Tygodnik Strefa Mińsk NR 23/24 (379/380)

Polska Seniora

Posłanki PO od kilku miesięcy odwiedzają wszystkie województwa, aby wymieniać się z seniorami pomysłami przy tworzeniu programu polityki senioralnej do wyborów w 2019 r.

Opublikowano: 26 Marca 2018, Poniedziałek, 20:34
Autor: btsd
 0 0 0

Posłanki Platformy Obywatelskiej od kilku miesięcy odwiedzają wszystkie województwa, wiele powiatów i gmin, aby wymieniać się z seniorami pomysłami i doświadczeniami przy tworzeniu programu polityki senioralnej do wyborów parlamentarnych w 2019 r. Pod hasłem „Polska Seniora”, na zaproszenie mińskiej PO, 20 marca odbyły się konsultacje dla seniorów z Mińska Mazowieckiego. W spotkaniu wzięły udział: była minister edukacji Krystyna Szumilas oraz posłanki Marzena Okła-Drewnowicz (liderka projektu) i Joanna Augustynowska.

Powołanie Miejskiej Rady Seniorów, bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla seniorów 65+ bez względu na miejsce zamieszkania i apel do władz powiatu o utworzenie oddziału geriatrycznego w mińskim szpitalu to tematy, którymi spotkanie otworzył burmistrz Marcin Jakubowski. Osiągnięcia rządu PO-PSL w polityce senioralnej przedstawiła poseł Marzena Okła-Drewnowicz, mówiąc, m.in. o powołaniu Parlamentarnego Zespołu ds. Uniwersytetów Trzeciego Wieku, utworzeniu Departamentu Polityki Senioralnej w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, czy uchwaleniu przepisu umożliwiającego powoływanie Rad Seniorów. W październiku 2014 r. na wniosek rządu PO-PSL uchwalono ustawę o tzw. „odwróconej hipotece”. Uchwalono też pierwszą w historii Polski ustawę o osobach starszych. Należy też wspomnieć o rządowym programie na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020, dzięki któremu wiele organizacji społecznych zajmujących się seniorami mogło pozyskiwać środki finansowe na realizowanie działań w tym zakresie.
„Polska Seniora” to największe konsultacje polityki senioralnej w naszym kraju.

W ramach spotkań dzielimy projekt na trzy istotne filary. O Godnym Życiu mówiła minister Krystyna Szumilas, przedstawiając takie założenia programu, jak: emerytura bez podatku dochodowego, czek opiekuńczy finansujący opiekę nad seniorami dla opiekunów aktywnych zawodowo z możliwością wyboru formy i świadczeniodawcy usługi, czy urlop wytchnieniowy, który byłby finansowaniem opieki nad niesamodzielnym seniorem podczas urlopu opiekunów. O filarze Zdrowe Życie mówiła poseł Joanna Augustynowska, zaznaczając takie założenia projektu, jak m.in.:  bilans 60-latka, opiekę geriatry w każdym województwie, a nawet powiecie, rozwój telemedycyny, czy rehabilitację ustawiczną.

Konsultacje wniosły do programu „Polska Seniora” wiele spostrzeżeń i wniosków ze strony obecnych seniorów. Żywa dyskusja i prośby o więcej takich spotkań pokazują, że temat polityki senioralnej wymaga dalszej, rzetelnej pracy. Zapraszamy do zapoznania się z projektem na www.polskaseniora.pl.

mat. prasowe Koła PO w Mińsku Mazowieckim
fot. M.Łodyga

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania