Tygodnik Strefa Mińsk NR 1/2 389/390

Na tropie górek i wydm.

Wiele osób uważa, że wokół Mińska jest płasko, a przez to widokowo monotonnie. Takie opinie świadczą tylko o tym, że jeszcze nie poznały one naszej pięknej okolicy.

Opublikowano: 29 Sierpnia 2014, Piątek, 18:20
Autor: admin
 0 0 0
Na dwóch kółkach po okolicach MińskaNa dwóch kółkach po okolicach Mińska
Na dwóch kółkach po okolicach MińskaNa dwóch kółkach po okolicach Mińska
Na dwóch kółkach po okolicach MińskaNa dwóch kółkach po okolicach Mińska
Na dwóch kółkach po okolicach MińskaNa dwóch kółkach po okolicach Mińska

Nie ma co ukrywać – mieszkamy na nizinnym z natury Mazowszu. Jednak, jak mówi klasyk: „gdy się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma”. Wiele osób uważa, że wokół Mińska jest płasko, a przez to widokowo monotonnie. Takie opinie świadczą tylko o tym, że jeszcze nie poznały one naszej pięknej okolicy. Tymczasem, głównie na terenach leśnych, można znaleźć wiele ciekawych miejsc i tras, które warto odwiedzić na rowerze, albo podczas spaceru.

Najbliższym takim miejscem są pagórki w lesie nieopodal Mińska, do którego najprościej dostać się jadąc szutrową drogą, będącą przedłużeniem ul. Sportowej. Albo ścieżką dojazdową do najstarszej sosny w Polsce od ul. Stankowizna. Zbudowana wokół sosny trasa jest swoistym rozgałęzieniem bardzo ciekawych ścieżek. Można tam znaleźć coś dla mniej i bardziej wprawionych na dwóch kółkach. Kierując się ścieżką od sosny, dojeżdżamy do parkingu, za którym znajduje się niezliczona ilość zjazdów i podjazdów. Oczywiście im dalej w las, tym ciekawiej. Warto też wiedzieć, że las znajduje się jeszcze po drugiej stronie ulicy oraz kawałek dalej, jadąc w lewo na rozwidleniu drogi Mińsk Mazowiecki-Gliniak. Zapominanie o tym to częsty błąd osób, które jeżdżą w tych okolicach, gdyż z góry zakładają, że nic ciekawego nie może ich tam spotkać.

Kolejnym bliskim miejscem, które warto odwiedzić, są lasy w miejscowości Chmielew. Jednym z najprostszych sposobów dostania się do nich jest dojazd do stacji kolejowej Barcząca. Następnie musimy przekroczyć tory i kierować się w stronę Chmielewa, czyli w lewo. Po około 2,5 kilometra kończy się asfalt, a po prawej stronie oczom ukazuje się bardzo ciekawie falujący teren, do którego prowadzi leśna ścieżka bezpośrednio z miejsca, w którym się znajdujemy. Do wyboru mamy tutaj zarówno wąskie przejazdy, jak również szerokie leśne drogi, po których przejedziemy nawet nie posiadając najlepszego sprzętu.

Do piaszczystych zboczy

Z Chmielewa w bardzo łatwy sposób, kierując się opisaną ścieżką, możemy dojechać do okolicznej perełki – miejscowości Mikanów. Pomiędzy Mikanowem, a Julianowem znajdują się jedne z największych wzniesień w okolicy. Góry Łańcuchowe, bo taką nazwę noszą, to jedna z najciekawszych propozycji wyprawy na dwóch kółkach w niedzielne popołudnie. Góry mają charakter wydm, wśród których najwyższą jest Góra Skorinowa o wysokości 173 m nad poziomem morza. Wiedzie przez nie ponad 2,5 kilometrowa trasa leśną ścieżką, z której można podziwiać piaszczyste zbocza. Muszę przyznać, że ścieżka nie należy do najłatwiejszych, dlatego warto się tam wybrać posiadając odpowiedni rower i umiejętności do tego typu jazdy. Nieopodal możemy również podziwiać Bagno Pogorzel, zachowując wszelkie środki ostrożności.

Warto także udać się w całkowicie w odmiennym kierunku – do miejscowości Chobot oraz do znajdujących się w niej „gór”. Góry Chobockie rozlegają się na szerokości około 2 kilometrów. Od wschodu graniczą z Porębami, natomiast zachodnią granicę stanowi właśnie Chobot. Najwyższy szczyt osiąga 147 metrów wysokości bezwzględnej. To, co tutaj przyciąga wzrok to rozległa na kilkaset metrów wydma, z której rozpościera się widok na niemały zagajnik. Teren obfituje w dobrej jakości ścieżki, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. To idealne miejsce na rowerową jazdę lub spokojny spacer, zakończony obserwacją zachodzącego słońca. Ponadto, w okolicznych lasach możemy spotkać gdzieniegdzie małe jeziorka oraz liczne wrzosowiska tworzące, szczególnie jesienią, niepowtarzalny klimat.

W niedalekiej odległości od Gór Chobockich można trafić na Góry Ryskie. To niewielkiej długości zarośnięty lasem wał wydmowy. Najłatwiej do niego trafić z miejscowości Ostrów-Kania, znajdującej się nieopodal Dębego Wielkiego. Do miejscowości pokieruje nas odpowiedni znak, oraz droga asfaltowo-szutrowa. Same wzniesienia nie są zbyt dobrze widoczne z drogi, ale przy odrobinie szczęścia trafimy na odpowiedni wjazd na ich szczyt.

Jak widać, mimo płaskiego krajobrazu, w naszych okolicach kilka „gór” można znaleźć i „zaliczyć”, czy to na rowerze, czy pieszo. Odwiedzanie opisanych miejsc jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą poznać nowe, często pomijane i mało znane miejsca.

Tekst i fot. Kamil Bodziony

 

Więcej informacji o trasach i szlakach rowerowych w Mińsku i okolicach można znaleźć na stronie www.minskagruparowerowa.pl

Mińska Grupa Rowerowa to nazwa nieoficjalnej grupy pasjonatów rowerowych w okolicy Mińska Mazowieckiego. Skupia w swoich szeregach fanów kolarstwa szosowego, dalekich podróży z sakwami, uczestników maratonów MTB, ekstremalnego zjazdu czy szeroko pojętej turystyki rowerowej. „Nie obca są nam niedzielne wycieczki za miasto, czy dłuższa trasy zimą. Dzięki nam dowiesz się, jak wiele osób wokół Ciebie jeździ na rowerze, gdzie najlepiej naprawić rower, który region jest warty odwiedzenia, a gdzie tylko zmarnujesz czas. Przez turystykę rowerową chcemy propagować lokalny patriotyzm. Naszym celem jest pokazywać, że w niewielkiej odległości od naszego domu możemy zobaczyć wiele ciekawych miejsc. Na naszej stronie znajdziecie opisy istniejących szlaków oraz stworzone przez nas trasy, które są efektem wielu tysięcy przejechanych kilometrów. Zapraszamy do współpracy”.

Oprac. na podst. mat. MGR

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania