STRONA W PRZEBUDOWIE. PRZEPRASZAMY ZA UTRUDNIENIA, ZAPRASZAMY WKRÓTCE.

Tygodnik Strefa Mińsk NR 1/2 389/390

Odwiedziny w Macierzance

Koreański pisarz Kim Jin-kyung odwiedził mińską szkołę przy ul. Pięknej.

Opublikowano: 24 Czerwca 2014, Wtorek, 14:21
Autor: admin
 0 0 0
strefa młodych macierzanka - zdjęcie grupowestrefa młodych macierzanka - zdjęcie grupowestrefa młodych macierzanka - zdjęcie grupowe
strefa młodych macierzanka - Kim Jin-kyung strefa młodych macierzanka - Kim Jin-kyung strefa młodych macierzanka - Kim Jin-kyung
strefa młodych macierzanka - Uczniowiestrefa młodych macierzanka - Uczniowiestrefa młodych macierzanka - Uczniowie
strefa młodych macierzanka - Kim Jin-kyung  strefa młodych macierzanka - Kim Jin-kyung

„Piękna” po koreańsku

Koreański pisarz Kim Jin-kyung odwiedził mińską szkołę przy ul. Pięknej. Uczniowie gimnazjum, jako pierwsi w Polsce mieli okazję przeczytać niedawno wydaną „Szkołę Kotów”, pierwszą koreańską powieść fantasy.

23 maja w Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym im. Polskiej Macierzy Szkolnej odbyło się spotkanie autora „Szkoły Kotów” Kim Jin-kyunga, z pierwszymi polskimi czytelnikami jego książki. Kim Jin-kyung to znany w Korei pisarz, poeta, pasjonat mitologii, a także wielki miłośnik kotów. Ale od początku.
Maria Paszkowska z klasy I aG przywitała Kim Jin-kyunga w języku koreańskim, czego autor się nie spodziewał. Uczniowie przebrali się także w koreańskie stroje ludowe. To było kolejne zaskoczenie. Mówiono o projekcie wdrażania dodatkowych lektur szkolnych na lekcjach języka polskiego i o pomyśle pani Anety Korycińskiej dotyczącym zapoznania uczniów z procesem wydawniczym. Z kolei pani Edyta Matejko-Paszkowska, tłumaczka języka koreańskiego opowiadała o projekcie „Śledzimy książki”. Następnie przeczytała fragment „Szkoły Kotów”, a Kim Jin-kyung tę samą treść odczytał po koreańsku.
Gimnazjaliści przeprowadzali wywiad z autorem. Pytania były różne, od związanych ze „Szkołą Kotów”, do ulubionych gier komputerowych pana Kima i młodzieży koreańskiej. Kim Jin-kyung opowiedział o genezie książki. Okazało się, że chciał on pocieszyć córkę po śmierci jej kota, więc wymyślił, że koty nie umierają, lecz odchodzą, by uczyć się w kociej szkole magii. Rozmowa z pisarzem była możliwa dzięki tłumaczce oraz przedstawicielowi z rządowego Instytutu ds. Tłumaczenia Literatury Koreańskiej. A samo spotkanie doszło do skutku dzięki współpracy z wydawnictwem Kwiaty Orientu.
Po zakończeniu wywiadu nadszedł czas na autografy i zdjęcia grupowe. Na koniec uczniowie klasy IaG oprowadzali autora po Szkole, a już w niedzielę, 1 czerwca, w radio TOKFM oraz w Programie Drugim Polskiego Radia, w audycji dotyczącej literatury dziecięcej Aneta Korycińska mówiła o gimnazjalistach z „Pięknej”, którzy na lekcjach języka polskiego czytali książkę koreańskiego autora.
Tekst Lena Olkowicz i Patrycja Słodownik, uczennice klasy IaG, fot. GiLO

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania