Tygodnik Strefa Mińsk NR 1/2 389/390

Pierwszy przewodnik po Mińsku

Zarys dziejów Mińska, wykaz zabytków, opis tras turystycznych po mieście, a także pieszych, rowerowych i samochodowych po okolicach, lokalne legendy... To tylko część atrakcji opisanych w pierwszym przewodniku historyczno-turystycznym po stolicy powiatu

Opublikowano: 18 Lutego 2014, Wtorek, 11:49
Autor: admin
 0 0 0

Zarys dziejów Mińska, wykaz zabytków, opis tras turystycznych po mieście, a także pieszych, rowerowych i samochodowych po okolicach, lokalne legendy... To tylko część atrakcji opisanych w pierwszym przewodniku historyczno-turystycznym po stolicy powiatu, jaki ukazał się w ubiegłym tygodniu. Jego autorami są Janusz Kuligowski i Joanna Janicka.

– Turystyka z historią jest nierozdzielnie połączona, bo wątki historyczne zachęcają do odwiedzenia różnych zakątków miasta i okolic. Dotychczas napisane opracowania dziejów miasta, także mojego autorstwa, miały pewne mankamenty. Ale wersja, którą prezentuję w przewodniku jest wyważona historycznie, udokumentowana, pozbawiona niepewności i hipotez, i obejmuje czas od lokacji Mińska po czasy współczesne. Zawarłem w niej nawet informację o tym, że Mrozy są już miastem – mówi Janusz Kuligowski, historyk, badacz dziejów Mińska i okolic.

– Niektórzy mówią, co w tym Mińsku jest do oglądania, przecież nie ma tu zabytków. Myślę, że nie doceniamy trochę naszego miasta i okolic, w których znajduje się wiele ciekawych obiektów i jest to ogromną wartością. I właśnie dlatego powstał ten przewodnik, żeby przekonać wszystkich, że jest co zwiedzać. W przewodniku zaproponowałam trasy spacerowe po mieście, np. śladami zaułków Jana Himilsbacha, Andriollego, Piotra Skrzyneckiego, miejsc pamięci narodowej, wyznań. Teraz można ruszyć z przewodnikiem w ręce i przekonać się na własne oczy, jakie „bogactwa” kryją się w Mińsku – zachęca Joanna Janicka, prezes mińskiego oddziału PTTK, autorka publikacji z zakresu turystyki regionalnej. – Ale oprócz tras po mieście, w przewodniku znalazły się również opisy tras turystycznych w okolicach Mińska – pieszych, rowerowych, samochodowych, np. wycieczki szlakiem dawnych miasteczek, najstarszych obiektów, serialu „Ranczo”, serialowego ojca Mateusza do Glinianki, czy śladem bitew powstania listopadowego – dodaje.

Jeden z najciekawszych fragmentów przewodnika opisuje zasłużonych i honorowych obywateli Mińska, którzy w szczególny sposób zapisali się w historii naszego miasta. Z kolei młodym czytelnikom na pewno spodobają się spisane przez Joannę Janicką legendy, np. „O srebrze w rzece Srebrnej”, tajemniczej damie mińskiego pałacu, o księżycu i gwiazdce, albo o magii starej sosny. Natomiast wykaz zabytków i miejsc pamięci narodowej potwierdza, że wbrew temu, co mówią malkontenci – mamy w stolicy powiatu całkiem sporo tego typu obiektów. Autorzy opisują również muzea i izby pamięci regionalnej, m.in. w Mińsku, Jakubowie, Mrozach, Latowiczu, Siennicy, Sulejówku, Dobrem. Jest także informator teleadresowy urzędów, instytucji, hoteli, restauracji, placówek oświatowych. W przewodniku umieszczono także kalendarium stałych imprez.

– Obecnie to już norma, że wydawnictwach przewodnikowych i turystycznych publikuje się wykaz cyklicznych wydarzeń kulturalnych i sportowych w danym mieście, bo to właśnie one ściągają turystów. A przecież wiele z naszych imprez ma już rangę ogólnopolską, jak np. Festiwal Himilsbacha, Festiwal 4M, czy Mazowiecka Piętnastka. Kalendarium to bardzo ważny rozdział w publikacji, który pozwoli uporządkować wiedzę o całorocznej ofercie wydarzeń kulturalnych oraz sportowych nie tylko turystom, ale i mieszkańcom Mińska i okolic – zapewnia Joanna Janicka.

„Mińsk Mazowiecki – Przewodnik historyczno-turystyczny” jest bogato ilustrowany zdjęciami, grafikami oraz mapami. Znajduje się w nim także rys historyczny o dziejach miasta w języku angielskim. Autorom należą się wyrazy uznania za to, że stworzyli wyjątkową i pierwszą w historii naszego miasta tego rodzaju publikację, będącą kompendium wiedzy historycznej i turystycznej o stolicy powiatu. Autorzy dziękują też wszystkim sponsorom za umożliwienie publikacji przewodnika.

Przewodnik kosztuje ok. 25 zł i jest do nabycia w mińskiej księgarni przy ul. Warszawskiej róg Siennickiej na vis a vis Starego Kościoła oraz w mińskim oddziale PTTK (zamówienia mailem: pttk@onet.pl).

Przewodnik dla Czytelników „Strefy”
Autorzy i wydawcy ufundowali dla Czytelników tygodnika „Strefa Mińsk” dziesięć przewodników historyczno-turystycznych po Mińsku. Żeby zdobyć jeden z nich, trzeba w piątek, 21 lutego wysłać maila na adres redakcja@strefaminsk.pl z odpowiedzią na pytanie: kto jest autorem publikacji „Mińsk Mazowiecki – Przewodnik historyczno-turystyczny”. Kto pierwszy ten lepszy.

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania