Tygodnik Strefa Mińsk NR 29/30 (385/386)

Historia parafii pw. NNMP

W piątek, 22 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mińsku odbyła się promocja książki dr Lilli Małgorzaty Kłos „Historia parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim”.

Opublikowano: 22 Lutego 2013, Piątek, 12:39
Autor: admin
 0 0 0
Dr Lilla Małgorzata Kłos Dr Lilla Małgorzata Kłos Promocja książki dr Lilli Małgorzaty Kłos „Historia parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim”.

Lilla Kłos napisała monografię parafii w rocznicę jej 590-lecia, które przypadało w ubiegłym roku. – Proszę jednak pamiętać, że datę powstania parafii wprowadzono w mińskiej historiografii bez dokładnych ustaleń i badań, i dotyczy ona powstania kościoła, a nie jest datą erygowania parafii, które mogło nastąpić wcześniej, nawet w XIII wieku – wyjaśniła Lilla Kłos i dodała, że napisała książkę przez przypadek. Poprosił ją o to były ks. proboszcz Dariusz Walicki. Praca nad zbieraniem materiałów trwała 7 miesięcy. – W monografii brakuje historii zakonów w Mińsku. Próbowałam to opisać, ale nie udało się. Pomyliłam też niektóre daty i nie udało się mi odtworzyć zbyt szczegółowo ostatnich 20. lat z życia parafii, gdyż nie była przez ten czas prowadzona kronika parafialna – wyliczała Lilla Kłos. – A jeśli chodzi o plusy, to na pewno dobrze, że taka monografia powstała i można się do niej odnieść, czy to krytycznie, czy pozytywnie. Umieściłam w niej także spis duchownych parafii, którego do tej pory jeszcze nikt nie zrobił. Ponadto, książka jest napisana zrozumiałym i dobrym językiem, o czym mówią mi czytelnicy.
Niewątpliwie, monografia przybliża nie tylko historię parafii pw. NNMP, ale i dzieje miasta. To pozycja dla miłośników lokalnej historii w każdym wieku, którzy mogą dowiedzieć się z niej też wielu ciekawostek, np. o rosyjskich kulach armatnich wmurowanych w kościelne mury, o zeppelinach zrzucających bomby w 1915 r. na Mińsk, o miejscach przechowywania relikwii przy ołtarzu św. Anny i Pawła Pustelnika, czy o tym, że jeden z mińskich proboszczów był prymasem Polski.

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania