STRONA W PRZEBUDOWIE. PRZEPRASZAMY ZA UTRUDNIENIA, ZAPRASZAMY WKRÓTCE.

Tygodnik Strefa Mińsk NR 1/2 389/390

Czujka na straży twojego bezpieczeństwa

Kampania mająca na celu przypomnienie tematyki dotyczącej zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.

Opublikowano: 29 Listopada 2018, Czwartek, 16:37
Autor: plina_m
 0 0 0
Czujka na straży twojego bezpieczeństwaCzujka na straży twojego bezpieczeństwa
Czujka na straży twojego bezpieczeństwaCzujka na straży twojego bezpieczeństwa
Czujka na straży twojego bezpieczeństwaCzujka na straży twojego bezpieczeństwa
Czujka na straży twojego bezpieczeństwaCzujka na straży twojego bezpieczeństwa
Czujka na straży twojego bezpieczeństwaCzujka na straży twojego bezpieczeństwa
CZUJKA na straży Twojego bezpieczeństwa!

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to tegoroczna ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna mająca na celu przypomnienie tematyki dotyczącej zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim przypomina, że jak co roku w okresie jesienno-zimowym, kiedy zaczynamy się dogrzewać w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do powstania pożarów w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. Na terenie powiatu mińskiego w bieżącym roku odnotowano już 91 zdarzeń tego typu w wyniku których we własnym mieszkaniu w pożarach zginęły 3 osoby. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla. Statystyki pokazują, że każdego roku liczby te są coraz większe, a przecież nasz dom jest miejscem, w którym każdy z nas czuje się najbezpieczniej. Pomimo tego, to właśnie tam ginie największa liczba osób, a ofiarami pożarów są najczęściej ich sprawcy. Tlenek węgla to bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły. Tlenku węgla NIE usłyszysz! NIE zobaczysz! NIE poczujesz!Źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem i olejem opałowym. Wobec tego strażacy Państwowej Straży Pożarnej radzą, aby co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzić instalację wentylacyjną, dodatkowo zainstalować czujki dymu i tlenku węgla oraz zadbać o właściwe utrzymanie ich stanu technicznego m.in. poprzez regularną wymianę baterii i sprawdzenie działania.
Tlenek węgla potocznie zwany czadem powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych, ma silne właściwości toksyczne, jest nieco lżejszy od powietrza, dlatego też bez większych problemów rozprzestrzenia się po całym pomieszczeniu, mieszkaniu i domu. Jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku, blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca, powodując śmierć. Objawami mogącymi świadczyć o obecności tlenku węgla są:
- przyspieszona czynność serca,
- osłabienie,
- ból głowy,
- duszność,
- senność.
Z chwilą zaobserwowania takich objawów natychmiast należy przewietrzyć mieszkanie, ewakuować współmieszkańców, wyjść na zewnątrz, wezwać straż pożarną i zasięgnąć porady lekarza.
Państwowa Straż Pożarna w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, aby uniknąć zaczadzeniu radzi:
1.Systematycznie czyścić i sprawdzać szczelność przewodów kominowych wykonując przeglądy techniczne;
2.Dbać o prawidłowy stan techniczny i użytkować zgodnie z instrukcją producenta urządzenia grzewcze;
3.Nie zasłaniać i nie przykrywać urządzeń grzewczych;
4.Nie zaklejać i nie zasłaniać kratek wentylacyjnych;
5.W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne i mogą powodować pogorszenie wentylacji.
Pamiętaj kiedy śpisz „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” dba o Twój spokojny i bezpieczny sen.

Informację opracował na podstawie materiałów KG PSP - mł. bryg. Krzysztof Komorowski Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Mińsku Mazowieckim.

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania