Tygodnik Strefa Mińsk NR 23/24 (379/380)

Koniec ery listonosza?

Siedlecki ZUS wypłaca bezgotówkowo już 60% emerytur i rent

Opublikowano: 16 Sierpnia 2017, Środa, 12:44
Autor: plina_m
 0 0 0

Otrzymywanie emerytury na konto bankowe jest wygodne, zwłaszcza w sezonie wakacyjnych wyjazdów. Przelew jest także bezpieczniejszy – brak większej gotówki w domu ochroni nas przed kradzieżą oraz niektórymi oszustwami.
Wybranie przelewu jako formy otrzymywania emerytury staje się coraz popularniejsze. Na terenie działania siedleckiego oddziału ZUS przekazuje się w ten sposób już ponad 60% świadczeń emerytalno-rentowych. Być może wpływa na to fakt, że świadczeniobiorcy przekonują się do bezpieczeństwa oraz wygody posiadania konta w banku. Zapewne ma to również związek z tym, że z każdym rokiem do grona emerytów i rencistów dołączają osoby przyzwyczajone do usług świadczonych przez banki. Trudno jest im wyobrazić sobie codzienność bez robienia przelewów czy też płacenia w sklepie kartą płatniczą - przekonali się do korzystania z elektronicznej gotówki i nie chcą z niej rezygnować.
Jeżeli zamiast wizyty listonosza wybierzemy przekazywanie emerytury na konto w banku, to mamy pełny dostęp do swoich środków gdziekolwiek byśmy się nie udali. Szczególnie pomocne wydaje się to właśnie teraz, gdy korzystając z ciepłych miesięcy wybieramy się na bliższe lub dalsze wakacyjne wycieczki i wyjazdy. Konto bankowe daje mam wtedy niezależność i swobodę. Przelew na konto to także bezpieczeństwo. Wiele mówi się teraz o różnego rodzaju oszustwach, których ofiarami padają najczęściej właśnie osoby starsze. Trzymanie wszystkich pieniędzy w domu wiąże się z dużym ryzykiem, a dzięki posiadaniu rachunku bankowego nie narażamy oszczędności na kradzież trzymaniem ich w przysłowiowej skarpecie. O bezpieczeństwo tej formy przekazywanie świadczeń dba również sam ZUS. Działające w Polsce instytucje finansowe podlegają ścisłej kontroli. Jeżeli Komisja Nadzoru Finansowego zawiesi działalność takiego podmiotu, to ZUS natychmiast wstrzymuje przekazywanie świadczeń. Zawiadamia także opinię publiczną, aby świadczeniobiorcy pobierający w ten sposób świadczenie skontaktowali się z najbliższą jednostką ZUS. Emerytura jest wtedy przesyłana na nowy numer rachunku bankowego, który wskaże emeryt.
Jak zmienić sposób wypłaty świadczenia? Usługę możemy uruchomić w najbliższej placówce ZUS. Wystarczy wypełnić formularz ZUS ER WZD-01 (dostępny m.in. na stronie www.zus.pl), a następnie złożyć go osobiście lub listownie w ZUS. Odpowiednią dyspozycję przekazywania emerytury lub renty na konto bankowe możemy także wydać w naszym banku.
źródło: Piotr Olewiński Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania