Tygodnik Strefa Mińsk NR 29/30 (385/386)

Złota ósemka zasad dla zdrowia nerek

Ponad 300 osób zapisało się na badania nerek w akcji NEFROTEST w Mińsku Mazowieckim

Opublikowano: 1 Czerwca 2017, Czwartek, 15:24
Autor: plina_m
 0 0 0

Złota ósemka zasad dla zdrowia nerek do pobrania tutaj

„Mieszkańcy Mińska Mazowieckiego są wyjątkowi. Nie spodziewaliśmy się aż tak dużego zainteresowania naszą akcją” - mówi dr Arkadiusz Bogucki, dyrektor stacji dializ w Mińsku – „300 miejsc na badania, które przygotowaliśmy będzie dobrze wykorzystanych. Zależy nam, aby takie badania stały się profilaktycznym standardem w życiu każdego mieszkańca Mińska i okolic” – dodaje dyrektor. 

Rejestracja na bezpłatne badania krwi pod kątem chorób nerek odbywała się wczoraj i dzisiaj (31 maja i 1 czerwca). I była konieczna, bowiem organizatorom akcji bardzo zależało na uniknięciu kolejek i płynnym przeprowadzeniu badań. „Rejestracja to nasz sposób na przebadanie większej liczby mieszkańców” - mówi Edyta Małecka, pielęgniarka oddziałowa z Centrum Dializ Fresenius – „sposób ten sprawdził się przy poprzednich edycjach akcji w innych miastach, a dzięki niej w naszym Centrum Dializ sprawnie przebadamy ponad 300 osób” – dodaje Edyta Małecka.

Każdy zarejestrowany mieszkaniec został zaproszony na konkretną godzinę do Centrum Dializ Fresenius  w Mińsku Mazowieckim. To stacja dializ na terenie szpitala powiatowego, gdzie na co dzień pacjenci leczeni są metodą hemodializy. „Nasza stacja rozpoczęła działalność w październiku 2016 roku, wcześniej w Mińsku nie było ośrodka, który prowadziłby leczenie nerkozastępcze. Mieszkańcy powiatu mińskiego musieli jeździć czasem kilkadziesiąt kilometrów na ratujące ich życie dializy” - mówi dr Arkadiusz Bogucki, dyrektor stacji dializ w Mińsku – „ja zaś cieszę się, że 4 czerwca będziemy gościć nie pacjentów, a mieszkańców, dla których ważna jest profilaktyka” – dodaje.

To właśnie profilaktyka jest głównym celem akcji NEFROTEST. Hasło akcji „Nerki nie bolą, boli niewiedza” ma zwrócić społeczną uwagę na choroby nerek, nazywane często cywilizacyjną epidemią, przekazać informacje o znaczeniu cyklicznych badań oraz zachęcić do zdrowego trybu życia. Warto sprawdzać stan nerek regularnie, w początkowych fazach rozwoju choroba jest często całkowicie uleczalna. Oczywiście równie ważne są inne lekarskie zalecenia: lekarze nefrolodzy przypominają złotą ósemkę zasad dla zdrowia nerek. Mówią o fizycznej aktywności, cyklicznym mierzeniu ciśnienia krwi i poziomu cukru i utrzymaniu prawidłowej wagi. Warto też ograniczyć spożycie soli, pić co najmniej 2 litry wody każdego dnia i nie nadużywać leków.

Organizatorzy zadbali też o tych, mieszkańców, którzy chcą się przebadać, a z różnych względów nie mogli zarejestrować się na niedzielne badania. Kampania NEFROTEST jeszcze trwa: lekarze rodzinni i specjaliści z powiatu mińskiego otrzymali pakiety bezpłatnych skierowań na badania pod kątem chorób nerek. Na badania z tym dokumentem można udać się do dowolnego punktu pobrań zaznaczonego na skierowaniu. Skierowania na bezpłatne badania są ważne do końca sierpnia 2017 roku.

 

 źródło: mat. organizatorów

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania