Tygodnik Strefa Mińsk NR 29/30 (385/386)

O metropolii warszawskiej w Sulejówku

Gośćmi spotkania byli posłowie Andrzej Halicki, Jan Grabiec i Czesław Mroczek

Opublikowano: 1 Lipca 2017, Sobota, 20:49
Autor: btsd
 0 0 0

W poniedziałek, 19 czerwca, pod szyldem Klubu Obywatelskiego odbyło się w Sulejówku spotkanie z posłami Platformy Obywatelskiej: Andrzejem Halickim, Janem Grabcem i Czesławem Mroczkiem. Kilkadziesiąt osób w Klubokawiarni „Wzorcownia” dyskutowało z gośćmi głównie o Metropolii Warszawskiej, ale nie zabrakło innych tematów. Spotkanie poprowadził radny powiatu mińskiego Witold Kikolski.

Jeszcze nie tak dawno Metropolia Warszawska była tematem do rozmów dla 33 gmin wianuszka warszawskiego. Powstał projekt posłów PiS, który miał wydźwięk głównie polityczny, miał być wytrychem do wprowadzenia kandydata tej partii na fotel prezydenta stolicy. Dużym zwolennikiem tego projektu był m.in. burmistrz Sulejówka.

- Mamy fundamentalne pytanie przed sobą, a samorząd jest jego częścią: Czy będziemy żyć w Polsce demokratycznej, obywatelskiej z tym fundamentem, jakim jest samorząd? – rozpoczął Andrzej Halicki. - Ten projekt tzw. ustawy Sasina o Metropolii tak naprawdę nie traktuje, to projekt ustawy o ustroju m.st. Warszawy. Krótko mówiąc, jak zdobyć Warszawę, nie wygrywając wyborów w Warszawie. A Metropolia jako taka jest potrzebna.

- Wszyscy chcielibyśmy, żeby struktura usług publicznych tworzyła spójny organizm i to jest oczywiście wyzwanie dla samorządowców – kontynuował temat metropolii Jan Grabiec.

Chciałoby się zapomnieć o projekcie posła Sasina, ale on i jego partyjni koledzy odgrażali się, że wrócą z pomysłem na Warszawę. To, o czym warto dziś wg Jana Grabca rozmawiać, to o modelu budowania przyjaznej strefy usług publicznych, wysokiego standardu życia w obszarze aglomeracyjnym. To jest wyzwanie stojące przed samorządowcami i parlamentarzystami, ale też przed organizacjami pozarządowymi i mieszkańcami. Jak określać swoje oczekiwania i jak je realizować.

- PiS to nie jest ekipa, która przejmuje „pałeczkę” i dokłada swoją cegiełkę do budowania silnej Polski – stwierdził Czesław Mroczek. - Jesteśmy w silnym procesie dużej zmiany ustrojowej, bo ta ekipa odcina się od przeszłości, od tych 28 lat. Zapisane prawa, nawet, jak nie zostaną zmienione, to będą prawami w książce. Nie będzie już organów państwa, które w razie sporu będą w stanie wyegzekwować ich i stać na straży tych praw.

Spotkanie zdominowane było, zgodnie z jego tematem, dyskusją o Metropolii Warszawskiej. Jednak bieżąca sytuacja na scenie politycznej to bodziec do rozmów na inne tematy. Całą relację można obejrzeć na https://facebook.com/ko.minskmazowiecki

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania