Tygodnik Strefa Mińsk NR 1/2 389/390
SZUKAJ ARTYKUŁU:   SORTUJ:   

Nasze prawa i obowiązki w urzędzie cz. 1

Stykając się z urzędem warto znać zarówno swoje prawa, jak i powinności. Dzięki temu wiadomo, kiedy decyzja będzie wydana z zachowaniem procedury, a kiedy urzędnicy zaniedbali swoje obowiązki nałożone w ustawie.

Kto jest moim tatą?

O ile niezaprzeczalna jest kwestia macierzyństwa, o tyle prawo do ojcostwa, szczególnie jeśli rodzice nie są małżeństwem, jest bardziej skomplikowane.

Dostęp do informacji publicznej cz. 5

Odmowa udostępnienia informacji publicznej wymaga wydania decyzji administracyjnej. Oznacza to, że w przypadku wydania decyzji odmownej, organ administracyjny ma obowiązek pouczyć wnioskodawcę o przysługującym mu środku odwoławczym, ze wskazaniem organu lub podmiotu właściwego do jego rozpatrzenia.

Dostęp do informacji publicznej cz. 4

Ustawa przewiduje ograniczenia, na podstawie których urząd może odmówić udzielenia informacji. Jak była mowa we wcześniejszych artykułach – informacja taka jest darmowa oraz można przesłać ją zwykłym mailem.

Dostęp do Informacji Publicznej cz. 3

Dążenie do przejrzystych procedur leży w interesie wszystkich mieszkańców. W ostatnim orzecznictwie sądy uwolniły treść umów cywilnoprawnych, jakie zawierają miasta (gminy) z przedsiębiorcami – dzięki temu warszawiacy (i nie tylko) dowiedzieli się, za ile przedsiębiorcy podpisują kontrakty z urzędem.

Dostęp do Informacji Publicznej cz. 2

Przejrzysta administracja jest jedną z podstawowych zasad demokratycznego państwa prawa. Kolejnymi zagadnieniami są koszty udostępnienia oraz kwestia, tzw. informacji przetworzonej.

Komornik szuka majątku

Komornik nie weryfikuje danych, które podaje wierzyciel. Przyjmuje jego informacje, jako pewnik i prowadzi egzekucję. Komornik nie szuka człowieka, tylko jego majątku.
Komornicze przekręty "na bliźniaka" są o ...

Odszkodowanie po lodzie

Chodzenie po ośnieżonych i oblodzonych chodnikach czy schodach jest nie tylko utrudnione, ale bywa także niebezpieczne. W sytuacjach, gdy po twardym lądowaniu na chodniku doznaliśmy większego uszczerbku na zdrowiu, warto zażądać za to odszkodowania.

Odszkodowania za błędy lekarskie

i. Czasem, w wyniku pomyłek ze strony personelu medycznego narażeni jesteśmy na dalsze przykrości i nerwy. W przypadku błędów medycznych pacjent ma prawo żądać odszkodowań
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania