Tygodnik Strefa Mińsk NR 19/20 (333/334)

Dekalog dla rozważnych

Na co uważać? Co i gdzie sprawdzać? Co zrobić, by jeden podpis nie przekreślił drugiej młodości?

Opublikowano: 4 Grudnia 2014, Czwartek, 09:47
Autor: btsd
 0 0 0

Na co uważać? Co i gdzie sprawdzać? Co zrobić, by jeden podpis nie przekreślił drugiej młodości? Krajowa Rada Komornicza i Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez barier” przygotowały specjalny Dekalog, w którym zawarte zostały zasady bezpiecznego zarządzania własnym majątkiem.

W czwartek, 20 listopada w całej Polsce odbył się IV Dzień Otwarty Komorników Sądowych pod hasłem „Bo jeden podpis może przekreślić drugą młodość”. Organizatorami akcji byli Krajowa Rada Komornicza oraz Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez barier”. W tym dniu można było uzyskać pomoc w zdobyciu wszelkich informacji dotyczących pracy komorników, wykonywania wyroków sądowych oraz zasad prowadzenia postępowania egzekucyjnego. Podczas tegorocznej akcji szczególny nacisk położono na przekazanie seniorom informacji i wskazówek, które pozwolą uchronić się przed skutkami nierozważnego zarządzania własnym majątkiem. Specjaliści przygotowali „Dekalog”, który jest zbiorem porad, wynikających z doświadczenia i pracy komorników. Warto je zapamiętać, aby uniknąć wielu kłopotów związanych z nierozważnym gospodarowaniem pieniędzmi i egzekucją komorniczą. To wiedza, która także przyda się młodszym „finansistom”, dlatego seniorzy powinni się nią dzielić z najbliższymi, sąsiadami, znajomymi.

Dekalog rozważnego zarządzania własnym majątkiem:
1. Pożyczaj z głową! Nie ma nic złego w pożyczaniu pieniędzy, pod warunkiem, że wiadomo, od kogo i na jakich zasadach je pożyczamy.
2. Nie ma nic za darmo. Jeżeli ktoś oferuje podejrzanie dużo – zastanów się dwa razy nim się zgodzisz.
3. Pamiętaj, że poręczając pożyczkę ponosisz taką samą odpowiedzialność jak pożyczkobiorca.
4. Nie zawsze warto chodzić na skróty. Badanie zdolności kredytowej leży przede wszystkim w Twoim interesie.
5. Nie działaj pod wpływem emocji. W atmosferze pośpiechu trudno o rozsądne decyzje.
6. Pamiętając o najbliższych nie zapominaj o sobie. Jeśli to Ty pożyczasz pieniądze dla kogoś z rodziny to Ty musisz je oddać.
7. Odsetki, oprocentowanie czy kara umowna to nie są puste pojęcia. Jeśli nie rozumiesz jakiegoś słowa w umowie poproś o szczegółowe wyjaśnienia.
8. Nie chowaj głowy w piasek! Nieodbieranie korespondencji nie rozwiązuje problemu.
9. Bądź aktywny. Bierz udział w postępowaniu sądowym, a po jego zakończeniu współpracuj z komornikiem.
10. Sprzedaż lub darowanie komuś swojego mieszkania to bardzo poważna decyzja. Konsultacja z prawnikiem to niewielkie pieniądze, a pozwala uniknąć wielu kłopotów.

Oprac. na podst. mat. KRK i www.lepiejtowiedziec.pl

Warto wiedzieć:
Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Maz. przestrzegają przede wszystkim starszych ludzi, aby nie przekazywali pieniędzy żadnym obcym osobom, wysłanym jako pośrednicy przez ich krewnych. W taki właśnie sposób oszuści działający metodą „na krewniaka”, wprowadzili w błąd starsze małżeństwo z Mińska, które przekazało znaczną kwotę pieniędzy, myśląc że pomaga swojej córce. Policjanci przypominają, aby w przypadku jakiegokolwiek telefonicznego kontaktu i namawiania do przekazania pieniędzy krewnym, jeżeli pojawi się choćby cień podejrzenia, że to nie są oni, natychmiast telefonować do oficera dyżurnego, tel. 25 759 72 00, na numery alarmowe 997 i 112 i specjalną całodobową linię Komendy Stołecznej Policji – tel. 22 60 33 222.


Oprac. na podst. mat. KPP w Mińsku Maz.

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania