Tygodnik Strefa Mińsk NR 1/2 389/390

Tlenek węgla- cichy zabójca

W związku z ostatnim tragicznym zdarzeniem, które miało miejsce na terenie miasta Mińsk Mazowiecki apelujemy o dokonywanie przeglądów i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzeniu instalacji wentylacyjnej.

Opublikowano: 9 Lutego 2019, Sobota, 21:58
Autor: plina_m
 0 0 0

Od października 2018 do marca 2019 roku trwa kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.
Akcja ma na celu uświadomienie ludziom jak ważne jest bezpieczeństwo. Każdego roku w naszych mieszkaniach i domach powstaje kilkadziesiąt tysięcy pożarów i kilka tysięcy zdarzeń, gdzie dochodzi do emisji tlenku węgla. Nasz dom jest miejscem, w którym każdy z nas czuje się najbezpieczniej. Pomimo tego, to właśnie tam ginie największa liczba osób, a ofiarami są najczęściej ich domownicy.
W związku z ostatnim tragicznym zdarzeniem, które miało miejsce na terenie miasta Mińsk Mazowiecki w wyniku, którego śmierć poniosły 4 osoby na skutek prawdopodobnego zatrucia tlenkiem węgla Komenda Powiatowa PSP w Mińsku Mazowieckim przypomina i apeluję do właścicieli i zarządców budynków o obowiązku okresowego dokonywania przeglądów i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzeniu instalacji wentylacyjnej.
Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych. Wadliwe działanie przewodów może wynikać z ich nieszczelności, braku konserwacji i czyszczenia, wad konstrukcyjnych oraz niedostosowania systemu wentylacji do szczelności nowych okien i drzwi.
Zaczadzenie w budynkach mieszkalnych może pośrednio powodować to, iż w okresie zimowym większość użytkowników budynków uszczelniania okna, drzwi przed zimnem. W ten sposób ogranicza się wymianę powietrza, a tym samym do spalania paliwa nie dostarcza się odpowiedniej ilości tlenu. Niedostateczna ilość tlenu do spalenia paliwa powoduje, że następuje niepełny proces spalania w urządzeniach grzewczych i tworzy się tlenek węgla, czad. W takich przypadkach może dojść również do zaburzenia ciągu w przewodach kominowych i wydostawaniu się tlenku węgla do przestrzeni mieszkalnej, co poważnie zagraża życiu i zdrowiu mieszkańców. Ponadto nie należy zasłaniać czy przykrywać urządzeń grzewczych oraz zaklejać kratek wentylacyjnych. Wskazane jest także, by często wietrzyć kuchnie i łazienki wyposażone w piecyki gazowe.
Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia - przy dużych stężeniach tego gazu - może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet śmierć.
Komenda Powiatowa PSP w Mińsku Mazowieckim apeluje o montaż w domach i mieszkaniach czujek tlenku węgla (czadu). Zakup czujki tlenku węgla nie wymaga wielkiego nakładu finansowego, montaż nie jest skomplikowany, a CZUJKA MOŻE URATOWAĆ ŻYCIE NASZE I NASZEJ RODZINY. Należy również pamiętać o jej okresowej konserwacji (np. wymiana baterii) by prawidłowo działała.
Ponadto powinniśmy reagować również na sygnały ostrzegawcze wysyłane przez czujki w domach naszych sąsiadów. Ponieważ być może osoby, które znajdują się w zaczadzonym mieszkaniu, nie są już w stanie wezwać pomocy i nasza reakcja jest bardzo ważna.

tekst: mł. asp. Piotr Jałocha Członek zespołu prasowego Komendanta Powiatowego PSP w Mińsku Mazowieckim

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania