STRONA W PRZEBUDOWIE. PRZEPRASZAMY ZA UTRUDNIENIA, ZAPRASZAMY WKRÓTCE.

Tygodnik Strefa Mińsk NR 1/2 389/390

Nowoczesna diagnostyka medyczna.

Telemedycyna w Mińsku Mazowieckim.

Opublikowano: 11 Września 2018, Wtorek, 16:11
Autor: admin
 0 0 0

Od lipca w Mińsku Mazowieckim funkcjonuje nowy ośrodek, które udostępnia najnowocześniejsze rozwiązania zdalnej diagnostyki chorób serca. Centrum Medyczne Complex-Med przy Placu Kilińskiego nawiązało współpracę z liderami rozwiązań telemedycznych w Polsce.

Możliwości domowej diagnostyki są oszałamiające. Badanie EKG może być wykonywane przez kilka dni, a następnie ocenione pod kątem jakichkolwiek nieprawidłowości rytmu serca. Jest to tzw. „pełne” badanie EKG metodą Holtera. Inne rozwiązanie pozwala na samodzielnie wykonanie badania EKG, które zostanie przesłane i ocenione przez lekarza. „Jest to bardzo proste w obsłudze rozwiązanie. W przypadku wystąpienia niepokojących dolegliwości ciągu kilku minut można samodzielnie wykonać badanie EKG, które pozwoli rozpoznać przyczynę złego samopoczucie” – twierdzi dr n. med. Andrzej Cacko, Kierownik Zakładu Informatyki Medycznej i Telemedycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który prowadzi Zespół telemedyczny w Centrum Medycznym Complex-Med.

„Skala problemu jest ogromna! Choroby układu krążenia to najczęstsza przyczyna zgonu w Europie. Światowa organizacja zdrowia wymienia nadciśnienie tętnicze wśród najczęstszych i najgroźniejszych czynników ryzyka na świecie.” – wymienia dr Cacko. „Wiele osób bagatelizuje objawy takie jak bóle głowy, uczucie niemiarowej pracy serca, duszność. Kiedy uczucie „kołatania serca” może objawem arytmii, jednej z najczęstszych przyczyn udaru mózgu. Niestety, często pacjenci są zniechęceni przedłużającą się diagnostyką.” To rozwiązanie dla osób zaniepokojonych nierówną pracą serca, po zasłabnięciu lub omdleniu z utratą przytomności.

Telemedycyna to obecnie najszybciej rozwijająca się gałąź medycyny. W Europie i USA rządy finansują rozwiązania zdalnej diagnostyki, które zwiększają dostępność do najnowszych technologii i skracają czas do rozpoznania nieprawidłowości. Również w Polsce pojawiają się oryginalne rozwiązania. Przykładem są urządzenia do zdalnego monitorowania czynności serca firmy Pro-Plus, które od wielu lat z powodzeniem wykorzystuje Instytut Kardiologii w Aninie, a obecnie również Complex-Med.

W ofercie Zespołu Complex-Med znajduje się również całodobowe monitorowanie ciśnienia tętniczego. Jest to nie tylko referencyjna metoda wykrywania nadciśnienia tętniczego, ale również niezastąpione narzędzie do oceny efektywności już podjętego leczenia. „Bardzo często zdarza się, że pomimo rozpoczęcia leczenia wartości ciśnienia tętniczego wciąż są zbyt wysokie. Jest to sytuacja szczególnie groźna: chory wykupuje i przyjmuje leki, zarówno on jak i jego lekarz są przekonani, że podjęto właściwe leczenie, a wartości ciśnienia tętniczego w ciągu dnia lub w nocy wciąż są za wysokie. W tej sposób pacjentowi wciąż zagrażają poważne powikłania nadciśnienia, m.in. zawał serca.” – ostrzega dr Cacko.

Nowością jest wykorzystanie nowoczesnych narzędzi do zdalnego monitorowania sportowców. Taka dodatkowa informacja pozwala określić efektywność treningu, optymalizować spalanie kalorii, ocenić bezpieczeństwo wykonywanych ćwiczeń i zintensyfikować przygotowania do zawodów sportowych.

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania