Tygodnik Strefa Mińsk NR 31/32 (387/388)

e-ZLA także od asystenta

Dzisiaj weszła w życie duża zmiana przepisów – również asystent medyczny będzie mógł wystawić elektroniczne zwolnienie lekarskie.

Opublikowano: 23 Października 2018, Wtorek, 20:21
Autor: plina_m
 0 0 0

Od 23 października elektroniczne zwolnienia lekarskie może wystawić także asystent medyczny. Zmiany oznaczają odciążenie lekarzy i więcej czasu, który mogą poświęcić pacjentom. Pozostało zaledwie 6 tygodni do momentu wycofania papierowych formularzy.
23 października weszła w życie ustawa, dzięki której lekarz może upoważnić asystenta medycznego do wystawiania elektronicznych zwolnień. Wprowadzenie takiego rozwiązania ma przyczynić się do odciążenia lekarzy, którzy dzięki nowelizacji będą mogli więcej czasu poświęcić pacjentom.
Rolą asystenta nie będzie podejmowanie decyzji o czyjejś czasowej niezdolności do pracy. Chodzi wyłącznie o przeniesienie informacji do systemu informatycznego na podstawie danych dotyczących orzeczonej czasowej niezdolności do pracy zawartych w sporządzonej dokumentacji medycznej.
Asystentem może być osoba wykonująca zawód medyczny lub czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Zostanie nim dzięki upoważnieniu lekarza - tworzonym i akceptowanym w elektronicznym Rejestrze Asystentów Medycznych prowadzonym przez Ministerstwo Zdrowia.Asystenci mogą liczyć na pomoc we wdrożeniu w obsługę e-zwolnień - ZUS deklaruje gotowość przeprowadzenia szkoleń. Taką potrzebę można zgłosić w każdej placówce zakładu.
Od 1 grudnia „chorobowe bez papierka”
Stworzenie możliwości wystawiania e-ZLA przez asystentów medycznych ułatwi płynne wycofanie papierowych zwolnień lekarskich – a nastąpi to niedługo, bo już 1 grudnia. Pozostało zatem niecałe 6 tygodni na zmianę przyzwyczajeń i wypróbowanie nowego rozwiązania. Lekarze i asystenci medyczni powinni zacząć wystawiać elektroniczne zwolnienia jak najwcześniej choćby po to, by oswoić się z systemem. W trzecim tygodniu października do siedleckiego ZUS trafiło 3640 elektronicznych zwolnień lekarskich. To ponad 59% wszystkich wystawionych w tym czasie zwolnień.

tekst: Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania