Tygodnik Strefa Mińsk NR 23/24 (379/380)

Nowa szansa dla lekkoatletyki.

Modernizacje obiektów sportowych.

Opublikowano: 15 Kwietnia 2018, Niedziela, 17:36
Autor: admin
 0 0 0
Modernizacje obiektów sportowych w mińskich szkołach.Modernizacje obiektów sportowych w mińskich szkołach.
Modernizacje obiektów sportowych w mińskich szkołach.Modernizacje obiektów sportowych w mińskich szkołach.
Modernizacje obiektów sportowych w mińskich szkołach.Modernizacje obiektów sportowych w mińskich szkołach.
Modernizacje obiektów sportowych w mińskich szkołach.Modernizacje obiektów sportowych w mińskich szkołach.
Modernizacje obiektów sportowych w mińskich szkołach.Modernizacje obiektów sportowych w mińskich szkołach.

Dzień 26 marca 2018 r. jest dniem wyjątkowo ważnym zarówno dla uczniów Szkół Podstawowych nr 2 i nr 4 jak i dla wszystkich sympatyków lekkoatletyki w naszym mieście. Na sesji Rady Miasta została dokonana zmiana w budżecie Miasta zabezpieczająca kwotę 200.000,00 zł na modernizację bieżni przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1. Tego dnia również wysłano do Urzędu Marszałkowskiego wniosek o dofinansowanie w kwocie 197.000,00 zł projektu „Modernizacja bieżni i skoczni w dal w Mińsku Mazowieckim” oraz dofinansowanie w kwocie 192.193,00 zł projektu „Modernizacji boiska do piłki ręcznej przy Szkole Podstawowej nr 4” w ramach programu „Mazowiecki Instrument Wsparcia Infrastruktury Sportowej Mazowsze 2018”.

W ramach zadania pn. „Modernizacja bieżni i skoczni w dal w Mińsku Mazowieckim” realizowane będą prace w zakresie remontu i unowocześniania obiektu lekkoatletycznego. Zmodernizowana zostanie bieżnia lekkoatletyczna, skocznia w dal, jak również zostanie wykonana rzutnia do pchnięcia kulą oraz zakupione zostaną stojaki na rowery. Obecnie obiekt znajduje się w bardzo złym stanie technicznym. Istniejąca nawierzchnia bieżni nie zadowala zarówno pod kątem bezpieczeństwa jak i amortyzacji. Zeskocznia do skoku w dal i trójskoku wymaga gruntownej modernizacji i wykonania od nowa całej piaskownicy, a także wyprofilowania, aby uniknąć dość częstych obecnie zastojów wody. Po zakończeniu prac zarówno uczniowie jak i starsi amatorzy lekkoatletyki będą mogli skorzystać z czterotorowej bieżni okrężnej o długości 205 m, bieżni prostej do biegów sprinterskich na 60 m, zeskoczni do skoku w dal, a także zostanie przywrócona rzutnia do pchnięcia kulą. Realizacja projektu znacząco wpłynie na rozwój dyscyplin lekkoatletycznych w mieście. Nowoczesny obiekt lekkoatletyczny zostanie wykorzystany do organizacji zajęć sportowych dla ok. 1000 uczniów szkoły, co z pewnością przełoży się na rozwój zainteresowań związanych z tą dyscypliną wśród młodych mieszkańców. Miejsce to będzie alternatywą dla gier komputerowych i zabaw pod blokiem oraz szansą na bardziej efektywne wykorzystanie wolnego czasu. Zmodernizowane boisko ułatwi nauczycielom prawidłowe przeprowadzanie zajęć w-f. Bieżnia i skocznia w dal nie będą już stanowiły zagrożenia dla bezpieczeństwa użytkowników a nowa rzutnia do pchnięcia kulą będzie dopełnieniem tego lekkoatletycznego obiektu. Odnowione boisko pozwoli także na profesjonalne przygotowanie imprez i zawodów sportowych. Obiekt będzie „żył” zarówno w godzinach dziennych jak i wieczornych, codziennie od poniedziałku do niedzieli aż do godziny 20.30. Informacja ta z pewnością ucieszy mińskich biegaczy, których z roku na rok przybywa.

Drugi wniosek złożony przez Urząd Miasta dotyczył modernizacji boiska do piłki ręcznej przy Szkole Podstawowej nr 4. Obecnie posiada ono nawierzchnię asfaltobetonową. Boisko nie ma odpowiedniego odprowadzenia wód opadowych, co wiąże się zastojami wody. Już na pierwszy rzut oka widać, że bramki są bardzo zniszczone i bez siatek. Nie spełniają norm, stanowiąc zagrożenie dla użytkowników. Planowana inwestycja obejmuje: wykonanie nawierzchni (gumowo-poliuretanowej), która jest odpowiednia dla tego rodzaju boiska, wybudowanie ciągów odwodnienia liniowego, zainstalowanie 4 szt. piłkochwytów wraz z siatkami, 2 szt. bramek pełnowymiarowych wraz z siatkami zamocowanymi na stałe, a także zamontowanie 3 szt. stojaków na rowery.

Dyrektor SP2 Sławomir Domański:

Bieżnia, która powstała 8 lat temu przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Dąbrówki obecnie przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym była pierwszą i jedyną w tej części miasta. Od samego początku była eksploatowana przez uczniów, a także przez środowisko lokalne. Niewątpliwie przyczyniła się do zainteresowania mieszkańców bieganiem. Intensywne użytkowanie wpłynęło na jej duże zużycia i obecnie wymaga ona remontu.

Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki Marcin Jakubowski:

Kiedy tylko pojawiła się możliwość aplikowania o środki do urzędu Marszałkowskiego na modernizację obiektów sportowych od razu przystąpiliśmy do opracowywania wniosku ws. bieżni przy Dąbrówce. Obiekt ten od wielu lat jest bardzo mocno eksploatowany nie tylko przez uczniów, ale również przez okolicznych mieszkańców. Stan bieżni pozostawia wiele do życzenia stąd decyzja o przeznaczeniu kwoty 200000 zł na wkłady własny samorządu miejskiego w tej modernizacji. Sam remont bieżni doskonale wpisuje się w założenia programu ogłoszonego przez Marszałka Województwa Mazowieckiego, mam więc nadzieję, że uda nam się uzyskać maksymalne dofinansowanie, to jest około 200000 zł dotacji. Szczegóły poznamy zapewne już niebawem. Podobny wniosek złożyliśmy na remont boiska przy Szkole Podstawowej nr 4. Tam również dotacja z województwa mazowieckiego pozwoli nam wykonać nową nawierzchnię wielofunkcyjnego boiska.

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Łukasz Lipiński:

Jak dla wielu Mińszczan, Dwójka i jej boisko to dla mnie obiekt kultowy. Tu się spotykałem po lekcjach, tu chodziliśmy grać w nogę z kolegami z Błonia, tu ćwiczyliśmy do turnieju Dzikich drużyn, a w 7 klasie trener Danowski przekonał mnie do reprezentowania szkoły w zawodach pchnięcia kulą. Mam z tym miejscem związane same pozytywne wspomnienia, dlatego gdy od Pana dyrektora Domańskiego usłyszałem, że nawierzchnia musi być zmieniona, od razu zgłosiłem taki wniosek do budżetu Miasta. Ze względu na brak środków Pan Burmistrz zaopiniował go negatywnie, ale obiecał mi, że wrócimy do tematu jak będą wolne środki. Cieszę się że dotrzymał słowa, a pozostali radni poparli tą propozycję.

Tekst i foto: ZR

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania