Tygodnik Strefa Mińsk NR 23/24 (379/380)

Uwaga! Oszuści w Internecie

Niska, czasem grubo poniżej najniższej ceny rynkowej, wartość oferowanego na aukcji bądź ogłoszeniu towaru, jest często sygnałem, że sprzedający może okazać się oszustem.

Opublikowano: 16 Marca 2017, Czwartek, 11:19
Autor: plina_m
 0 0 0

Brak konkretnych namiarów na sprzedawcę, negatywne opinie, albo krótki czas funkcjonowania konta, powinno zastanowić, choćby na chwilę, aby nie paść i nie stać się ofiarą internetowego oszusta.
W ostatnim czasie troje mieszkańców powiatu mińskiego padło ofiarą oszustów działających na popularnym portalu z darmowymi ogłoszeniami. Pokrzywdzeni w wyniku przestępstwa stracili pieniądze, które przelali na zakup między innymi: wózka dziecięcego, 6 paczek pieluch niemowlęcych i telefonu komórkowego, nie otrzymując kupionych przedmiotów.
Robiąc zakupy na aukcjach lub portalach z ogłoszeniami:
Bądź ostrożny przy zawieraniu transakcji przez Internet z nieznanymi osobami, gdzie np. brak jest numeru telefonu, a jest tylko adres email.
Uważaj na ,,super okazje”. Niekiedy zdjęcie ma wzbudzić zainteresowanie, a w paczce może dojść sterta gazet, cegła lub gwoździe, bądź też przesyłka nie dojdzie nigdy.
Dokonując zakupu wybranej rzeczy, sprawdź wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat.
Jeśli licytujesz w aukcji internetowej, poczekaj do zakończenia aukcji, zanim przelejesz pieniądze sprzedawcy. Sprawdź, czy sprzedawca umożliwia opłatę przy odbiorze – to również wskazuje na jego wiarygodność. Zawsze możesz wybrać taka opcję, zanim zapłacisz, to sprawdzisz czy w przesyłce jest faktycznie zamówiony przedmiot.
Korzystając z zagranicznych serwisów aukcyjnych nie daj się namówić na transakcję poza aukcją.
Jeśli dostałeś maila z informacją o wygraniu aukcji, zweryfikuj dokładnie czy wiadomość pochodzi od rzeczywistego sprzedawcy, zwłaszcza, gdy podany w niej jest nr konta, na który masz przelać należność.
Chroń swoje dane osobowe i hasła dostępowe. Nie wysyłaj nikomu kserokopii swoich dokumentów oraz nie podawaj haseł.
Pamiętaj, że zawsze w razie jakichkolwiek wątpliwości możesz skontaktować się z obsługą portalu aukcyjnego lub portalu ogłoszeniowego.
Te rady mają na celu, wzbudzenie ostrożności w podejmowaniu decyzji, w zakupach na aukcjach, szczególnie w przypadkach, kiedy mamy podejrzenie co do wiarygodności oferujących towary.

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania