Tygodnik Strefa Mińsk NR 29/30 (385/386)

STOP pożarom traw!

Co roku w pożarach wywołanych wypalaniem traw giną ludzie, w tym podpalacze, przypadkowe osoby oraz strażacy.

Opublikowano: 24 Kwietnia 2017, Poniedziałek, 09:22
Autor: plina_m
 0 0 0

Wypalanie suchych traw niesie za sobą bardzo duże szkody i niebezpieczeństwo dla ludzi oraz przyrody.

Stop pożarom traw

Płonące łąki i nieużytki to problem, z którym strażacy zmagają się co roku szczególnie w marcu i kwietniu. W 2016 roku mazowieccy strażacy odnotowali 4785 pożarów traw, co stanowi 26,5 proc. wszystkich pożarów na Mazowszu. Średnio wyjeżdżali do takich interwencji co 109 minut, a akcja trwała 54 minuty 35 sekund. Najczęściej gasili trawy na terenie powiatów: wołomińskiego (444), piaseczyńskiego (410), radomskiego (389) oraz Warszawy (298).

Na terenie powiatu mińskiego w 2016 r. odnotowano 194 takie pożary, co stanowiło 43% wszystkich pożarów w naszym powiecie. Ich łączna powierzchnia przekroczyła 35 ha.

Choć w porównaniu do roku 2015 liczba pożarów traw znacznie spadła, to nadal są ludzie, wśród których panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni glebę w naturalny sposób. Tymczasem wyrządzają bardzo duże szkody w przyrodzie oraz powodują niebezpieczeństwo dla ludzi i mienia. Szacowane straty wynikające z pożarów traw na Mazowszu w 2016 r. wynoszą 566 tys. zł.

– Ubiegłoroczny spadek liczby pożarów traw na terenie naszego województwa świadczy o tym, że takie akcje edukacyjne przynoszą efekt i należy je kontynuować. Nadal bowiem są ludzie, którzy żyją w błędnym przeświadczeniu, że wypalanie traw użyźnia glebę i jest czymś normalnym. Często takie pożary wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy lub zabudowania. Nie zapominajmy też o tym, że walka z płonącymi suchymi trawami jest bardzo czasochłonna i kosztowna. Takie akcje angażują znaczną liczbę strażaków. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi związaną z wypalaniem traw, ratownicy nie dojadą na czas tam, gdzie akurat będą bardziej potrzebni. Tam, gdzie bezpośrednio zagrożone będzie ludzkie życie – powiedział Artur Standowicz, Wicewojewoda Mazowiecki.

Strażacy szacują, że 90 proc. pożarów traw jest spowodowanych przez człowieka. – Tylko na terenie województwa mazowieckiego w ubiegłym roku podczas gaszenia łąk i nieużytków zużyto 10 mln 994 tys. litrów wody, co odpowiada pojemności 392 cystern pożarniczych – podsumował st. bryg. Mirosław Jasztal, zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państowej Straży Pożarnej w Warszawie.

Wypalanie traw jest prawnie zabronione. Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie życie lub zdrowie ludzkie, można trafić do więzienia na okres od roku do 10 lat.

W ramach kampanii „STOP pożarom traw” została również uruchomiona specjalna strona internetowa – można na niej znaleźć wszystkie informacje o akcji oraz pobrać materiały.

Kampania „STOP pożarom traw” na terenie województwa mazowieckiego polega na koordynacji dotychczasowych działań oraz zaangażowaniu lokalnych władz samorządowych, a także dostarczeniu narzędzi (ulotek, plakatów, spotów filmowych). Kierowana jest przede wszystkim do: młodzieży, rolników, mieszkańców terenów wiejskich oraz samorządowców z przekazami, że wypalanie traw:

- jest niebezpieczne dla ludzi i przyrody,
- jest prawnie zabronione,
- prowadzi do utraty dopłat bezpośrednich,
- angażuje duże siły straży pożarnej.

tekst: kpt. Kamil Płochocki KP PSP w Mińsku Mazowieckim

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania