Tygodnik Strefa Mińsk NR 17/18 (373/374)

Nowi Dyrektorzy

Nasze miasto ma nowych dyrektorów Miejskiej Biblioteki Publicznej i Miejskiego Domu Kultury, Elżbietę Sieradzińską oraz Piotra Siłę.

Opublikowano: 14 Maja 2013, Wtorek, 11:39
Autor: admin
 0 0 0

Nowi dyrektorzy

Tego samego dnia, 30 kwietnia burmistrz Marcin Jakubowski powołał Elżbietę Sieradzińską na stanowisko dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Piotra Siłę na stanowisko dyrektora Miejskiego Domu Kultury w naszym mieście. W „Strefie” nowi dyrektorzy odkrywają swoje plany...

Miejska Biblioteka Publiczna wg Elżbiety Sieradzińskiej to...

Elżbieta Sieradzińska (E. S.) – Pierwsze i (oby!) jedyne miejsce pracy. Jakoś nie widzę się gdzie indziej i, na razie, Bogu dzięki, nie muszę.

Jak pani ocenia dotychczasową działalność MBP w Mińsku?

E. S. – Nie wiem, czy wypada tak publicznie się „samochwalić”, bo przecież nie przyszłam tu z zewnątrz, tylko cały czas pracuję w miejskiej bibliotece (od 1985 roku czyli, jak dla mnie, od zawsze). Lepiej, żeby robili to inni. Ale niedawno byłam na Dniu Bibliotekarza w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Po wysłuchaniu i obejrzeniu prezentacji znacznie większych bibliotek z Mazowsza z satysfakcją stwierdziłam, że mińska MBP jest równie kreatywna i nowoczesna. Nie wspominając o wciąż idących w górę statystykach czytelniczych. Krótko mówiąc, poprzeczka wisi wysoko.

Co nowego zaproponuje pani w MBP?

E. S. – Jeśli teraz o tym powiem, to później nie będzie to już takie całkiem „nowe”, bo już zapowiedziane. Ale proszę nie spodziewać się „rewolucji”, tylko „ewolucji”. Mamy dalej się rozwijać, iść w już obranym kierunku, dostosowywać się do nowych możliwości i technologii, ale biblioteka, jako instytucja ma określone zadania związane z czytelnictwem, książką, dobrami kultury, i to się nie zmieni.

Dyrektor miejskiej instytucji kultury powinien...

E. S. – Być czujny, otwarty na ludzi i trzymać rękę na pulsie, bo mnóstwo pomysłów rodzi się z dnia na dzień.

Elżbieta Sieradzińska
romanista z zamiłowania i wykształcenia, tłumaczka, bibliotekarka, muzyk z serca i duszy, gra na gitarze, komponuje, pisze teksty piosenek, znakomita wokalistka. Liderka działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mińsku zespołu CostaNova. Na pewnym życiowym zakręcie spotkała Cesárię Évorę i muzykę Cabo Verde. Spędziła na koncertowych trasach z „Bosonogą Divą” prawie 10 lat. W tej chwili pisze dwie książki i jednego e-booka (pierwszy w Polsce słownik polsko-kreaolsko-francuski), komponuje piosenki na nową płytę CostaNova i dziwi się, że w jej ogrodzie kwiaty, które bardzo lubi, jakoś nie chą rosnąć :) Szykuje też rower na rajd „Odjazdowy Bibliotekarz”. Brakuje już jej czasu na górskie wędrówki.

II strona

Miejski Dom Kultury wg Piotra Siły to...

Piotr Siła (P. S.) – Nowoczesny i przyjazny ośrodek kultury, w którym wszyscy mieszkańcy regionu znajdą coś dla siebie.

Jak Pan ocenia dotychczasową działalność MDK w Mińsku?

P. S. – Chyba nie mnie to oceniać. W moim odczuciu miński MDK to instytucja z ogromnym potencjałem, który być może nie do końca był wykorzystany.

Co nowego zaproponuje pan w MDK?

P. S. – Novum będzie przede wszystkim cykl „Pałacowa Scena Kameralna”, podczas którego prezentować będziemy cykl „Giganci Piosenki” i już w najbliższą środę zapraszam na recital Joanny Trzepiecińskiej. Będą także spektakle teatralne „Teatralna Scena Kameralna TeSKa”, spotkania z muzyką „Klasyczny wypas, czyli muzyka na dobranoc” oraz wieczory literackie „LiteraTura dla wszystkich”. Poza tym w Pałacu zagości jazz, blues i ambitny kabaret. Chcemy także wyjść do lokalnych zespołów proponując im stałą salę prób. Mam nadzieję, że na początku przyszłego sezonu będzie już to możliwe. Pamiętamy także o najmłodszych i najstarszych mieszkańcach Mińska, oni również znajdą w naszej ofercie ciekawe imprezy.

Dyrektor miejskiej instytucji kultury powinien...

P. S. – Być otwarty na wszystkie przejawy aktywności kulturalnej i artystycznej. No i... trzymać fason.

Piotr Siła
Urodził się 17 marca 1978 r. w Paryżu. Absolwent polonistyki na Akademii Humanistycznej w Pułtusku. Ukończył roczny Kurs Historii Sztuki przy Muzeum Narodowym w Warszawie. Obecnie studiuje w Instytucie Historii Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Dziennikarz, członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, animator i menedżer, w latach 2004-2010 dyrektor Domu Kultury w podwarszawskim Okuniewie i pierwszego w Polsce Teatru im. K. I. Gałczyńskiego. Propagator i wydawca poezji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Od 2010 niezależny producent spektakli teatralnych i wieczorów literackich. Zasiada w kapitule Nagrody Literackiej Srebrny Kałamarz.

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania