Tygodnik Strefa Mińsk NR 31/32 (387/388)

Wakacje w Pieninach

Majestatyczny zamek w Niedzicy górujący nad rozległym Jeziorem Czorsztyńskim, malownicze zalesione wzniesienia i wijący się pomiędzy nimi Dunajec, poszarpane białe szczyty i zielone połoniny

Opublikowano: 4 Sierpnia 2014, Poniedziałek, 18:00
Autor: admin
 1 1 0
Wakacje w Pieninach rzekaWakacje w Pieninach rzekaWakacje w Pieninach rzeka
Wakacje w Pieninach wioskaWakacje w Pieninach wioskaWakacje w Pieninach wioska
Wakacje w Pieninach góralWakacje w Pieninach góralWakacje w Pieninach góral
Wakacje w Pieninach HaleWakacje w Pieninach HaleWakacje w Pieninach Hale
Wakacje w Pieninach DomekWakacje w Pieninach DomekWakacje w Pieninach Domek
Wakacje w Pieninach zamekWakacje w Pieninach zamekWakacje w Pieninach zamek

Majestatyczny zamek w Niedzicy górujący nad rozległym Jeziorem Czorsztyńskim, malownicze zalesione wzniesienia i wijący się pomiędzy nimi Dunajec, poszarpane białe szczyty i zielone połoniny, niewielkie miasteczka i wioski z turystycznymi atrakcjami sprawiają, że każdy, kto wybierze się na wakacje w Pieniny, na pewno nie będzie tego żałował...

Można z plecakiem chodzić pienińskimi szlakami od schroniska do schroniska i w ten sposób, w swoim rytmie zwiedzać ten malowniczy region. Ale można również zatrzymać się w jednym z licznych gospodarstw agroturystycznych, pensjonatów, czy hoteli znajdujących się w różnych miejscowościach i mając swoją bazę wypadową „zaliczać” kolejne atrakcje turystyczne. Wszystko zależy od tego, jaką formę wypoczynku preferujemy i co chcemy robić na miejscu. Na pewno opcja wyjazdu samochodem, będzie idealnym rozwiązaniem, jeśli na wypoczynek wybierzemy się z dziećmi. Nie będziemy wtedy zależni od lokalnej komunikacji.

Idealną bazą do zwiedzania Pienin może być wieś Falsztyn, położona w Kotlinie Nowotarskiej na północnych stokach Pienin Spiskich. Znajduje się tam gospodarstwo agroturystyczne prowadzone od lat przez Jadwigę Markowską, gdzie w rodzinnej atmosferze można bardzo miło spędzić czas.
– Do dyspozycji gości jest 20 miejsc noclegowych w pokojach 2, 3 i 4 osobowych z widokiem na Pieniny, Tatry i Jezioro Czorsztyńskie z osobnym wejściem. Mamy również parking na siedem samochodów, letnią altankę oraz miejsce do grillowania i na ognisko – zachęca Jadwiga Markowska. Goście mogą też wykupić posiłki, które gospodyni przygotowuje z produktów z własnego gospodarstwa (np. śniadania i obiadokolacje) – piecze wspaniałe podpłomyki, ciasta, robi twarożki i swojskiego bunca. Co ważne, porcje są duże, więc nikt od stołu nie odejdzie głodny :)

Na górskich szlakach
Pienińskie szczyty nie są zbyt wysokie, ale za to rozciągają się z nich malownicze widoki. Już z Falsztyna warto udać się na szlak wiodący pasem Pienin Spiskich przez Cisówkę do Niedzicy. Albo wybrać się do rezerwatu Zielone Skałki, które opadają stromymi ścianami do Jeziora Czorsztyńskiego – nieco zarośnięte, ale można tu podziwiać dziko rosnące storczyki. Na piechurów czekają także trasy na Trzy Korony i na Sokolicę, a w Szczawnicy na Palenicę. To te najbardziej znane, a przecież jest jeszcze wiele pomniejszych wzniesień, które łączą szlaki turystyczne zaznaczone na mapie Pienin. Wybór jest naprawdę spory, a wędrówka nimi bardzo przyjemna. Koniecznie trzeba wybrać się też do wąwozu Homole w miejscowości Jaworki, przez który płynie potok Kamionka i znajduje się w nim wiele endemicznych roślin.

Turystyczne atrakcje
Zamek Dunajec w Niedzicy jest średniowieczną warownią górującą nad Jeziorem Czorsztyńskim. To właśnie w nim nakręcono popularne polskie seriale – „Janosika” i „Wakacje z duchami”. Każdy turysta musi go zwiedzić, podobnie jak popłynąć statkiem „Biała Dama” lub gondolą na drugi brzeg jeziora do zamku w Czorsztynie. Obowiązkowo trzeba przespacerować się najwyższą w Polsce zaporą elektrowni wodnej w Niedzicy (można ją także zwiedzać). Z jednej strony rozciąga się z niej widok na oba zamki i jezioro, a z drugiej na Tatry. Schodząc z zapory dochodzi się do bacówki, w której warto podejrzeć, jak produkuje się słynne oscypki. W Niedzicy jest również plaża przy Jeziorze Czorsztyńskim – kąpiel z widokiem na zamki to wielkie przeżycie. Z Falsztyna niedaleko jest także do rezerwatu Przełom Białki – zanurzenie się w chłodnym górskim potoku to prawdziwa przyjemność w upalne dni. Kolejne kąpielisko nad jeziorem jest także dostępne we Frydmanie.
Koniecznie trzeba spłynąć Dunajcem na tratwach. Spływ rozpoczyna się na przystani flisackiej w Sromowcach-Kątach, gdzie znajduje się parking, pawilon wystawowy Pienińskiego Parku Narodowego, punkt informacji turystycznej, kioski z pamiątkami, restauracja oraz kasy biletowe. Dunajec malowniczo wije się pomiędzy wzniesieniami, więc widoki jakie można podziwiać podczas spływu zapierają dech. Tratwami dopływa się do Szczawnicy, albo do Krościenka, w których warto się zatrzymać, choćby po to, aby zjeść tradycyjne nowotarskie lody.
W wielu pienińskich miasteczkach np. w Krościenku działają dobrze wyposażone parki linowe – to atrakcje dla dzieci i dorosłych. A w Białce Tatrzańskiej rodzinnie trzeba odwiedzić baseny termalne w „Termie Białka”. Ciepła woda, zjeżdżalnie, gejzery, sztuczna fala, wodny plac zabaw – można tu spędzić wiele godzin. W Kluszkowcach znajduje się tor saneczkowy typu Roller Coaster o długości 1000 m, ze średnim nachyleniem zjazdu 12% oraz różnicą poziomów 84 m, a także kolej linowa, którą można dostać się na górę Wdżar, by doświadczyć anomalii magnetycznej oraz podziwiać piękne widoki.
Pieniny to także szlaki rowerowe – coraz więcej turystów przywozi swoje jednoślady, aby przemierzać nimi górskie trasy. Ale sporo jest też wypożyczalni rowerów – można je zarezerwować na miejscu i zwiedzać na nich malownicze trasy.

Po słowackiej stronie
Z Falsztyna niedaleko jest do przejścia granicznego na Słowację, gdzie także znajduje się wiele godnych odwiedzenia miejsc. Koniecznie trzeba pojechać do Czerwonego Klasztoru, średniowiecznego opactwa, w którym mnich Cyprian w przyklasztornych ogrodach uprawiał zioła i sam sporządzał z nich leki. Jego cela i apteka robią naprawdę duże wrażenie. Z kolei w Starej Lubowni na wapiennej skale wznosi się kamienny Zamek Lubowniański, zbudowany na początku XIV wieku. Trzeba trochę czasu, aby go zwiedzić, ale dla dzieci to prawdziwa frajda. A pod zamkiem znajduje się skansen z zabudowaniami ludowej architektury Spisza i Szarisza. Najcenniejszym eksponatem jest zrębowy greckokatolicki kościół św. Michała Archanioła z Matysowej z roku 1883. Ze Starej Lubowni niedaleko jest już do Popradu, gdzie wybudowano kompleks basenów termalnych – podobnie, jak w Białce można tam spędzić cały dzień.
Obowiązkowo trzeba też zobaczyć Belianską Jaskynię w miejscowości Tatranska Kotlina. Okrężna trasa turystyczna ma długość 1370 m i przewyższenie 125 m. Zwiedzanie zajmuje około 70 minut i w tym czasie trzeba pokonać 860 schodów. Ale widoki są wspaniałe – naciekowe wodospady, pagodowe stalagmity, jeziorka, zadziwiające jaskiniowe ozdoby. Jednym z przystanków na trasie jest Śpiewalnia – Hudobná sieň, którą nazwano tak dzięki dźwiękom, jakie wydają kropelki spadającej wody na powierzchnię jeziorka.

To tylko niektóre z pienińskich atrakcji, zarówno po polskiej, jak i po słowackiej stronie. Będąc na miejscu warto zasięgnąć języka, gdzie i co warto zobaczyć. W lecie odbywa się też tutaj wiele imprez, koncertów, warsztatów. Jednym słowem – to wymarzony region na rodzinne wakacje. Kto raz tu trafi – na pewno będzie wracał w te strony.

Oprac. i fot. DM


Gospodarstwo Agroturystyczne
Jadwiga Markowska
tel. (18) 26 29 260
Falsztyn 104, 34-435 Frydman
www.falsztyn104.pieniny.net
www.spisz.agrowczasy.com

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
andrzejmm  2014-08-05, 12:04
Zastanawiam się właśnie czy nie pojechać w Pieniny, zamiast w Tatry. Ciekaw jestem tylko czy jest tam dużo mniejszy natłok turystów niż w Tatrach. Może ktoś był niedawno i napisze jakie są jego wrażenia.
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania