Tygodnik Strefa Mińsk NR 29/30 (385/386)

„Supergimbus 2014” rozstrzygnięty

Już po raz ósmy stawili się najlepsi z najlepszych – reprezentanci gimnazjów z całego naszego powiatu – uczniowie, którzy osiągnęli jedną z najwyższych średnich ocen w pierwszym semestrze w roku szkolnym 2013/2014

Opublikowano: 28 Maja 2014, Środa, 15:08
Autor: admin
 0 0 0

„Supergimbus 2014” rozstrzygnięty
W środę, 28 maja, w samo południe w sali gimnastycznej Salezjańskiego Gimnazjum im. Jana Bosko już po raz ósmy stawili się najlepsi z najlepszych – reprezentanci gimnazjów z całego naszego powiatu – uczniowie, którzy osiągnęli jedną z najwyższych średnich ocen w pierwszym semestrze w roku szkolnym 2013/2014, mają bardzo dobrą opinię i są zaangażowani w życie szkoły oraz działalność społeczną.

W sumie w konkursowe szranki stanęło dziewiętnastu uczniów: Karol Adamiec (Salezjańskie Gimnazjum w Mińsku), Mateusz Bartczak (Gimnazjum nr 2 w Sulejówku), Kinga Bartnicka (Gimnazjum Miejskie Nr 3 w Mińsku), Paulina Czyżowska (Gimnazjum w Hucie Mińskiej), Karina Jankowska (Zespół Szkół – Gimnazjum w Halinowie), Monika Jeleńska (Gimnazjum nr 3 w Sulejówku), Dominik Kalinowski (Gimnazjum Miejskie Nr 1 w Mińsku), Konrad Kobrzak (Gimnazjum w Okuniewie), Karolina Kosieradzka (Gimnazjum w Jakubowie), Bartosz Kościanek (Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące w Mińsku), Malwina Kot (Gimnazjum w Zespole Szkół w Siennicy), Jakub Piotrkowicz (Gimnazjum Miejskie Nr 2 w Mińsku), Emilia Rek (Zespół Szkół w Stojadłach), Jarosław Sobiech (Publiczne Gimnazjum w Mrozach), Natalia Stojak (Zespół Szkół w Żakowie), Magdalena Świątek (Gimnazjum w Zespole Szkół w Latowiczu), Alicja Wincenciuk (Gimnazjum Gminne w Dębem Wielkim), Aleksandra Zawadka (Gimnazjum w Zespole Szkół w Wielgolesie) i Izabela Żak (Gimnazjum nr 1 w Sulejówku). Musieli oni odpowiedzieć na pytania obejmujące zakres materiału klasy I i II gimnazjum z języka polskiego, matematyki, fizyki, chemii, biologii, historii, informatyki i religii.
Zawodników dopingowali koledzy, którzy przygotowali specjalne transparenty i zagrzewali ich do walki głośnymi okrzykami. A w przerwach pomiędzy rundami i liczeniem punktów przez jury występowali członkowie salezjańskiego zespołu pod kierownictwem nauczyciela Jakuba Maguzy, śpiewając nie tylko polskie przeboje. Trzeba przyznać, że pytania wcale nie były takie łatwe. Do finału weszło czterech uczniów, ale i tu walka była zacięta. Po wielu dogrywkach ogłoszono trójkę finalistów. Po raz drugi w historii konkursu (kilka lat wcześniej udało się to uczennicy z GiLO im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku), najlepszym gimnazjastą powiatu mińskiego i jednocześnie miasta Mińsk Mazowiecki został Jakub Piotrkowicz. Drugie miejsce wywalczył Karol Adamiec (Salezjańskie Gimnazjum w Mińsku), a trzecie Natalia Stojak (Zespół Szkół w Żakowie). Cała trójka została nagrodzona cennymi nagrodami, m.in. tabletami. Wszyscy uczestnicy „Supergimbusa” otrzymali dyplomy i upominki, które wręczali starosta miński Antoni Jan Tarczyński oraz ks. Ryszard Woźniak, dyrektor Szkół Salezjańskich w Mińsku. Gratulujemy wszystkim gimnazjalistom, którzy wzięli udział w konkursie :)

– Bardzo się cieszę, że z roku na rok jest coraz więcej osób uczestniczących w tym konkursie. O ile mnie pamięć nie myli, zaczynaliśmy z sześcioma szkołami, a w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, gościliśmy przedstawicieli dziewiętnastu gimnazjów. To reprezentacja praktycznie całego powiatu. Mogę śmiało powiedzieć, że organizujemy jeden z największych konkursów powiatowych. I co bardzo ważne, jego tegoroczną edycję objął patronatem Mazowiecki Kurator Oświaty. To dla nas bardzo ważne, gdyż podnosi to prestiż konkursu – powiedział „Strefie” Robert Gałązka, nauczyciel salezjańskiego LOiG, koordynator turnieju i człowiek od wielu lat związany z młodzieżą.
Oprac. i fot. DM

II strona
Podwójnie najlepszy

Po raz drugi w historii konkursu „Supergimbus” tytuły najlepszego gimnazjalisty powiatu mińskiego i najlepszego gimnazjalisty miasta Mińsk Mazowiecki przypadły jednej osobie. W tym roku dwie statuetki „Supergimbusa” otrzymał Jakub Piotrkowicz, uczeń trzeciej klasy Gimnazjum Miejskiego Nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku.

Spodziewałeś się, że wygrasz tegoroczną edycję „Supergimbusa” i to w dwóch kategoriach?

Jakub Piotrkowicz (J. P.) – Na pewno wierzyłem, że mam szansę, że jest to możliwe, bo wiara to podstawa sukcesu.

Przygotowywałeś się specjalnie do konkursu?

J. P. – Niekoniecznie. Tak naprawdę, to że dobrze odpowiadałem na pytania, było efektem mojej całorocznej nauki. Po prostu trzeba się uczyć, a jak coś człowieka zainteresuje, to warto poszerzać dany materiał. I tyle.

Masz jakiś sprawdzony sposób, aby zdobyta wiedza została ci w głowie?

J. P. – Jeśli czytam jakiś podręcznik, albo książkę, to robię notatki na niewielkich karteczkach. Notuję na nich główne informacje. Potem, przygotowując się do sprawdzianów korzystam z tych notatek. I to wystarczy. Nie chodzę na żadne korepetycje.

Masz swoje ulubione przedmioty?

J. P. – Najbardziej lubię informatykę, ale też fizykę i matematykę. Dzięki informatyce można zrobić coś z niczego, np. wymyślić jakiś fajny program, stworzyć grafikę komputerową, powołać do życia różne postaci. To naprawdę niesamowite zajęcie. Z kolei w fizyce możemy odkryć coś, o czym jeszcze nie wiedzieliśmy. Natomiast matematyka, to tak naprawdę nauka uzupełniająca fizykę i informatykę, gdyż jest w nich mnóstwo niezbędnych obliczeń, które trzeba wykonać. I znajomość matematycznych reguł bardzo się wtedy przydaje.

Długo siedzisz w internecie?

J. P. – Powiedzmy, że korzystam z internetu (śmiech). Także, żeby się uczyć. W sieci jest mnóstwo informacji – jeśli człowiek chce poszerzyć swoją wiedzę, to jest to bardzo przydatne narzędzie.

Jakie nagrody zdobyłeś w konkursie i co z nimi zrobisz?

J. P. – W konkursie zdobyłem tablet GoClever Orion 102 oraz czytnik e-booków Amazon Kindle. Nagrody na pewno zostaną przeze mnie wykorzystane do dalszej nauki.

Jesteś w trzeciej klasie, czyli zaraz skończysz gimnazjum. Do jakiej szkoły się wybierasz?

J. P. – Do „Ekonoma”, bo w tej szkole jest klasa informatyczna.

A myślałeś już o studiach?

J. P. – Jeszcze mam trochę czasu, ale zastanawiałem się nad Politechniką Warszawską, albo nad mieszczącą się także w stolicy Polsko-Japońską Wyższą Szkołą Technik Komputerowych. Ale zobaczymy.

Co robisz w wolnym czasie?

J. P. – Lubię chodzić na siłownię. Nawet zorganizowałem sobie w domu takie miejsce, gdzie mogę poćwiczyć. Wysiłek fizyczny oczyszcza umysł i pozwala się wyciszyć. To bardzo rozluźniające zajęcie. A najbardziej interesuje mnie trójbój siłowy, bo dzięki podnoszeniu coraz większych ciężarów można przełamać swoje ograniczenia.

O czym marzysz?

J. P. – Marzy mi się taka kariera, jak Steve'a Jobsa. Chciałbym stworzyć firmę komputerową, która wymyślałaby innowacyjne rozwiązania i urządzenia. Komputer można sobie złożyć samemu w domu, a ja chciałbym wprowadzać na rynek kreatywne produkty. I oczywiście dobrze na tym zarabiać.

Rozmawiał i fot. Dariusz Mieczysław Mól

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania