Tygodnik Strefa Mińsk NR 23/24 (379/380)
Pamięć i odpowiedzialność

Pamięć i odpowiedzialność

W stulecie urodzin emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, rok 2014 ogłoszono rokiem Jana Karskiego.
SZUKAJ ARTYKUŁU:   SORTUJ:   

Żołnierze Wyklęci

Premiera filmu dokumentalnego o Mińsku Mazowieckim z czasu wojny. Odcinek 1. - Defilada
Ciekawa inicjatywa. Warto wspomnieć, że ...

Najważniejsze – pamiętać

Nie można mówić o historii Polski, bez historii Żydów i vice versa. Dlatego 26 kwietnia uczniowie i nauczyciele Gimnazjum i Liceum im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku zapraszają do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku na obchody Dnia Pamięci o Holokauście.

150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

W tym roku uroczyście obchodzimy 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, polskiego zrywu niepodległościowego skierowanego przeciwko Imperium Rosyjskiemu. To powstanie różniło od dotychczasowych walk o niepodległość, w których to wielkie armie ścierały się ze sobą na polach bitew.

Z Sorbony do Mrozów

Helena Wielobycka (1875–1962) ukończyła Sorbonę, władała sześcioma językami, wychowała troje sierot z Mrozów, do których przybyła w 1924 r.

W Mrozach, Kałuszynie i Cegłowie ratowano dzieci

W Mrozach obchodzono 70. rocznicę ocalenia Dzieci Zamojszczyzny. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym. Potem, dokonano odsłonięcia pamiątkowej tablicy.

Nauka odwagi

To był dzień, który na zawsze utkwił mi w pamięci. Czas, kiedy nie zaczynało się szkoły, ale walkę o wolność.

Wspomnienia o moim dziadku

Mało interesuje nas historia, a takie pojęcia jak: ojczyzna, patriotyzm, poświęcenie znamy jedynie z podręczników i filmów.

Zwyczajni niezwyczajni

Był rok 1942. Lipiec. Gdy Romek Majewski zawędrował do domu swojego przyjaciela Zbyszka, zbliżało się południe. Z kieszeniami pełnymi chleba zapukał energicznie do drewnianych drzwi i stanął z boku. Nie musiał długo czekać.

Nasza ziemianka

Gdy zbliża się wiosna, ptaki zaczynają radośnie śpiewać i mocniej przygrzewa słońce, wtedy częściej jeździmy do niewielkiej miejscowości Żakówek.

Szkoła w Latowiczu

Jestem Szkołą Podstawową w Latowiczu. Jak sięgam pamięcią (a pamięć wciąż mam doskonałą), wzniesiono mnie w latach 1932-1938. Zostałam wybudowana z troską i ogromnym poświęceniem mieszkańców tych okolic.

Powstanie Styczniowe w naszych okolicach

Zdarzały się batalie, które swą wielkością wzbudzały podziw i uznanie w kraju i w Europie. Do takich należała ta pod Węgrowem.

Bitwa pod Węgrowem

Zdarzały się batalie, które swą wielkością wzbudzały podziw i uznanie w kraju i w Europie. Do takich należała ta pod Węgrowem.

Mińsk na starych pocztówkach

W kolejnej odsłonie naszego cyklu Piotr Wojdyga, kolekcjoner dawnych widokówek prezentuje pięć pocztówek ze swojego archiwum.

Mińsk Mazowiecki – jedno miasto?

O nowej publikacji Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego, czyli książce „Mińsk Mazowiecki – jedno miasto? Studium historyczno-urbanistyczne Mińska Mazowieckiego i Sendomierza” Alicji Lutostańskiej już pisaliśmy na łamach „Strefy”.
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania