Tygodnik Strefa Mińsk NR 17/18 (373/374)

Zbyszek Rutkowski

Miński Klub Dawnych Motocykli „Magnet” już po raz osiemnasty organizuje Mazowiecki Rajd Weteranów Szos. Co w tym roku szykują jego organizatorzy dla wielbicieli zabytkowych motocykli i pojazdów?

Opublikowano: 21 Maja 2013, Wtorek, 14:42
Autor: admin
 0 0 0

Miński Klub Dawnych Motocykli „Magnet” już po raz osiemnasty organizuje Mazowiecki Rajd Weteranów Szos. Co w tym roku szykują jego organizatorzy dla wielbicieli zabytkowych motocykli i pojazdów? Jakimi retronowinkami i ciekawostkami zaskoczą mińszczan i mieszkańców powiatu? Zapytaliśmy u źródła, czyli spotkaliśmy się z komandorem rajdu – Zbyszkiem Rutkowskim.

Klub Dawnych Motocykli Magnet (KDMM) działa w Mińsku od połowy lat 90. XX wieku. Skupia kolekcjonerów, pasjonatów i restauratorów zabytkowych pojazdów. Kiedy i jak trafiłeś do klubu? I do której z wymienionych grup się zaliczasz?

Zbyszek Rutkowski (Z. R.) – Do klubu trafiłem w 2005 roku dzięki koledze. Na pewno nie jestem kolekcjonerem, bo mam tylko jeden motocykl, pozostaje mi więc być po trochu pasjonatem i restauratorem (śmiech). Na początku pomagałem w przygotowaniach do rajdu. Ale z biegiem lat rósł zakres wykonywanych zadań: liczyłem punkty kontrolne na trasie, wykonywałem prace w biurze rajdu, aż zostałem jego komandorem.

Komandor rajdu brzmi dumnie. Jaka jest jego rola w przygotowaniu imprezy i co robi w trakcie jej trwania?

Z. R. – Obowiązkiem komandora jest przede wszystkim organizacja rajdu i reprezentacja klubu podczas całej imprezy. Jestem również przewodniczącym jury.

Co ci daje członkostwo w KDMM?

Z. R. – Przede wszystkim możliwość spotkania z ludźmi o podobnej pasji. A to z kolei pozwala na wymianę doświadczeń. Staramy się także jeździć na imprezy organizowane przez inne kluby weterańskie, np. w czerwcu planujemy pojechać na rajd „Rotor” do kolegów z Olsztyna, a niedawno członkowie KDMM byli na rajdzie w Garwolinie. Staramy się również brać udział w imprezach organizowanych przez różne instytucje działające w naszych okolicach, gdzie pokazujemy nasze maszyny.

Słyszałem, że jesteś w trakcie „robienia” swojego motocykla. Co to za model i jak trafił w twoje ręce?

Z. R. – To rosyjski motocykl Iż 49 z 1956 roku. Jakieś dwa lata temu kupiłem go od kolegi w kilku skrzynkach i rozpocząłem mozolny proces remontowania.

Co jeszcze musisz zrobić, aby móc ruszyć nim w trasę?

Z. R. – Koniec jest blisko. Pozostało jeszcze podłączyć instalację elektryczną i przeprowadzić kilka drobnych regulacji. I najważniejsze, czyli rozpocząć proces rejestracji motocykla na „żółte blachy”, czyli takie, które otrzymują zabytkowe pojazdy. I po około dwudziestu latach leżenia w skrzynkach i dwóch latach prac renowacyjnych będę mógł moim Iż 49 wyjechać w trasę.

Skąd u ciebie zainteresowanie dawnymi pojazdami?

Z. R. – Jakoś tak samo przyszło. W mojej rodzinie zawsze były jakieś pojazdy, które w dzisiejszych czasach mamy prawo nazywać zabytkowymi. Po za tym, stare auta czy motory mają swoją historię i dusze. To pasjonujące, gdy po wielu godzinach pracy odpalasz motocykl i stajesz się częścią jego historii.

Stare motocykle to chyba kosztowne hobby?

Z. R. – Raczej tak. Dlatego przy moim Iż 49 starałem się samemu zrobić jak najwięcej rzeczy. Na szczęście, są w klubie koledzy, których wiedza i umiejętności okazały się niezastąpione przy renowacji. Przy tej okazji chciałem im serdecznie podziękować za okazaną pomoc i życzliwość. Ale, niestety, nie można zrobić wszystkiego samemu w domowym garażu i część napraw trzeba było wykonać w specjalistycznych warsztatach. A to już kosztuje.

Marzysz o jakiejś szczególnej maszynie, którą bardzo chciałbyś mieć?

Z. R. – O Zundapp ks 750, czyli niemieckim motocyklu z II Wojny Światowej. To piękna, ale i droga maszyna.

Czy najbliżsi podzielają twoją pasję do zabytkowych jednośladów?

Z. R. – Pomagają, jeśli tylko jest to możliwe. I wspierają w każdy możliwy sposób. Przede wszystkim czekają na dzień pierwszej przejażdżki Iżem.

Masz jakieś inne pasje i zainteresowania poza dawnymi motorami?

Z. R. – Podróże. Staram się wyjeżdżać jak najwięcej i jak najczęściej. Szczególnie w góry, bo tam czuję się najlepiej. A najfajniej jest, gdy uda się wyjechać gdzieś na motocyklu.

Mazowiecki Rajd Weteranów Szos to impreza z tradycjami...

Z. R. – Mamy już osiemnastoletnią tradycję, a to zobowiązuje. Jest to jedna z najstarszych imprez tego typu w Polsce. Mamy nadzieję, że w tym roku będzie to Rajd międzynarodowy. Już mamy jedno zgłoszenie motocyklisty z Litwy.

Co nowego szykujecie na XVIII edycję rajdu?

Z. R. – W tym roku chcemy pokazać uczestnikom zlotu bliższe i dalsze okolice naszego miasta związane z Powstaniem Styczniowym. Nowe będzie też miejsce, w którym odbywa się miejska część rajdu, czyli plac przed Miejską Biblioteką Publiczną w Mińsku, a nie jak przez ostatnie lata, plac przed Miejskim Domem Kultury. Mamy nadzieje, że nowe miejsce przypadnie mińszczanom do gustu i przybędą równie licznie, jak w poprzednich latach. Nowości pojawią się także na trasie rajdu – szykujemy kilka niespodzianek dla uczestników. Ufam, że życzliwie się do nich odniosą.

Jakbyś zachęcił mieszkańców miasta i powiatu do tego, aby przyszli na „Magnet”?

Z. R. – Tegoroczny rajd wypada w dzień dziecka, dlatego planujemy również atrakcje dla najmłodszych miłośników zabytkowej motoryzacji. Ale znajdzie się też coś i dla starszych: wystawy historyczne, wystawa skuterów Mariana Brzezińskiego i przede wszystkim piękne, dawne motocykle uczestników rajdu. Będzie na co popatrzeć.

Rozmawiał Dariusz Mieczysław Mól, fot. z archiwum Zbyszka Rutkowskiego
strona internetowa KDMM: www.kdm-magnet.pl

Zbyszek Rutkowski w skrócie:
Sam o sobie – trudno powiedzieć.
Najbardziej lubię – motocykle, góry i...
Co mnie złości? – staram się nie złościć.
Największy sukces – mam nadzieję że przede mną.
Największa porażka – mam nadzieję, że już za mną.
Marzenia na przyszłość – wejść na Kilimandżaro.
Ulubione miejsca w Mińsku – miejski park przed godz. 7 rano.

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania