Tygodnik Strefa Mińsk NR 1/2 389/390

Urodziny z papieżem

Po raz dziesiąty trzy papieskie szkoły zapraszają na Powiatowy Dzień Papieski.

Opublikowano: 5 Października 2017, Czwartek, 16:19
Autor: admin
 0 0 0
Dyktando papieskie 2015.Dyktando papieskie 2015.
Dyrektorzy papieskich szkół.Dyrektorzy papieskich szkół.
Familiada papieska 2012.Familiada papieska 2012.
Konkurs dziennikarski 2012.Konkurs dziennikarski 2012.
Gra miejska 2011.Gra miejska 2011.
Iskry miłosierdzia 2016.Iskry miłosierdzia 2016.
Pocztówka do świętego 2014.Pocztówka do świętego 2014.
Happening papieski 2013.Happening papieski 2013.

Po raz dziesiąty trzy papieskie szkoły zapraszają na Powiatowy Dzień Papieski. 17 października będziemy radośnie świętować urodziny z papieżem.
Wszystko zaczęło się w 2008 roku, kiedy Renata Bakuła ze Szkół Salezjańskich w Mińsku Mazowieckim pojawiła się w Gimnazjum Miejskim nr 2, które właśnie otrzymało imię Jana Pawła II, z propozycją wspólnego uczczenia 30. rocznicy wyboru Polaka na papieża. Do współpracy zostało zaproszone Gimnazjum im. Karola Wojtyły z Huty Mińskiej i tak zaczęła się trwająca już dziesięć lat przygoda z papieżem.
Turniej, gra miejska, klasówka
Pierwsza edycja to były trzy konkursy – plastyczny dla uczniów szkół podstawowych oraz recytatorski i muzyczny dla starszej młodzieży. Już wtedy skala odzewu zaskoczyła organizatorów. Ponad 140 prac plastycznych z 30 szkół powiatu mińskiego, ponad 30 recytatorów dojrzale interpretujących papieską poezję i ponad 20 zespołów śpiewających teksty Wojtyły do własnej muzyki - to sprawiło, że choć miało być jedno wspólne przedsięwzięcie, to pomysłów wystarczyło na znacznie więcej.
W kolejnym roku organizatorzy postanowili pokazać ludzi działających w środowisku lokalnym na rzecz innych. Dla wolontariuszy, przedstawicieli fundacji, stowarzyszeń, inicjatyw pomocowych, sponsorów wystąpił z pięknym koncertem Daniel Gałązka z zespołem. Było też coś dla młodzieży – z udziałem króla polskich kibiców chłopcy rozegrali „Turniej o kremówkę” w piłkę nożną, a innego dnia gimnazjaliści z trzech papieskich szkół spotkali się z biografem Jana Pawła II – Pawłem Zuchniewiczem.
W 2010 roku organizatorzy przygotowali konkurs multimedialny o życiu i nauczaniu Jana Pawła II, w którym rywalizowały drużyny z gimnazjów z powiatu mińskiego. Do mądrej zabawy zaproszono też dorosłych, którzy wzięli udział w Klasówce z papieża. Rok później zaproponowano zupełnie inne formy świętowania Dnia Papieskiego. Młodzież pisała listy do Jana Pawła II i fotografowała świat wokół zainspirowana słowami Polaka-papieża. Gimnazjaliści ze swoimi nauczycielami z mapami w rękach przemierzali Mińsk Mazowiecki w poszukiwaniu śladów Jana Pawła II w grze miejskiej.
Familiada, happening, konferencja
W piątej edycji uczniowie tworzyli gazetki szkolne, które chciałby przeczytać Jan Paweł II, a rodziny bawiły się wspólnie w Familiadzie Papieskiej. Przy tworzeniu szkolnej prasy pracowało 250 uczniów i 40 nauczycieli, a do rodzinnej rywalizacji stanęło ponad 20 drużyn. Rok później w centrum miasta zorganizowano happening, podczas którego chętni mogli czytać fragmenty homilii, listów, adhortacji czy poezji papieża. Wśród czytających nie zabrakło starosty, wójta i burmistrza, byli dyrektorzy szkół, instytucji, biblioteki, poradni, muzeum, ośrodka pomocy, policjanci, strażnicy miejscy, uczniowie. Wśród mińszczan rozdano 5 tys. pocztówek przygotowanych z prac z konkursu fotograficznego. Wszyscy mogli też oglądać wystawę plenerową „Wielcy, Wolni, Solidarni” o Janie Pawle II i Kardynale Wyszyńskim. We współpracy z Instytutem Papieża Jana Pawła II zorganizowano konferencję dla nauczycieli i wychowawców. Poprzez wykłady i zajęcia warsztatowe namawialiśmy szkoły do realizacji programu wychowawczego opartego na wartościach z nauki Jana Pawła II.
W 2014 roku dzięki współpracy z Muzeum Jana Pawła II w Warszawie mogliśmy zaprosić lokalną społeczność na wystawę „Pielgrzymka nadziei”. Podczas wernisażu w mińskim Pałacu ogłosiliśmy zwycięzców w konkursie na „Pocztówkę do świętego”. 385 pocztówek z 50 szkół w powiecie mińskim, 43 laureatów, nagrody o wartości ok. 6 tys. zł – oto bilans liczbowy tego konkursu.
Dyktando, wywiad, projekt
Dwa lata temu podczas ósmej edycji papieskiego świętowania ogłoszony został konkurs na wywiad z osobą, która spotkała Jana Pawła II lub zapis jej wspomnień. W efekcie powstał folder z „Papieskimi wspomnieniami”. W 2015 roku można też było wziąć udział w Dyktandzie papieskim. W Mińsku nawet dyktanda pisze się o papieżu, co udowodniło ponad 30 trzyosobowych drużyn stających do ortograficznej rywalizacji. W przerwie na sprawdzanie prac wystąpił dla uczestników i kibiców dyktanda Chór Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie.
Rok temu hasło Dnia Papieskiego brzmiało „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. To zainspirowało trzy papieskie szkoły do wymyślenia konkursu „Iskry miłosierdzia” na projekt charytatywny. Nie dość, że projekty konkursowe zostały ocenione, to jeszcze organizatorzy zdobyli zaufanie sponsorów, którzy sfinansowali realizację nagrodzonych pomysłów na pomaganie.
A może ulica Jana Pawła II?
Dziesiąta edycja Powiatowych Dni Papieskich jest okazją do świętowania pięknego jubileuszu i podsumowania działań podjętych w ciągu dekady wspólnej pracy trzech szkół. Co roku inna formuła, zawsze najwyższa dbałość o aspekty organizacyjne, profesjonalne zespoły jurorskie, zacne wsparcie władz lokalnych i instytucji, niebanalne nagrody – to wszystko sprawia, że przedsięwzięcie zyskało uznanie w środowisku lokalnym, co daje inspirację i energię do wymyślania kolejnych edycji.
W tym roku 17 października o godz. 11.00 maluchy z klas pierwszych ze szkół z Mińska i okolic razem z burmistrzem miasta uroczyście otworzą ulicę Jana Pawła II. Dzieciaki przygotują laurki dla papieża, a organizatorzy zadbają o nagrody za ich trud. Pomachamy wspólnie wiatraczkami do nieba, żeby nasz patron się do nas uśmiechnął i zaśpiewamy piosenkę. Tego dnia ulica Jana Pawła II będzie kolorowa i radosna.
Tego samego dnia na spotkaniu jubileuszowym w hali widowiskowo-sportowej w szkole przy Budowlanej od godz. 14.00 będziemy wspominać 10-letnią historię Powiatowych Dni Papieskich i rozmawiać przy kremówkach. Spotkanie jak zawsze poprowadzą dyrektorzy trzech papieskich szkół – ks. Ryszard Woźniak, Piotr Matzanke i Grzegorz Wyszogrodzki. Może przy okazji wspólnego świętowania powstaną pomysły na kolejne edycje mińskich spotkań z papieżem.
Tekst: Izabela Saganowska

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania