Tygodnik Strefa Mińsk NR 23/24 (379/380)

Alfabet doradcy ds. zarządzania

Pierwsze skojarzenie z literą alfabetu pokazuje człowieka takim, jakim jest, bez retuszu i umożliwia poznanie go z innej, nieznanej niektórym strony...

Opublikowano: 3 Kwietnia 2013, Środa, 11:38
Autor: admin
 0 0 0

O Zbyszku Sadowskim mówią: uzdrowiciel, „Kaszpirowski”, szaman, lekarz... Ale to na wyrost, bo przecież on „tylko” zajmuje się doradztwem w zakresie zarządzania. Jest osobą wspomagającą ludzi zarządzających firmą w zakresie rozwoju, niekiedy powiązanego z reorganizacją. Nie zawsze jego działania spotykają się z aprobatą pracowników, szczególnie jeśli zmusza ich do wzięcia pełnej odpowiedzialności za to, co robią... Pierwsze skojarzenie z literą alfabetu pokazuje człowieka takim, jakim jest, bez retuszu i umożliwia poznanie go z innej, nieznanej niektórym strony...

A jak asertywność
– zawsze miałem z tym problem. Choćby ten „Alfabet” :) Starając się być kooperatywnym, gubisz często własne priorytety. Zyskujesz uznanie, czasem wdzięczność, lecz na koniec dnia podsumowanie nie zawsze wypada dla ciebie dobrze. Ważne, by jasno określać własne wartości i chronić je przed zagrożeniami otoczenia. Szukaj rozwiązań zgodnych z interesem twojego środowiska, nie zaniedbując także siebie. Unikaj łatwych kompromisów. Realizując własne plany, osiągając cele, możesz innym dać coraz więcej. Tym samym, twoja asertywność będzie napotykała na coraz większe wyzwania :)

B jak bezpieczeństwo
– jak domek z kart. W jednej chwili cały twój świat może się zawalić. Bezpieczeństwo w pracy jest określone przez długość okresu wypowiedzenia. Warto nieustannie rozwijać się, by być atrakcyjnym pracownikiem dla swego chlebodawcy, ale również, by tworzyć grunt dla nowych wyzwań zawodowych.

C jak cel
– SMART. Im bliżej celu, tym bardziej oślepieni blaskiem sukcesu przyspieszamy i... nierzadko gubimy drogę.

D jak dobro interesów
– partykularnych? Wspólnych? Ogólnych? Niczyich...?

E jak empatia
– włazić w cudze buty? Boże chroń mnie od natchnionych empatyków. Nie chcę, by ktoś próbował dostrzec moją perspektywę, nie szukam zrozumienia dla siebie, oczekuję skupienia na moim przekazie.

F jak fałsz
– rewers prawdy... czarne – białe... orzeł czy reszka... ocena... wyrok...

G jak granice
– co poza nimi?

H jak hipokryzja
– „Życie to jest teatr, mówisz ciągle, opowiadasz;
Maski coraz inne, coraz mylne się zakłada;
Wszystko to zabawa, wszystko to jest jedna gra
Przy otwartych i zamkniętych drzwiach.
To jest gra”*

I jak intuicja
– podszept szatana. Czasem zadziwia trafnością, ale ile problemów nastręcza, gdy zderza się z faktami...

J jak jakość
– stopniowalna. Wyraża się poprzez powtarzalność, a zatem przewidywalność. Kształtuje reputację i pozwala zbić kapitał rozlicznym instytucjom certyfikującym.

K jak kalkulacja
– „to się mnie nie kalkuluje”

L jak ludzie są...
– różni. Przeprowadzane w latach 60-tych XX wieku „testy posłuszeństwa”** wykazały, że ok. 65% spośród przypadkowo dobranych ludzi może zadać bliźniemu śmierć. Wystarczy pewny siebie, władczy głos prowadzącego eksperyment, zapewniający o zgodności postępowania z regułami i brakiem odpowiedzialności uczestnika za skutki badania. Choćby taka statystyka powoduje, że nie jestem zwolennikiem demokracji, powszechnych wyborów i ogólnie systemów, w których przyzwoitość jest zawsze w zakrzyczanej mniejszości.

Ł jak łatwowierność
– słodka cecha dzieci, rodziców, ufnych partnerów, ludzi prostych i prostaczków. Stymuluje śmiałość naciągaczy.

M jak manipulacja
– wszyscy jesteśmy jej poddani. Co dzień jej doświadczamy, a i sami niejednokrotnie stosujemy wobec innych, choć niekoniecznie mając na celu własny interes. Coraz mniej jednoznacznie określone pojęcie.

N jak nigdy w życiu...
– Na szczęście to zaklęcie nie ma mocy sprawczej.

O jak o sobie...
– możliwie jak najmniej :)

P jak projekt
– dobrze zaplanowane przedsięwzięcie. Przygotowywanie, realizacja i ciągły rozwój projektów, to moja praca.

R jak rozwój
– wzrost wywołujący zmiany jakościowe. Ważny etap rozwoju – cefalizacja, wyodrębnienie się głowy. W organizacjach, często następuje po dekapitacji, czyli pozbawieniu głowy poprzedniego prezesa.

S jak strategia
– określenie drogi dojścia do celu. Zadanie dla menadżerów i dowódców pierwszej linii dowodzenia. Wielka odpowiedzialność. Podobno w starożytnej Grecji, o stanowisko strategosa mógł się ubiegać obywatel zamożny i posiadający rodzinę w mieście, które powierzano jego pieczy. Nie stosuje się podobnych reguł w dzisiejszym biznesie.

T jak teoria
– ulubiony kosz na śmieci, tak zwanych praktyków: „to dobre tylko w teorii”. Lądują tam zwykle wszystkie nowe pomysły. Ci ludzie mentalnie żyją jeszcze w jaskiniach. Jeden z wybitnych ekonomistów, wobec zarzutu, że jego teoria jest nietrafiona, odparł jakoś tak: „wskazanie że model nie przystaje do rzeczywistości, nie dowodzi, że to model jest zły”.

U jak uczciwość
– cnoty szanować, samemu się nimi nie chwalić... Całe życie przekreślić można jednym uczynkiem. Dobrze jest ludziom religijnym. Ksiądz odpuści po paciorku i znowu można być uczciwym. Odmieńcy muszą pokutę czynić do końca swoich dni.

W jak wierzę, że...
– gdy brak mi wiedzy, przyjmuję jakieś założenia, wierzę że są słuszne, ale przekonuję się o tym, dopiero po fakcie. W szerszym kontekście moja wiara i ufność przechodziły wiele trudnych testów. Większość oblałem.

Z jak zaangażowanie
– co dzień słyszę o zaangażowaniu w pracę, zaangażowaniu w działalność społeczną, zaangażowaniu w poprawę jakichś warunków, itp. Chciałbym, by moi pracownicy angażowali się w związki rodzinne i wszelkie inne, którym emocje towarzyszą z natury rzeczy. W pracy, niech będą profesjonalni. Skupieni na dobrze wykonywanej robocie, rzetelni, zdyscyplinowani, panujący nad emocjami i nie epatujący zaangażowaniem.

Ż jak życie
– „Życie to nie teatr, ja ci na to odpowiadam;
Życie to nie tylko kolorowa maskarada;
Życie jest straszniejsze i piękniejsze jest;
Wszystko przy nim blednie, blednie nawet sama śmierć”.

* Cytaty pochodzą z poezji Edwarda Stachury.
** Eksperymenty prowadził psycholog społeczny Stanley Milgram w latach 1961 i 1962 w USA. Badaniom poddano w sumie ok. 1000 przypadkowo zebranych mieszkańców stanu Connecticut oraz studentów uniwersytetu Yale. Eksperyment badał posłuszeństwo wobec autorytetów. W ciągu następnych kilku lat przeprowadzano serie kolejnych doświadczeń opartych na pomyśle Milgrama. Więcej informacji o konstrukcji, przebiegu i wynikach eksperymentu można znaleźć w internetowej Wikipedii lub w S. Milgram, Behavioral study of obedience. „Journal of Abnormal and Social Psychology”, 1963, 67, 371-378.


Wysłuchała Anna Kowalczyk

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania