Tygodnik Strefa Mińsk NR 29/30 (385/386)

„Nasz Wspólny Świat”

Nie wszyscy jesteśmy tacy sami, mamy różne pasje, talenty, marzenia. Piękno nie jest pojęciem oczywistym, dzięki temu różnice między ludźmi są fascynujące. A tolerancja i uwrażliwienie na potrzeby osób niepełnosprawnych powinny wyrażać się w naszym codziennym życiu.

Opublikowano: 15 Marca 2013, Piątek, 11:23
Autor: admin
 0 0 0

Nie wszyscy jesteśmy tacy sami, mamy różne pasje, talenty, marzenia. Piękno nie jest pojęciem oczywistym, dzięki temu różnice między ludźmi są fascynujące. A tolerancja i uwrażliwienie na potrzeby osób niepełnosprawnych powinny wyrażać się w naszym codziennym życiu. Jak powiedział Gandhi – „Musimy być zmianą, którą pragniemy ujrzeć w świecie”.

Trzeba pokazywać osoby niepełnosprawne w normalnych sytuacjach społecznych, akcentować ich możliwości, jako obywateli mających równe prawa, choć nierówne szanse, trzeba, aby zobaczono ich jako ludzi aktywnych, wnoszących swój wkład w dobro wspólne. Potrzebne jest nam nowe pojmowanie miejsca osób niepełnosprawnych w społeczeństwie, uznanie ich praw i rozpoznanie istotnych potrzeb. Przytłoczeni bieżącymi problemami, często zapominamy, jak ważne jest budowanie pozytywnego wizerunku takich osób w społeczeństwie. Światowy Dzień Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych jest szczególnym dniem, który ma przypomnieć wszystkim, że niepełnosprawni są częścią społeczeństwa i skłaniać nas do refleksji nad ich bytem i funkcjonowaniem na co dzień.

Chcąc uwrażliwić społeczność lokalną na potrzeby osób niepełnosprawnych, Janina Brzeszkiewicz, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Ignacowie, Stowarzyszenie na rzecz dzieci upośledzonych umysłowo „Dzieciom Radość” oraz nauczyciele ZSS serdecznie zapraszają na Powiatowe Obchody Światowego Dnia Inwalidów i Ludzi Niepełnosprawnych oraz kampanię społeczną „Nasz Wspólny Świat”. Kampania realizowana będzie w trzech wymiarach:
1. Na terenie miasta zawisną billboardy i banery ukazujące przedstawicieli władz Powiatu, Miasta i Gminy we wspólnym działaniu z osobami niepełnosprawnymi, a na telebimach będą prezentowane zdjęcia i informacje o Światowym Dniu Inwalidów i Ludzi Niepełnosprawnych. Będą też rozpowszechniane ulotki informujące o osobach niepełnosprawnych, a także o organizacjach i instytucjach działających na rzecz osób niepełnosprawnych.
2. Ogłoszono konkurs fotograficzny i plastyczny dla uczniów szkół ponadpodstawowych pt. „Nasz Wspólny Świat”.
3. W środę, 20 marca o godz. 16 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się uroczyste spotkanie podsumowujące kampanię, na której zostanie rozstrzygnięty konkurs fotograficzno-plastyczny, a zaproszone osoby niepełnosprawne zaprezentują swoje umiejętności, zainteresowania, talenty i osiągnięcia. Podczas spotkania w MBP zostaną zaprezentowane i nagrodzone prace fotograficzne i plastyczne uczniów.

Patronat nad kampanią objęli Starosta Miński Antoni Jan Tarczyński, burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki Marcin Jakubowski, wójt Gminy Mińsk Mazowiecki Antoni Janusz Piechoski.

Tekst: Iwona Tomusiak i Eliza Szydłowska, fot. Marek Łodyga.

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania