Tygodnik Strefa Mińsk NR 31/32 (387/388)
Zwiększenie alimentów – jak to zrobić?

Zwiększenie alimentów – jak to zrobić?

Raz zasądzona przez sąd kwota alimentów nie jest ostateczna. Zmiana sytuacji życiowej rodziców i potrzeb małoletniego stanowią podstawy do zwiększenia comiesięcznej stawki.
SZUKAJ ARTYKUŁU:   SORTUJ:   

Nasze prawa i obowiązki w urzędzie cz. 10

Sposób, w jaki organ administracji doręcza pisma, jest określony w kodeksie postępowania administracyjnego, zapewniając nam pewne prawa.

Nasze prawa i obowiązki w urzędzie cz. 9.

Organ przeprowadza rozprawę administracyjną z urzędu lub na nasz wniosek, aby przyspieszyć lub uprościć postępowanie, albo gdy wymaga tego przepis prawa.

Nasze prawa i obowiązki w urzędzie cz. 8

W postępowaniu administracyjnym mamy prawo wglądu w akta sprawy, sporządzania z nich notatek, kopii lub odpisów. Pamiętajmy, że prawo to przysługuje nam również po zakończeniu postępowania.

Nasze prawa i obowiązki w urzędzie cz. 7.

Dowody w każdym postępowaniu administracyjnym są kluczowe do wydania decyzji i to na ich podstawie urząd wyrabia sobie zdanie na temat stanu faktycznego konkretnej sprawy.

Nasze prawa i obowiązki w urzędzie cz. 6

Postępowanie dowodowe w urzędzie przyznaje nam szereg uprawnień – zarówno dotyczących przedstawienia samych dowodów, jak i możliwości ich zgłaszania w trakcie postępowania.

Nasze prawa i obowiązki w urzędzie, cz. 5.

Tym razem napiszę o ważnej kwestii, czyli terminach, jakie obowiązują nas w pismach czy decyzjach w procedurze administracyjnej.

Nasze prawa i obowiązki w urzędzie cz. 4

Jeśli występujemy do urzędu z jakąś sprawą, to szybkość postępowania oraz związane z nią terminy są tym, na czym zazwyczaj najbardziej nam zależy. O tym właśnie będzie mowa w kolejnym odcinku naszego cyklu.

Nasze prawa i obowiązki w urzędzie cz. 3

Zasada przekonywania jest podstawą naszych roszczeń prawych w urzędzie. A sądownictwo często opiera swoje decyzje na naruszeniu art. 7 i 77 kodeksu postępowania administracyjnego (k.p.a.).

Nasze prawa i obowiązki w urzędzie cz. 2.

Wydając decyzje administracyjne, organ musi przestrzegać przepisów materialnych i proceduralnych. Te ostatnie mogą być samodzielną podstawą wniesienia przez nas odwołania, jeśli nie zgadzamy się z wydanym przez urząd postanowieniem.

Nasze prawa i obowiązki w urzędzie cz. 1

Stykając się z urzędem warto znać zarówno swoje prawa, jak i powinności. Dzięki temu wiadomo, kiedy decyzja będzie wydana z zachowaniem procedury, a kiedy urzędnicy zaniedbali swoje obowiązki nałożone w ustawie.

Kto jest moim tatą?

O ile niezaprzeczalna jest kwestia macierzyństwa, o tyle prawo do ojcostwa, szczególnie jeśli rodzice nie są małżeństwem, jest bardziej skomplikowane.

Zakupowe przekręty w internecie

Atrakcyjna cena oferowanych towarów na aukcjach przyciąga kupujących. Ofiary internetowych przestępców dotyczą zakupów różnych towarów – od tabletek mających pomóc w modelowaniu sylwetki, po sprzęt komputerowy.

Dostęp do informacji publicznej cz. 5

Odmowa udostępnienia informacji publicznej wymaga wydania decyzji administracyjnej. Oznacza to, że w przypadku wydania decyzji odmownej, organ administracyjny ma obowiązek pouczyć wnioskodawcę o przysługującym mu środku odwoławczym, ze wskazaniem organu lub podmiotu właściwego do jego rozpatrzenia.

Dostęp do informacji publicznej cz. 4

Ustawa przewiduje ograniczenia, na podstawie których urząd może odmówić udzielenia informacji. Jak była mowa we wcześniejszych artykułach – informacja taka jest darmowa oraz można przesłać ją zwykłym mailem.

Dostęp do Informacji Publicznej cz. 3

Dążenie do przejrzystych procedur leży w interesie wszystkich mieszkańców. W ostatnim orzecznictwie sądy uwolniły treść umów cywilnoprawnych, jakie zawierają miasta (gminy) z przedsiębiorcami – dzięki temu warszawiacy (i nie tylko) dowiedzieli się, za ile przedsiębiorcy podpisują kontrakty z urzędem.

Słodkie napoje? – Nie!

Pyszne, modne, dodające energii, ale czy zdrowe? Absolutnie niezdrowe!

Słodkie napoje? – Nie!

Pyszne, modne, dodające energii, ale czy zdrowe? Absolutnie niezdrowe! A do tego bardzo kaloryczne, czyli tuczące, no i znacznie droższe niż woda.

Dostęp do Informacji Publicznej cz. 2

Przejrzysta administracja jest jedną z podstawowych zasad demokratycznego państwa prawa. Kolejnymi zagadnieniami są koszty udostępnienia oraz kwestia, tzw. informacji przetworzonej.

Majowe zabiegi kwiatowe

Wystarczy kilka podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, aby własne mieszkanie, balkon czy taras zamienić w kipiącą życiem oazę zieleni.

Komornik szuka majątku

Komornik nie weryfikuje danych, które podaje wierzyciel. Przyjmuje jego informacje, jako pewnik i prowadzi egzekucję. Komornik nie szuka człowieka, tylko jego majątku.
Komornicze przekręty "na bliźniaka" są o ...

Woda jest niezbędna do życia

Osoby, które przychodzą do mnie do gabinetu i proszą o receptę na schudnięcie pytam – ile wypijają dziennie wody? I w większości przypadków, ku mojemu przerażeniu, odpowiedź jest taka sama – „wody nie lubię, piję kawę, herbatę albo soki, napoje...”

Zabawy z dzieckiem

Mowa rozwija się tylko w interakcji z drugą osobą: dziecka z dzieckiem albo dziecka z osobą dorosłą. Dlatego proponuję zabawy paluszkowe, gdyż istnieje ścisły związek między sprawnością rąk, a rozwojem mowy. Stymulacja dłoni pobudza bezpośrednio ośrodek w mózgu odpowiedzialny za dłonie, a pośrednio ośrodek ruchowy mowy.

Postanowienie – schudnąć!

Jeśli Twoim postanowieniem jest schudnąć i utrzymać wymarzoną wagę, warto zastosować kilka wskazówek, które będą pomocne w wytrwaniu i realizacji celu. Wybór należy do Ciebie.
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania