Tygodnik Strefa Mińsk NR 33/34 (347/348)

Konferencja PO

O propozycjach zmian w ordynacji wyborczej i ostatnich 2 latach rządów PiS mówiono na konferencji prasowej przedstawicieli mińskiej Platformy Obywatelskiej

Opublikowano: 22 Listopada 2017, Środa, 23:45
Autor: btsd
 0 0 0

We wtorek, 21 listopada, miała miejsce konferencja prasowa mińskiej Platformy Obywatelskiej, w której udział wzięli: poseł Czesław Mroczek, burmistrz Marcin Jakubowski i przewodniczący Klubu Radnych PO Rady Miasta Jerzy Gryz. Spotkanie poświęcone było proponowanym przez PiS zmianom w ordynacji wyborczej oraz podsumowaniu 2 lat rządów PiS.
- To jest moment, kiedy wszyscy podsumowują te 2 lata i wyciągają wnioski. Powiem za Donaldem Tuskiem, że to jest czas alarmu dla Polski. Dlatego, że działania Prawa i Sprawiedliwości zruszają fundamenty, na których zostało wybudowane państwo polskie. - rozpoczął Czesław Mroczek. - Podważanie niezależności sądów, atak na media, szereg działań wymierzonych w niezależne instytucje i organizacje pozarządowe, służba cywilna... Z punktu widzenia pozycji Polski w świecie, mamy pogorszone relacje praktycznie wszędzie. Podważone zostały strategiczne interesy państwa polskiego.

Premier Beta Szydło nie wykonuje funkcji premiera. To pierwszy taki przypadek, gdy premier jest przekaźnikiem decyzji między ośrodkiem politycznym, czyli Jarosławem Kaczyńskim, a ministrami. Takiego składu Rady Ministrów jeszcze w Polsce nie było. Zaczynając od Antoniego Macierewicza, którego pracę w sposób szczególny poseł Mroczek ocenia, bo w Gabinecie Cieni PO pełni funkcję Ministra Obrony Narodowej, a w rządzie PO-PSL był w tym resorcie sekretarzem stanu. Tych pól, w których mamy do czynienia z podważeniem i dwudziestu kilku lat w Polsce, i filarów naszej państwowości jest wiele. Wniesiony przez PiS projekt zmian w ordynacji wyborczej podważa niezależność organów czuwających nad przebiegiem procesów wyborczych.

- O tym, że samorządy to patologia, usłyszeliśmy od polityków PiS wiele miesięcy temu. Od tamtego czasu w Polsce toczy się dyskusja na temat samorządu. - powiedział Marcin Jakubowski. - Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że dzięki zestawowi projektów poselskich PiS chce przybliżać samorządy do obywateli. A chce to robić poprzez dewastację samorządu i wyborów samorządowych, które czekają nas w 2018 roku. Przede wszystkim wprowadzają dwukadencyjność organów wykonawczych (wójtów, burmistrzów i prezydentów miast), łamiąc tym samym Konstytucję RP, która jedyne takie ograniczenie przewiduje dla Prezydenta RP. Nieprawdą jest, że dwukadencyjnosć miałaby obowiązywać od 2018 roku, bo w projekcie zapisano, że dotyczyć ma organów wybranych w 2014 roku. Poprzez to, że okręgi wyborcze do wszystkich szczebli wyborów samorządowych mają być ustalane przez komisarzy wyborczych, którzy nie muszą być sędziami, a tylko mieć ukończone studia prawnicze, to mamy przed sobą ogromne zagrożenie. - zaznaczył burmistrz. - Tu trzeba krzyczeć „Alarm, wybory samorządowe są zagrożone!”

- Radni obecnej kadencji zostali wybrani w okręgach jednomandatowych – powiedział Jerzy Gryz. - JOWy to najprostszy i najbardziej zrozumiały przez mieszkańców system wybierania radnych. JOWy pozwalają na lepszą identyfikację radnych przez mieszkańców, służą budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i silnego powiązania radnych ze swoimi wyborcami. Propozycja likwidacji okręgów jednomandatowych to zmniejszenie wpływu obywateli na samorządy. Osobiście jestem przeciwny likwidacji okręgów jednomandatowych.

Według posła Mroczka PiS chce podporządkować proces wyborczy sobie i to wszystko robione jest w celu zagwarantowania sobie wyniku wyborczego. Pytanie na ile będzie siły w społeczeństwie, aby oprzeć się tym złym zmianom. Przez ostatnie 2 lata PO wskazywała na wszystkie złe rzeczy, które się pojawiały. Platforma od 2 lat realizuje program wyjazdów do kolejnych województw i  powiatów. Takie spotkania były też w Mińsku Mazowieckim. Realizowana jest współpraca z organizacjami pozarządowymi w zakresie organizacji Klubów Obywatelskich, które są świetnym miejscem do dyskusji o problemach, które dzieją się w Polsce. PO była aktywna przy okazji wszystkich ważnych wydarzeń, które działy się w Mińsku Mazowieckim, np. Czarny Protest czy manifestacje lipcowe przed sądem. I zapewne będzie się działo jeszcze więcej w obliczu tego, jak PiS dewastuje polską państwowość i obywatelskość. Jarosław Kaczyński mówi otwartym tekstem do nas. Jeśli jest jeszcze coś niezależnego w Polsce, to tylko na chwilę.

Poseł Czesław Mroczek, były wiceminister obrony narodowej, podsumowywał już przy okazji wielu konferencji prasowych działalność A. Macierewicza. Potencjał naszych sił zbrojnych został w poważnym stopniu zmniejszony. - Minister sam się niedawno chwalił, że już 90% kadry dowódczej w Sztabie Generalnym wymienił. To rzecz niesłychana. - powiedział poseł Mroczek. - Drugi wymiar tego szkodnictwa to wstrzymanie procesu modernizacji technicznej. Śmigłowce stały się już chyba symbolem i tego ministra, i tych rządów.

Całą konferencję prasową obejrzeć można na https://www.facebook.com/POMinskMaz/

mat. Koła PO w Mińsku Maz.
fot. M. Łodyga

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania