Tygodnik Strefa Mińsk NR 23/24 (379/380)

Pierwsza pomoc po harcersku

„Naucz się ratować życie. To prostsze niż myślisz” – napisał były szef Harcerskiej Szkoły Ratownictwa Jakub Sieczko. Skoro to takie proste, to dlaczego ludzie tak rzadko jej udzielają? Boją się, nie potrafią nic zrobić, paraliżuje ich strach?

Opublikowano: 20 Lutego 2013, Środa, 12:57
Autor: admin
 0 0 0
Pierwsza pomoc po harcerskuPierwsza pomoc po harcerskuOd trzech lat podczas zimowych ferii w Stanisławowie odbywają się Wędrownicze Kursy Pierwszej Pomocy, na których kształceni są młodzi ratownicy ZHP.

Od trzech lat podczas zimowych ferii w Stanisławowie odbywają się Wędrownicze Kursy Pierwszej Pomocy, na których kształceni są młodzi ratownicy ZHP. Rokrocznie zgłasza się na nie coraz więcej młodzieży. Po co tam przychodzą? – „Ostatnio musiałam udzielić pierwszej pomocy, a nie wiedziałam jak. Przyszłam tu, aby wreszcie nie bać się zrobić cokolwiek” – mówiła 16-letnia Kasia. Podczas dwóch weekendów młodzi ludzie uczyli się, jak ratować ludzkie życie, jak zrobić ten pierwszy krok, aby pomóc komuś potrzebującemu. Najpierw uczestnicy przechodzili cykl wykładów, a następnie miel okazję przećwiczyć zdobytą wiedzę podczas symulacji. Dostosowane do rzeczywistości scenariusze, charakteryzacja oraz znakomita gra aktorska kadry pomocniczej pozwaliły uczestnikom odczuć realizm sytuacji i wczuć się w rolę ratownika. – „Im więcej ćwiczę, tym więcej wiem. To nie takie trudne, muszę jedynie opanować stres” – opowiadał jeden z chłopców, który został ratownikiem ZHP. Większość z tych, którzy ukończyli kurs nie musi wykorzystywać swojej wiedzy, ale są przygotowani, aby udzielić pomocy. Dla innych, kurs jest początkiem przygody z ratownictwem. Wielu z nich zostaje później ratownikami medycznymi, pielęgniarzami czy lekarzami.

pwd Anna Endzelm, Instruktorka Harcerskiej Szkoły Ratownictwa

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania