Tygodnik Strefa Mińsk NR 1/2 389/390

Język polski połączył pokolenia

9 lutego w mińskim Gimnazjum Miejskim nr 2 odbyło się spotkanie pokoleń, które było III Mińskim Świętem Języka Polskiego pod hasłem „Moda na polski”

Opublikowano: 10 Lutego 2017, Piątek, 18:57
Autor: btsd
 0 0 0

9 lutego w Gimnazjum Miejskim nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim zostało zorganizowane polonistyczne spotkanie pokoleń, które jednocześnie było już III Mińskim Świętem Języka Polskiego pod hasłem „Moda na polski”. W tym roku dyrekcja papieskiego gimnazjum i nauczyciele poloniści zaprosili do wspólnego świętowania zarówno młodzież z mińskich szkół gimnazjalnych, jak i słuchaczy Mińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Wspólną inicjatywą dla młodszych i starszych mińszczan był udział w „Konkursie na wyklejankę”, który polegał na stworzeniu kolażu inspirowanego formą wyklejanek wymyśloną przez poetkę Wisławę Szymborską. Warto podkreślić, że swoje prace zgłosiły wszystkie zaproszone do konkursu środowiska: uczniowie, nauczyciele i słuchacze MUTW. W kategorii dorosłych jury przyznało trzy równorzędne wyróżnienia, które trafiły do pań: Alicji Rycielskiej ze Stowarzyszenia „Radość Trzeciego Wieku” oraz do Marzeny Grzyb i Lilli Kłos – nauczycielek z Gimnazjum Miejskiego nr 2 im. Jana Pawła II. W kategorii młodzieży gimnazjalnej I miejsce zajęła Angelika Bardłowska z Gimnazjum Miejskiego nr 1 im. Gen.  Andersa (opiekun – pani Magdalena Dąbrowa), na II znalazła się Emilia Popis z Gimnazjum Miejskiego nr 2 im. Jana Pawła II (opiekun – pani Aleksandra Wróbel), zaś III przyznano Weronice Paplak z Salezjańskiego Gimnazjum im. Św. Jana Bosko (opiekun – pani Diana Gajc-Piątkowska). Jury dodatkowo wyróżniło jeszcze dwie prace – Mai Ostrowskiej z papieskiego gimnazjum i Alicji Adamarek z Gimnazjum Miejskiego nr 1. Wyklejanki zostały ocenione przez dwie wykładowczynie z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego –przez panią prof. Violettę Machnicką i panią dr Barbarę Stelingowską oraz przez panią Joannę Wilczak z Miejskiego Domu Kultury.

Jurorki konkursu z Siedlec były też specjalnymi gośćmi międzypokoleniowego popołudnia, ponieważ przygotowały na to spotkanie dwa wykłady akademickie. Pani prof. Violetta Machnicka - dyrektor Instytutu Filologii Polskiej i Lingwistyki Stosowanej na UPH - mówiła o agresji na sprzedaż, czyli o języku bohaterów programów paradokumentalnych, zaś pani dr Barbara Stelingowska wygłosiła prelekcję na temat sztuki pisania listów.

Oprócz części edukacyjnej niezwykle miłym akcentem były występy artystyczne zarówno słuchaczy MUTW, którzy nie tylko zaśpiewali, ale także zatańczyli dla młodzieży, jak i układ taneczny uczennic z klasy 2a (akademicko-humanistycznej) przygotowanych przez nauczycielkę w-fu – panią Renatę Mroczkowską. Spotkanie „Język polski łączy pokolenia” stało się jednocześnie okazją do podsumowania szkolnych konkursów polonistycznych i do wręczenia przez pana dyrektora Grzegorza Wyszogrodzkiego nagród wszystkim zwycięzcom w konkursach międzyklasowych i indywidualnych.
Okazało się, że spotkanie pokoleń może być wartością samo w sobie – pomysłodawcom udało się zainteresować tym samym tematem tak zróżnicowane grono słuchaczy, udało się także zachęcić do wspólnej zabawy wyklejankami wiele osób bez względu na wiek. Tak więc można przyjemnie i pożytecznie spędzić ze sobą czas bez względu na to, czy ma się kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Jako organizatorzy mamy nadzieję, że to pierwsze międzypokoleniowe spotkanie będzie inspiracją dla wielu innych równie wartościowych  inicjatyw.


Agnieszka Kożuchowska
(nauczycielka jęz. polskiego)

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania