Tygodnik Strefa Mińsk NR 33/34 (347/348)

O prawach kobiet i nie tylko

24 października do Mińska Mazowieckiego przyjechali Monika Wielichowska i Bartosz Arłukowicz. Byli gośćmi Klubu Obywatelskiego.

Opublikowano: 3 Listopada 2017, Piątek, 23:06
Autor: btsd
 0 0 0

We wtorek, 24 października, w Mińsku Mazowieckim odbyło się kolejne spotkanie Klubu Obywatelskiego. Tym razem nasze miasto odwiedziło dwoje posłów Platformy Obywatelskiej: Monika Wielichowska, niegdyś starosta powiatu kłodzkiego, dzisiaj Pełnomocnik ds Równego Traktowania w Gabinecie Cieni oraz Bartosz Arłukowicz – były minister zdrowia (2011-2015), Rzecznik Gabinetu Cieni.
Dyskutowano o obecnej sytuacji w Polsce, a główny nacisk położony był na prawa kobiet oraz służbę zdrowia.
- To jest rząd, który nie znosi wolności w żadnym wymiarze. To jest rząd, który chce sterować życiem każdego z nas. - ostro mówił Arłukowicz. - To jest ekipa, która potrafi zepsuć nawet festiwal w Opolu. To jest rząd facetów, którzy uwielbiają całować kobiety po rękach i jednocześnie im te ręce wykręcają w barku.
Poseł Wielichowska otwarcie mówiła o tym, że wiele spraw nie dopatrzono w kampanii wyborczej 2015 - Wiele rzeczy zawaliliśmy, wiemy o tym doskonale. Nie potrafiliśmy się też chwalić tym, co zrobiliśmy. - kontynuowała - Ale nam się wydawało, że skoro budujemy drogi i obwodnice, po których wy wszyscy jeździcie, to każdy wie.
Nie mogło zabraknąć pytań o prawa kobiet, bo przecież Monika Wielichowska to jedna z twarzy PO w tym temacie. - Stanowisko Platformy od początku jest takie samo. Jesteśmy za utrzymaniem kompromisu aborcyjnego. W projekcie „Ratujmy kobiety” znajduje się wiele spraw, które wprowadziliśmy, np. dostępność do do antykoncepcji awaryjnej bez recepty, wysokie standardy opieki okołoporodowej, finansowanie programu in vitro. Tego wszystkiego Prawo i Sprawiedliwość się pozbyło.

Z programu in vitro urodziło się 8 tys. dzieci. Likwidacja standardów okołoporodowych jest nie do uzasadnienia. Bartosz Arłukowicz przypomniał ministra Radziwiłła, który przez wiele miesięcy był bardzo zaangażowany w walkę z tabletką „dzień po”, a nie zauważył, a może celowo temat zbagatelizował, że leki dla śmiertelnie chorych dzieci po przeszczepach, które dzięki poprzedniemu rządowi dostępne były np. za 3,20 zł, teraz kosztują 1350 zł. Za jeden z największych skandali ostatnich lat goście spotkania uznali też ustawę dezubekizacyjną. To według Arłukowicza wrzucenie do jednego worka wszystkich mundurowych z donosicielami i agentami.

Wzrasta poziom tolerancji na kłamstwa powielane przez rząd, a na to nie może być zgody. Słusznie z sali padło stwierdzenie, że niestety, nie tylko jako społeczeństwo jesteśmy podzieleni, ale również w rodzinach.
Nagranie ze spotkania z Moniką Wielichowską i Bartoszem Arlukowiczem obejrzeć można na www.facebook.com/ko.minskmazowiecki Na tej stronie dostępne są również informacje o nadchodzących terminach Klubu Obywatelskiego.

mat. KO Mińsk Maz.
Fot. M. Łodyga

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania