Tygodnik Strefa Mińsk NR 1/2 389/390

Rewitalizacja miasta

Komitet Rewitalizacji dla Miasta Mińsk Mazowiecki został powołany w październiku 2016 roku

Opublikowano: 5 Listopada 2018, Poniedziałek, 20:16
Autor: plina_m
 0 0 0

Komitet Rewitalizacji dla Miasta Mińsk Mazowiecki został powołany w październiku 2016 roku i pracują w nim społecznie (bez wynagrodzenia) przedstawiciele Urzędu Miasta, mieszkańców, przedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych i grup nieformalnych. Działa przy Urzędzie Miasta i pełni rolę doradczą oraz opiniotwórczą. Opiniujemy działania związane m.in. z inwestycjami na obszarze rewitalizacji. Przewodniczy mu przedstawiciel organizacji pozarządowych i grup nieformalnych – PIOTR WOJDYGA
Co do tej pory udało się zmienić na tym obszarze?
Piotr Wojdyga: Największe inwestycje dotyczą parku miejskiego. Oczyszczono i pogłębiono kanały i stawy parkowe, zamontowano dwie pływające fontanny, które nie tylko podnoszą walory estetyczne parku ale też napowietrzają wodę. Wybudowane zostały na nowo dwa jazy i trzy kładki dla pieszych. Zostały wykonane nowe ciągi piesze i pieszo-rowerowe. Ma to na celu stworzenie w przestrzeni publicznej miejsca sprzyjającego codziennemu wypoczynkowi mieszkańców, podniesienie walorów estetycznych oraz poprawę warunków użytkowania. Realizacja przedsięwzięcia zmierza do odtworzenia historycznej kompozycji alejek w parku miejskim. Obecnie trwają prace przy budowie nowego oświetlenia parkowego. Nie zapomniano też o zieleni parkowej. Powstały liczne nasadzenia drzew, krzewów i kwiatów m.in. na miejscu starej oczyszczalni ścieków.
Jakie inwestycje zostały wykonane poza parkiem miejskim?
P. W.: Wykonana została rozbudowa ulicy Dąbrówki. Inwestycja na którą mieszkańcy czekali wiele lat. Inwestycja obejmowała budowę jezdni, chodników, ścieżki rowerowej. Powstało 118 miejsc parkingowych. Inną duża inwestycją drogową w obszarze rewitalizacji była budowa ulicy Jaśminowej wraz z budową kanalizacji deszczowej.
A co z terenem po dawnym poligonie?
P. W.: W marcu tego roku przekazane zostały mieszkańcom mieszkania socjale wybudowane we wschodniej części tego terenu. W sumie powstały mieszkania dla 32 rodzin, teren osiedla został ogrodzony i uporządkowany, powstał plac zabaw dla dzieci. W przyszłości, mam nadzieję, na terenie poligonu powstanie zespół szkolno-przedszkolny z salą sportową i boiskiem. Planowane jest stworzenie parku miejskiego na terenie po barakach na „Serbinowie”.
Czy były przeprowadzone inwestycje sportowe na rewitalizowanym terenie?
P. W.: Dużą inwestycją, o wartości ponad 4 400 000, była budowa nowoczesnego stadionu sportowego przy ulicy Budowlanej. Powstało oświetlone boisko ze sztuczną nawierzchnią do gry w piłkę nożną i rugby, bieżnia lekkoatletyczna, skocznia do skoku w dal, odkryta trybuna dla ponad 300 widzów. Planowane jest zadaszenie trybun. Przy stadionie powstał też „streetworkout park”.
Kolejna inwestycja, realizowana przy ulicy Dąbrówki przez prywatnego inwestora, to budowa całorocznego obiektu do gry w tenisa i squash’a, sali fitness oraz ogólnodostępnego boiska.
A co się dzieje w Pałacu Dernałowiczów?
P. W.: Realizowany jest projekt „Poprawa stanu technicznego zabytkowego Pałacu Dernałowiczów w Mińsku Mazowieckim wraz ze wzbogaceniem oferty kulturalnej Miejskiego Domu Kultury”. Projekt ten przyczyni się do wzrostu dostępności, rozwoju zasobów kulturowych oraz rozszerzenia oferty kulturalnej Miejskiego Domu Kultury dla mieszkańców miasta. Realizacja projektu wpłynie także na poprawę stanu technicznego oraz estetykę zabytkowego pałacu, a to pozwoli na jego lepsze wykorzystanie na działalność kulturową wpływając równocześnie na rozwój społeczno-kulturalny.
Jakie są plany na przyszłość?
P. W.: Tak jak już wspomniałem w obszarze rewitalizacji planowany jest nowy park miejski, budowa zespołu szkolno-przedszkolnego, dalsza rewitalizacja parku miejskiego. Istnieje też potrzeba wybudowania kolejnych mieszkań socjalnych. Wszystkie te inwestycje zależą od posiadanych lub pozyskanych z zewnątrz środków.

Tekst: ZR; foto: Piotr Wojdyga

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania