Tygodnik Strefa Mińsk NR 23/24 (379/380)

Budka i Mroczek o państwie prawa

Relację ze spotkania z posłami Borysem Budką i Czesławem Mroczkiem w ramach Klubu Obywatelskiego

Opublikowano: 18 Listopada 2018, Niedziela, 19:58
Autor: plina_m
 0 0 0
Budka i Mroczek o państwie prawaBudka i Mroczek o państwie prawa

Były minister sprawiedliwości, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka odwiedził Mińsk Mazowiecki. Na zaproszenie organizatorów Klubu Obywatelskiego 7 listopada wraz z posłem Czesławem Mroczkiem zasiedli na fotelach gości, by z zebranymi rozmawiać o tym, czy Polska jest jeszcze państwem prawa.
Kluby Obywatelskie to miejsca spotkań i dyskusji oraz nadrabiania pewnych zaległości, które my w PO wciąż mamy do odrobienia, a więc takiej dobrej, normalnej rozmowy o Polsce i najważniejszych problemach – rozpoczął poseł Budka. - Często spotykamy się z twierdzeniem „Ale wy to mówicie tak abstrakcyjnie... ta Konstytucja, ten trójpodział władzy... ta praworządność... Po co o tym mówić, przecież tym się człowiek nie naje, to nie zapewni dobrobytu.” - kontynuował. - Ten akt prawny, który niektórych tak boli, a niektórzy ciągani są po sądach za powieszenie plakatu z napisem „Konstytucja”, to zbiór określonych wartości, co do których wiele pokoleń Polaków marzyło, aby mogły być wcielane w życie.
Z pewnym niedowierzaniem można przyjmować, że próbuje się w Polsce karać osoby, które głośno krzyczą „Konstytucja”, noszą koszulkę z napisem „Konstytucja”.... Jeśli ktoś wstydzi się tego, że w Polsce obowiązują jeszcze wciąż określone zasady, to wstydzi się tego, że Polska jest demokratycznym państwem prawnym, że trójpodział władzy został wpisany do najważniejszego aktu prawnego, że działają pewne bezpieczniki powodujące, że jedna władza kosztem dwóch pozostałych nie uzyska nadmiernych przywilejów.
Konstytucja jest umową społeczną – zaznaczył poseł Mroczek. - Szczególnie ważne jest to, o czym mówimy, w roku 100-lecia odzyskania niepodległości. Gdybyśmy nie mieli takiego systemu wartości, który tworzy wspólnotę, to byśmy tej niepodległości nie odzyskali. Dramatem chwili obecnej jest to, że następuje rozwarstwienie tego systemu wartości. W '97 roku po podziałach wynikających z PRL-u udało nam się zdefiniować podstawowe wartości, które wyznajemy i które chcemy urzeczywistniać w życiu społecznym.
Według Borysa Budki każdy, kto myśli, że Polska z 24 października 2015 roku była Polską doskonałą, do której trzeba wracać, jest w błędzie, bo gdyby wszystko było wtedy doskonałe, to wynik wyborczy byłby inny. Politycy PO zdają sobie sprawę z tego, że przed nimi wiele wyzwań, ale najważniejsze jest to, by robić coś w oparciu o wspólne wartości.
Można się zastanawiać, czy państwo prawa istnieje, gdy sędziemu wytacza się postępowanie dyscyplinarne dlatego, że zechciał zapytać Trybunał Sprawiedliwości UE o stosowanie prawa europejskiego bądź też o fundamentalne kwestie zgodności prawa polskiego z prawem unijnym – mówił Borys Budka.
Podczas spotkania padały pytania m.in. o raport WSI, kwestie paszportowe dla obcokrajowców udowadniających pochodzenie polskie, Kartę Polaka. System prawny omawiano w oparciu o aspekty związane z samorządem, czy sprawami prywatnymi. Mówiono o podważaniu zaufania do sądownictwa.
Prof. Adam Strzembosz, który w wolnej Polsce budował niezależne sądownictwo, stał w deszczu w Warszawie przed Pałacem Prezydenckim i chciał wyrazić swoją opinię do zmian. - wspominał Czesław Mroczek. - Z kolei w Pałacu Prezydenckim był prokurator stanu wojennego Piotrowicz i to on uzgadniał z prezydentem jak mają wyglądać te regulacje. Prof. Strzembosz stał na ulicy jak większość z nas.
Klub Obywatelski z udziałem posłów Borysa Budki i Czesława Mroczka był pierwszym po wyborach samorządowych i zapewniono, że spotkania będą kontynuowane.
Całość spotkania z 7 listopada obejrzeć można na www.facebook.com/ko.minskmazowiecki

mat. KO Mińsk Mazowiecki
fot. Sandra Budzyńska (Sania Photo)

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania