Tygodnik Strefa Mińsk NR 31/32 (387/388)

Żołnierze Wyklęci

Premiera filmu dokumentalnego o Mińsku Mazowieckim z czasu wojny. Odcinek 1. - Defilada

Opublikowano: 10 Grudnia 2014, Środa, 22:39
Autor: btsd
 1 0 0

Materiał video - kliknij poniżej, by rozpocząć

 „Pociągi do Warszawy już nie chodziły, bo gdzieś tory były zerwane. W Warszawie było powstanie od 1 sierpnia. Niepodległość w Mińsku to przyszła jakoś tak zza węgła, niespodziewanie…” – wspomina Danuta Konieczna.

Projekt edukacyjno-patriotyczny ŻOŁNIERZE WYKLĘCI. Podziemie antykomunistyczne w Mińsku Mazowieckim i na terenie Powiatu Mińskiego skierowany jest do mieszkańców naszego miasta i powiatu, do młodzieży szkolnej przede wszystkim. Ma na celu przywołanie pamięci polskich żołnierzy, którzy nie złożyli broni po wkroczeniu Rosjan, lecz kontynuowali walkę o wolną Polskę. We wrześniu 2013 roku rozpoczęliśmy przeprowadzanie wywiadów z uczestnikami i świadkami tamtych zdarzeń.

Zebraliśmy ponad 17 godzin dokumentalnego materiału filmowego. Pierwotnie planowaliśmy zrealizowanie niezbyt długiego filmu, lecz ostatecznie obraz całości to 11 odcinków tematycznych opowiadających o zdarzeniach, które miały miejsce na naszym terenie. Pierwszy odcinek, który finansuje Urząd Gminy Mińsk Mazowiecki, opowiada o defiladzie oddziałów Armii Krajowej chwilę po zajęciu miasta i o bombardowaniu miasta przez Rosjan. Kolejny to opowieść o krótkim okresie tak zwanej dwuwładzy, czyli rządach pierwszego burmistrza i starosty, a z drugiej strony komunistów.

W tym odcinku pojawia się również tragiczny epizod koncentracji naszych oddziałów w Mieni i pułapka przygotowana przez rosyjskiego gen. Popowa w Niedziałce. Kolejne odcinki opisują: przejęcie władzy przez komunistów, sposoby działania UB i NKWD na naszym terenie, komendanta Wolańskiego „Lubicza”, skrytobójcze mordy w Noc Św. Heleny w Mińsku Mazowieckim, postać ppor. Edwarda Wasilewskiego „Wichury” i brawurowe akcje jego oddziału, ujawnienie oddziałów Armii Krajowej w Woli Rafałowskiej, pokazowe procesy w kinie Bałtyk, represje wobec księży katolickich, Oddział Narodowych Sił Zbrojnych por. Jezierskiego „Orła” i ich ostatnią walkę w Grodzisku pod Mrozami, czy wreszcie mińskich harcerzy i ich poświęcenie dla uratowania tablicy pamiątkowej 1920 roku z mińskiej Macierzanki.

W projekt zaangażowanych jest 5 nauczycieli oraz 21 uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim. Współpracują z nami grupy rekonstrukcyjne: Grupa Rekonstrukcyjna Towarzystwa Pamięci 7. Pułku Ułanów Lubelskich w Mińsku Mazowieckim, Grupa Historyczna NIEPODLEGŁOŚĆ z Warszawy, Krąg Instruktorski HARCERZE WYKLĘCI z Mińska Mazowieckiego, Grupa Rekonstrukcji Historycznej STRZELCY 31 Pułku Piechoty z Mszczonowa.
Planujemy również wydanie monografii stanowiącej kompletny zapis wspomnień ludzi, którzy pamiętają tamte zdarzenia, a często sami w nich uczestniczyli.

Wszelkie działania maja charakter społeczny, nie pobieramy żadnego wynagrodzenia za naszą pracę i żadnego wynagrodzenia nie oczekujemy. Cała inicjatywa nie ma nic wspólnego z jakimkolwiek działaniem o charakterze komercyjnym. Filmy będą rozpowszechniane bezpłatnie. Z pewnością znajdą się na stronach szkół i instytucji miasta i powiatu. Jedyne koszty to profesjonalna produkcja filmu, jego montaż, nagranie ścieżki dźwiękowej, udźwiękowienie i podobne działania, które wymagają profesjonalnej obsługi i tu zwracamy się do naszych partnerów oraz obecnych i potencjalnych sponsorów.

Obecnie partnerami projektu są Urząd Gminy Mińsk Mazowiecki, Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim oraz tygodnik Nowy Dzwon. Staramy się zainteresować udziałem w uczczeniu pamięci Żołnierzy Wyklętych naszego terenu Radę Miasta Mińsk Mazowiecki i Radę Powiatu Mińskiego.

Zachęcamy osoby prywatne i instytucje do wspierania pamięci Żołnierzy Wyklętych poprzez wpłaty na konto:

Rada Rodziców przy Zespole Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim

ul. Gen. K. Sosnkowskiego 43
05-300 Mińsk Mazowiecki 

z dopiskiem „Żołnierze Wyklęci”.
Nr konta Rady Rodziców :    86 1050 1953 1000 0023 6710 2718

 
W imieniu realizatorów projektu: Agnieszka Chrościcka i Elżbieta Paluch

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
andrzejmm  2014-12-11, 11:09
Ciekawa inicjatywa. Warto wspomnieć, że niedaleko naszego powiatu (okolice Łosic, Sarnak) działa grupa Władysława Łukasika "Młota". Jego grupa w 1944 w rejonie Sarnak i Mężenina przejęła rakietę V2 która spadła po nieudanej niemieckiej próbie. Rakietę tę rozebrano i przewieziono do Warszawy (jako ziemniaki) po czym trafiła do Londynu. Grupa "Młota" działała po 1945 roku m.in pod dowództwem Łupaszki. Ciekawa jest też historia Michała Bierzyńskiego "Sępa", który był wychowankiem sióstr zakonnych prowadzących ośrodek w Ignacowie koło Mińska Mazowieckiego. W okresie okupacji siostry wysłały go do Ksawerego Gujskiego "Ułana", kawalerzysty i piłsudczyka z Jędrzejowa. Po wojnie (do 1947) "Sęp" operował w okolicach Łomży, ale wychował się u nas.
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania