Tygodnik Strefa Mińsk NR 31/32 (387/388)

Uaktywnili się oszuści działający metodą „na policjanta”.

Dwie kobiety, jedna w wieku 64, a druga 77 lat, straciły znaczne kwoty pieniędzy.

Opublikowano: 31 Października 2017, Wtorek, 11:07
Autor: admin
 0 0 0

Dwie kobiety, jedna w wieku 64, a druga 77 lat, obydwie z Mińska Mazowieckiego straciły znaczne kwoty pieniędzy, bo zostały oszukane przez przestępców działających metodą „na policjanta”. W pierwszym przypadku, telefoniczny rozmówca był policjantem rozpracowującym grupę działającą metodą „na wnuczka”, natomiast w drugim oszust, też podający się za policjanta, dzwonił do starszej kobiety, w imieniu jej córki, która miała spowodować wypadek drogowy i potrzebowała pieniędzy na opłacenie kaucji. Obydwie historie były wymyślone, a celem oszustów były wyłącznie finanse starszych osób. Dlatego policjanci apelują o wyjątkową ostrożność i powiadamianie Policji, w każdym przypadku nawiązania kontaktu przez osoby, które w omawiany sposób, próbują wprowadzić w błąd. Funkcjonariusze dokładnie sprawdza każdy taki sygnał.

Oszuści działający pod legendą „na policjanta” i „na krewniaka” uaktywnili się w ostatnim czasie na terenie Mińska Mazowieckiego. W wyniku przestępczej działalności, pokrzywdzone zostały dwie mińszczanki, które straciły znaczna ilość pieniędzy, w przeświadczeniu, że pomagają Policji w rozbiciu grupy działającej metoda „na krewniaka” i pomagają najbliższej osobie, której groziło aresztowanie za spowodowanie wypadku drogowego.

Obydwie historie były oczywiście wymyślone, wyłącznie po to aby otrzymać pieniądze, które 64 i 77-latka finalnie przekazały oszustom. Przestępcy do metody „na policjanta” wprowadzili dodatkowy element, dodając że w rzekomo rozpracowywanej grupie są też pracownicy banku i że wypłacając pieniądze należy na nich uważać. Był to element historii mający sprawić, aby podczas pobytu w banku, wypłacający gotówkę nie powiedział nic na temat sytuacji, w której uczestniczy.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców, nie tylko Mińska Mazowieckiego, ale całego powiatu mińskiego, miast i gmin, a szczególnie do osób starszych, aby nie uległy presji przestępców, którzy podszywając się nie tylko pod członków rodziny, ale też pod policjantów, prokuratorów, będą próbowali wywrzeć psychologiczną presję, po to aby zdobyc pieniądze, które choć przekazane w dobrej wierze, trafią ostatecznie do przestępczej „kieszeni”.

Dlatego też należy pamiętać, aby:

- O każdym podejrzanym połączeniu od osoby, która próbuje podszywać się pod kogoś bliskiego bądź funkcjonariusza publicznego powiadomić Policję - w jednostce Policji można potwierdzić, czy osoba kontaktująca się to faktycznie policjant,

- Nie przekazywać nikomu żadnych środków pieniężnych, nawet osobom, które podają się za funkcjonariuszy publicznych,

- Po informacji o zdarzeniu losowym, które dotknęło kogoś bliskiego, potwierdzić ten fakt u jego rodziny lub znajomych,

Policjanci nie angażują osób prywatnych do swoich działań i akcji i na pewno nie zwracają się o przygotowanie przez nich środków pieniężnych, które następnie zamierzają odebrać.

Dlatego jeszcze raz apelujemy, aby o każdej podejrzanej sytuacji od razu informować oficera dyżurnego mińskiej komendy, telefonując pod numer całodobowy 25 759 72 00 lub na alarmowe 112 i 997.

Zapewniamy, że dokładnie sprawdzimy każdy sygnał oraz informacje świadczące o aktywności oszustów.

Materiały KPP w Mińsku Mazowieckim.

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania