Tygodnik Strefa Mińsk NR 13/14 (327/328)

Jak prosto zdobyć kapitał na rozwój działalności?

Co zrobić w takiej sytuacji, kiedy chcemy zainwestować w maszynę lub środek transportu, a nie chcemy zamrażać gotówki potrzebnej do bieżącej działalności?

Opublikowano: 17 Października 2014, Piątek, 23:44
Autor: btsd
 0 0 0

Większość firm cierpi na chroniczny niedobór gotówki. Co zrobić w takiej sytuacji, kiedy chcemy zainwestować w maszynę lub środek transportu, a nie chcemy zamrażać gotówki potrzebnej do bieżącej działalności? Z pomocą przychodzą instytucje finansowe i ich oferta finansowania tego typu zakupów. Dostępne są dwie podstawowe formy finansowania: leasing i kredyt.

 

Dlaczego leasing jest lepszy od kredytu?

Leasing to forma użyczenia korzystającemu (leasingobiorcy) przedmiotu/rzeczy w zamian za wynagrodzenie (raty leasingowe) dla leasingodawcy na określony w umowie czas. Formą korzystniejszą dla przedsiębiorców jest leasing. A dlaczego?

Zalety leasingu to:

- niewielkie zaangażowanie własnego kapitału,

- zmniejszenie obciążeń podatkowych (tarcza podatkowa) – w koszty zaliczana jest cała rata, a nie tylko odsetki i prowizje kredytowe,

- rozliczenia podatku VAT na raty – w kredycie cały VAT płacony jest przy nabyciu rzeczy,

- znacznie mniejsze obciążenie formalnościami – załatwia je leasingodawca,

- leasing nie zmniejsza zdolności kredytowych firmy w przypadku chęci zaciągnięcia dodatkowych kredytów bankowych – kredyt pomniejsza możliwość zaciągania kolejnych zobowiązań,

- znacznie mniej rygorystyczna ocena możliwości kredytowych,

- krótsza procedura uzyskania rzeczy,

- tańsze ubezpieczenie negocjowane przez duże firmy leasingowe.

 

Leasing operacyjny czy finansowy?

Generalnie leasing operacyjny jest wybierany przez klientów w zdecydowanej większości umów. W przypadku umowy leasingu operacyjnego zachowane są wszystkie powyższe zalety. Z kolei leasing finansowy jest w swojej konstrukcji (także w świetle prawa podatkowego) zbliżony do kredytu bankowego i w związku z tym, obarczony wieloma jego wadami.

 

Skąd atrakcyjność leasingu zwrotnego?

W ostatnich latach bardzo popularny stał się leasing zwrotny. Występuje on wtedy, gdy firma posiada liczne środki trwałe na własność, ale nie posiada gotówki, np. na obrót, zobowiązania lub kolejne inwestycje. Firma leasingowa odkupuje środki trwałe od firmy, zasila firmę gotówką, a środki trwałe nadal pozostają w firmie na mocy umowy leasingu, w zamian za raty leasingowe. Efekt jest taki, że środki trwałe zmieniają właściciela (na firmę leasingową), ale użytkownik zostaje ten sam.

Zalety leasingu zwrotnego:

- odzyskanie gotówki i poprawa płynności finansowej,

- obniżenie zobowiązań podatkowych,

- uproszczenie procedur pozyskania kapitału (w przypadku kredytu trwają znacznie dłużej),

- możliwość wyboru formy leasingu (operacyjny lub finansowy)

 

Uwolnienie gotówki z leasingu, dzięki szybszemu obrotowi pieniądza, pozwala na wyprzedzenie konkurencji, zdobywanie szybciej rynku i w konsekwencji zwiększa szansę na rozwój firmy i jej ekspansję na nowe rynki.

 

Jak wybrać leasingodawcę?

Dla każdego klienta ważne jest, żeby współpracę w zakresie leasingu podjąć z właściwym partnerem. Firmy leasingowe są w głównej mierze własnością międzynarodowych korporacji finansowych. Ścieżka decyzyjna i mała elastyczność oferty sprawia, że klienci poszukują firm na lokalnym rynku. Wielu z nas nie wie, że w Mińsku Mazowieckim od blisko 15 lat działa rodzima Mazowiecka Korporacja Leasingowa Sp. z o.o. (MKL).

– Od lat posiadamy grono stałych klientów, bardzo zadowolonych z naszej współpracy. Oferujemy atrakcyjne oprocentowanie i wszelką pomoc na każdym etapie trwania umowy leasingowej, a decyzje podejmowane są na miejscu indywidualnie – zapewnia Tadeusz Jaworowski, prezes Mazowieckiej Korporacji Leasingowej.

 

Główne zalety Mazowieckiej Korporacji Leasingowej Sp. z o.o.:

- polski kapitał w lokalnej firmie,

- indywidualna procedura,

- szybki czas decyzji, oparty na rzeczywistej analizie firmy na miejscu.

 

Rzetelność firmy poparta jest Certyfikatem Firmy Wiarygodnej Finansowo, wydanym przez Biuro Informacji Gospodarczej, opiniami banków współpracujących z MKL oraz rekomendacjami zadowolonych klientów.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej zadzwoń – tel./fax (25) 758 42 82

lub napisz email: biuro@mkf.com.pl

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania