Tygodnik Strefa Mińsk NR 17/18 (373/374)

O sytuacji Polski w Europie.

Na ten i wiele innych tematów porozmawiać można było z europosłem Michałem Bonim.

Opublikowano: 17 Czerwca 2018, Niedziela, 22:26
Autor: btsd
 0 0 0

Klub Obywatelski w Mińsku Mazowieckim zainaugurowaliśmy w kwietniu 2016 roku. Już ponad 2 lata tworzymy ze słuchaczami miejsce debaty, gdzie spotykamy się z problemami nurtującymi dzisiaj społeczeństwo.

W czwartek, 24 maja, gościem Klubu Obywatelskiego w Mińsku Mazowieckim był Poseł do Parlamentu Europejskiego, minister administracji i cyfryzacji w rządzie Donalda Tuska -  Michał Boni. Nie pierwszy raz w naszym mieście był gość spotkania, bywał tu wielokrotnie, m.in. jako szef  regionu Mazowsze Solidarności.

Zaczęliśmy pytaniem o wiarygodność Polski w świecie i w Unii Europejskiej. - Należy przy tym rozdzielić wiarygodność Polski i wiarygodność rządu polskiego. - powiedział Michał Boni - Dlatego, że trzeba pamiętać o tym, że ci, którzy myślą podobnie jak większość siedząca na sali, starają się podtrzymywać dobre imię Polski. Polska zasługuje na to, aby zachować swoją wiarygodność. Niemniej jednak rząd polski zrobił wszystko, aby ta wiarygodność Polski była dużo mniejsza. Co to oznacza w praktyce? Po pierwsze tracimy siłę pozycji negocjacyjnej. Mamy rząd, który nie spełnia pewnych reguł i wymogów związanych z funkcjonowaniem w Unii Europejskiej.
Puszcza Białowieska, Trybunał Konstytucyjny, złamanie zasad praworządności, złamanie zasady rozdzielności  władzy ustawodawczej, sądowniczej i wykonawczej, atak na Sąd Najwyższy, publiczne media to niektóre z niepokojących sygnałów, które dotarły do Unii Europejskiej. - Jak rozmawiam ze swoimi kolegami z Węgier, Czech, Słowacji, ale i Bułgarii, Rumunii, krajów bałtyckich, to oni mówią „Co się u was dzieje?” - kontynuował poseł Michał Boni. - I to ludzie z różnych obozów politycznych. Do tej pory w naszym regionie byliśmy najsilniejszym krajem, z którym Komisja Europejska i cała UE się liczyły. Szliśmy w dobrym kierunku, mieliśmy mądrych przywódców, a teraz wszystko się zmieniło. Mówienie o tym, że wstajemy z kolan i walczymy o naszą dumę to tak jakbyśmy kopnęli krzesło, na którym siedzieliśmy przy europejskim stole i powiedzieli „To my teraz staniemy sobie dalej”. No i stanęliśmy sobie dalej. I w wielu ważnych decyzjach okazuje się, że polskiego głosu nie ma albo go bardzo słabo słychać. Bardzo ważne jest, że pokazujemy światu, że nie poddajemy się, że walczymy, protestujemy. A pytania z Europy dotyczą m.in. wyborów. Czy uda się zatrzymać tę wielką pisowską falę? Europa liczy na nas, że postawimy tamę. Demokracja to nie tylko wygrane wybory, a szereg różnych procesów, to szacunek do mniejszości, to wspólne rozwiązywanie wielu problemów. - Trzeba odwrócić to, co się w Polsce dzieje. - zaznaczył gość - A jak to zrobić? Trzeba wygrać wybory. I trzeba dopilnować, aby te wybory były w pełni zasad fair, żeby te wybory były wolne, żeby nikt nie poprzekręcał wyników tych wyborów  poprzez niejasne zapisy tego, jakie znaczki mamy tam postawić na kartach wyborczych. I to jest bardzo ważne dzisiaj. Nie żyjmy obawą, że UE zafunduje nam jakieś sankcje, tylko weźmy się do roboty, żebyśmy bardziej niż do tej pory jako społeczeństwo masowo uczestniczyli w wyborach i żebyśmy te wybory mieli zgodne z regułami wolności i swobód obywatelskich i wreszcie, żebyśmy je wygrali. Nawiązał tu Michał Boni do obywatelskiej akcji Wolontariusze Wolnych Wyborów, której celem jest zebranie osób chętnych do pracy w komisjach wyborczych. Od kilku miesięcy trwa nabór poprzez formularz, który wypełnić można na stronie www.akcjawww.pl. Patronat Honorowy nad akcją objął Prezydent Lech Wałęsa.

Spotkanie z posłem Michałem Bonim zdominowane było przez tematykę unijną, ale nie zabrakło takich wątków, jak patriotyzm, samorząd, procedury przy składaniu i rozliczaniu wniosków o dotacje unijne, wiek emerytalny, podwyżki w sektorze publicznym, sytuacja osób z niepełnosprawnością, edukacja, prawa kobiet. Z sali padło też pytanie o zbyt słaby przekaz PO o tym, co zrobiła dobrego, gdy rządziła.
- Jak wielkim fake newsem była Polska w ruinie. To chyba przejdzie do historii fałszywych informacji. - powiedział poseł. Opozycja dzisiaj nie ma zbyt wielu możliwości dotarcia do bardzo szerokiego społeczeństwa ze swoim przekazem, ale poza mediami są tez spotkania z ludźmi. Chociażby właśnie Kluby Obywatelskie czy spotkania w całej Polsce pod hasłami: Polska Obywatelska, Polska Seniora, Sprawa Polek.

Całą relację ze spotkań obejrzeć można na www.facebook.pl/ko.minskmazowiecki.

mat. KO Mińsk Maz.
fot. M.Łodyga

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania