Tygodnik Strefa Mińsk NR 47/48 (315/316)

Komputrilo dla dzieci

”Problem z programistami jest taki, że nigdy nie da się powiedzieć, co robią, zanim nie jest za późno” Seymour Cray

Opublikowano: 2 Lutego 2017, Czwartek, 21:45
Autor: Cyprian Rokicki
 0 0 0
Komputrillo to nauka programowania dla dzieciKomputrillo to nauka programowania dla dzieci
Komputrillo to nauka programowania dla dzieci, a oto SteveKomputrillo to nauka programowania dla dzieci, a oto Steve
Komputrillo to nauka programowania dla dzieci - scena z MinecraftKomputrillo to nauka programowania dla dzieci - scena z Minecraft
KomputrilloKomputrillo

Programowanie przez zabawę, czyli komputrilo dla dzieci

W najprostszym ujęciu programowanie to „układanie instrukcji krok po kroku 1”. Programowanie nie jest już domeną informatyków, a narzędziem, które każdy człowiek powinien znać co najmniej na poziomie elementarnym, by zrozumieć otaczający go świat oraz wykorzystywać nowoczesne rozwiązania technologiczne. Często rodzice mają wątpliwości na temat wczesnego rozpoczęcia nauki kodowania u dzieci. Programowanie komputerowe dla dzieci nie oznacza posadzenia dziecka przed komputerem z poleceniem stworzenia kodu. Istnieje wiele narzędzi i metod, które sprawiają, iż dzieci uczą się programowania poprzez zabawę, nabierając wiary w siebie i swoje możliwości.
Czy warto uczyć dzieci programowania?
Zdecydowanie tak! Programowanie rozwija wyobraźnię, kreatywność. Pomaga dzieciom myśleć algorytmicznie tzn. doskonali logiczne oraz analityczne myślenie oraz umiejętność rozpoznawania wzorców, tworzenia algorytmów, dekompozycji problemu i jego abstrakcji2. Ponadto uczy jasnego wyrażania swoich oczekiwań, samodzielności, zaradności, jak również cierpliwości i wytrwałości. Stworzenie gry wymaga od dziecka konsekwentnego dążenia do celu oraz twórczego myślenia, otwarcia się na nowe rozwiązania.
„Nauka programowania odbywa się w taki sam sposób jak nauka każdego innego języka. Z tą różnicą, że posiada o wiele większą moc. Jedynie za pomocą komputera dziecko może użyć umiejętności, których się uczy, aby stworzyć coś, co zmieni świat. Chcesz, by twoje dziecko było myślicielem i innowatorem, który jest w stanie realizować swoje pomysły? Jeśli tak, to zachęć je do nauki programowania”3.
Jak wynika z raportu CBOS „Internauci 2014 – Jak Polacy korzystają z Internetu” niemal dwie trzecie Polaków uważa się za użytkowników Internetu i prawie wszyscy mają do niego dostęp w domu. W sieci spędzamy także coraz więcej czasu. Dwa lata temu były to 73 godziny miesięcznie, czyli o ponad 50 godzin więcej niż 9 lat wcześniej 4. Zjawisko to będzie się wciąż pogłębiać, a podstawowa znajomość języków programowania z czasem stanie się normą.
Obecnie widoczny staje się trend zapisywania dzieci i młodzież na zajęcia z programowania komputerowego, podczas których dzieci bawiąc się poznają różne języki programowania, tworzą własne gry komputerowe. Przykładem tego jest Komputrilo Akademia Komputerowa w Mińsku Mazowieckim, w której dzieci uczą się m.in. programowania w języku LUA przy pomocy popularnej gry komputerowej Minecraft. Ponadto na zajęciach używane są takie języki jak: Scratch, Kodu Game Lab, Baltie oraz Python.
Kodowanie w szkołach
Nauka programowania została już wprowadzona do wielu szkół w Stanach Zjednoczonych, w Europie Zachodniej. W Polsce jesteśmy na etapie pilotażowego wdrażania programowania w edukacji formalnej w oparciu o innowacje pedagogiczne. Do projektu zgłosiło się 1592 szkół. Jak podaje MEN, już od 1 września 2017 r. programowanie będzie stałym elementem kształcenia od klasy pierwszej szkoły podstawowej. Zarówno ustawa Prawo oświatowe, jak i podstawa programowa przedmiotu informatyka przewidują działania na rzecz kształtowania u uczniów umiejętności sprawnego posługiwania się technologiami informacyjno-komunikacyjnymi.
Niewątpliwie, programowanie daje narzędzia kreacji, innowacji, logiki. Jest odpowiedzią na potrzeby jutra.

  1. L. Liukas, Hello Ruby. Programowanie dla dzieci, Wyd. Sierra Madre, 2016, s. 110
  2. Tamże, s. 110.
  3. http://dziecisawazne.pl/4-powody-dla-ktorych-dzieci-powinny-uczyc-sie-programowania/
  4. https://blog.home.pl/2015/09/polacy-w-sieci-co-sie-zmienilo-przez-18-lat/
Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania