Tygodnik Strefa Mińsk NR 31/32 (387/388)

Odpowiedzialność za blokowanie numeru alarmowego.

Ponad połowa połączeń (ponad 9 milionów) wykonanych na numer 112 to połączenia fałszywe, złośliwe lub nie mające uzasadnienia. Teraz może się to zmienić.

Opublikowano: 27 Listopada 2017, Poniedziałek, 11:23
Autor: admin
 0 0 0

W roku 2016 obywatele dokonali 19 milionów zgłoszeń na numer alarmowy. Ponad połowa połączeń (ponad 9 milionów) wykonanych na numer 112 to połączenia fałszywe, złośliwe lub nie mające uzasadnienia. Teraz może się to zmienić.

18 listopada tego roku weszła w życie nowelizacja artykułu 66 Kodeksu Wykroczeń, która wprowadza kary za zachowania powodujące blokowanie linii do służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne i służb ratunkowych. W szczególności będą piętnowane sytuacje, nie znajdujące potwierdzenia w rzeczywistości tj alarmy fałszywe, niezasadne i złośliwe.

O sankcjach wynikających ze zmiany prawa może przekonać się niebawem jedna z mieszkanek Mińska Mazowieckiego, która zgłosiła interwencję na numer alarmowy i wezwała policjantów, bo sąsiadka miała zakłócać jej nocny spoczynek. Miało jej przeszkadzać smażenie kotletów.

Policjanci zweryfikowali zgłoszenie, nie potwierdzając, że doszło do naruszenia prawa. Interwencja zakończyła się sporządzeniem dokumentacji, w oparciu o którą przeciwko blokującej linię alarmową, może być w najbliższym czasie sporządzony wniosek o ukaranie do sądu.

Tak określa to teraz art. 66 par. 1 kodeksu wykroczeń (w brzmieniu od 18 listopada 2017 r.):

Kto:

1) chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia,

2) umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego

— podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.

Jak wynika z kodeksu wykroczeń kary mogą być dotkliwe. Warto dowiedzieć się jakie przypadki mogą być zgłaszane na linię alarmową 112 aby uniknąć nieporozumień.

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania