Tygodnik Strefa Mińsk NR 23/24 (379/380)

63 dni chwały!

Marsz 63 Dni Chwały Powstańców Warszawy w wykonaniu społeczności Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy pod hasłem „Nie Złamie Wolnych Żadna Klęska…”

Opublikowano: 10 Października 2016, Poniedziałek, 22:13
Autor: btsd
 0 0 0

Marsz 63 Dni Chwały Powstańców Warszawy w wykonaniu społeczności Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy pod hasłem „Nie Złamie Wolnych Żadna Klęska…”

Patron szkoły to nie tylko człon w jej nazwie, ale przede wszystkim wzorzec przyjęty do naśladowania przez szkolną społeczność. Takie przekonanie  towarzyszyło wspólnocie „Mechanika” w 1995 roku, kiedy przyjmowano imię Powstańców Warszawy, takie samo towarzyszy i dziś, gdy pracę wychowawczą opiera się tu na wartościach stanowiących ideały warszawskich powstańców.

W poniedziałek, 3 października, społeczność Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Mińsku Mazowieckim uroczyście każdego roku od 21 lat obchodziła Dzień Patrona. Obchody składały się z dwóch części. Pierwszą było wspomnienie przy szkolnym Kamieniu Pamięci, drugą marsz pod hasłem: „63 dni chwały Powstańców Warszawy”.

Apel, przygotowany przez klasę 3Tme pod kierunkiem jej wychowawczyni - Anny Dąbrowskiej, obejmował krótkie kalendarium Powstania oraz przybliżył sylwetki dwojga nieżyjących już powstańców współpracujących z Zespołem przez wiele lat, od początków patronatu. Wspomniano Jadwigę Podrygałło ps. „Isia” z jednostki kobiecej „Dysk” oraz Stanisława Sieradzkiego ps. „Świst”
z harcerskiego Batalionu „Zośka”. Szczególnie wzruszającym momentem było odtworzenie przesłania skierowanego do uczniów i nauczycieli „Mechanika” przez druha „Śwista” w 2004 roku. Nagranie sprzed wielu lat zadziwiało aktualnością treści. Ciekawostką było też odegranie hymnu szkoły w wykonaniu uczniów i nauczycieli sprzed prawie 15 lat.

W apelu wziął udział proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela, wieloletni prefekt „Mechanika” – ks. Marian Sobieszek, który skierował słowo do młodzieży. Miłym akcentem był też udział dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Ładzyniu, które nie po raz pierwszy uczestniczyły wraz ze swą wychowawczynią w obchodach patriotycznych w naszej palcówce.
Po zakończeniu  apelu dyrektor Zespołu Tomasz Płochocki zarządził sformowanie marszu pamięci ze sztandarem szkoły na czele. Uczniowie pod kierunkiem opiekunów wspaniale przygotowali oprawę tego przedsięwzięcia. Ubrani w stroje stylizowane na powstańcze, wyposażeni w okolicznościowe banery, flagi narodowe, biało – czerwone opaski na rękawach oraz emblematy z symbolami powstańczych jednostek. Należy dodać, że wszystkie te akcesoria wykonane zostały w szkole przez uczniów. Ochroną marszu zajęli się uczniowie, należący na co dzień do jednostek ochotniczej straży pożarnej. Nie zabrakło też nagłośnienia, które służyło do odtwarzania pieśni powstańczych,
a także do informacji na temat miejsc pamięci na trasie marszu. W miejscach tych zapalane były znicze i składane biało-czerwone kwiaty, a towarzyszyła temu syrena strażacka. Do udziału w marszu dołączył na trasie Starosta Miński Antoni Jan Tarczyński. Uczestnicy oddali hołd m.in. przed tablicą pamiątkową na dworcu kolejowym, przed domem rodziny Sażyńskich, pomnikiem Konstytucji 3 Maja, tablicą przy Domu Nauczyciela oraz pomnikiem Katastrofy Smoleńskiej. Trasa została zaprojektowana przez wicedyrektora Janusza Zduńczyka, pod którego kierunkiem została także przygotowana oprawa całości tego niecodziennego przedsięwzięcia.

Nie dopisała tylko aura i wzmagający się z każdą chwilą deszcz przyśpieszył nieco powrót uczestników marszu do szkoły, gdzie czekała na dzielnych piechurów gorąca herbata i słodki poczęstunek. Deszcz nie popsuł humorów młodzieży, która z animuszem obiecywała udział
w podobnym marszu za rok, wszak na jednym z banerów widniały słowa pieśni powstańczej autorstwa Stanisława Ryszarda Dobrowolskiego
„Nie złamie wolnych żadna klęska, nie strwoży śmiałych żaden trud…”

Jerzy Gańko

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania