Tygodnik Strefa Mińsk NR 23/24 (379/380)

Daję słowo

Daję słowo, że to innowacyjne, nowatorskie, jedyne w swoim rodzaju przedsięwzięcie

Opublikowano: 23 Września 2016, Piątek, 21:44
Autor: btsd
 0 0 0

Daję słowo, że to innowacyjne, nowatorskie,  jedyne w swoim rodzaju przedsięwzięcie.  

Żadne znane mi muzeum nie zaprosiło do współpracy młodzieży w trakcie tworzenia własnej oferty edukacyjnej. Uczniowie Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim otrzymali zaś taką możliwość od Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, które w 2018 roku otworzy dla wszystkich swoje drzwi. Przez ten okres  uczniowie będą brać udział w szeregu szkoleń i warsztatów z zakresu muzealnictwa i animacji kultury, a zdobytą wiedzę i doświadczenie wykorzystają do współtworzenia z działem edukacji oferty edukacyjnej dla młodzieży. Zaufanie, jakim zostali obdarzeni uczniowie, świadczy o partnerskim podejściu do młodego odbiory i chęci wsłuchania się w jego głos i potrzeby. Ten partycypacyjny projekt jest pilotażowy, uczestnicy mają stworzyć statut stałej, kadencyjnej Młodzieżowej Rady Muzeum.

Działania projektowe ruszyły w czerwcu. Pierwsze warsztaty zaowocowały stworzeniem znaku graficznego i nazwy grupy - Młodzieżowej Rady Muzeum. Będzie ona pełniła funkcję interpretatorską i da informację zwrotną kuratorom i projektantom wystawy stałej. Rada umożliwi  młodym ludziom realizację własnych wizji, aby mogli w przyszłości kontynuować misję muzeum. Ponadto, młodzież otrzyma narzędzia do samodzielnego projektowania atrakcyjnych wydarzeń kulturalnych.

W ramach Młodzieżowej Rady Muzeum uczestnicy zrealizują na jesieni 2016  projekt zatytułowany "Daję słowo", którego celem jest pokazanie,  że dobre słowa mają moc, a także że poprzez akcje artystyczne można zmieniać środowisko lokalne. Najważniejszym działaniem będzie akcja w przestrzeni miejskiej, której efekt końcowy  - mural stworzony z dobrych słów zebranych przez młodzież od mieszkańców - zostanie umieszczony w przestrzeni naszego miasta. Twórcy mają nadzieję, że wywoła on w mieszkańcach pozytywne emocje i będzie przeciwwagą do wszechobecnej brutalizacji języka.  Zbiórka odbędzie się pod hasłem wymiany/uwalniania dobrych słów – tak jak wymienia się odzież czy różne przedmioty. Uczestnicy projektu  dowiedzą się, jak realizuje się działania w przestrzeni miejskiej oraz jak należy planować akcje dostępne dla osób z niepełnosprawnością. To dodatkowe wartości płynące z udziału w projekcie.

Projekt zakłada udział w warsztatach prowadzonych przez działaczy społecznych, artystów, pracowników organizacji zajmujących się kulturą. Działania rozpocznie warsztat Janusza Byszewskiego z projektowania sytuacji twórczych. Mural oraz zajęcia przygotowujące poprowadzi znany graficiarz, performer Dariusz Paczkowski, warsztat "Jak zostać badaczem społeczności lokalnej" zostanie przeprowadzony przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”. Nad dostępnością akcji dla osób z niepełnosprawnością czuwać będzie Fundacja Kultury Bez Barier.

Projekt "Daję słowo" będzie zrealizowany dzięki środkom finansowym  uzyskanym w konkursie  Mazowieckiego Instytutu Kultury pod nazwą Kulturalni Edukatorzy – Mazowiecka Sieć Edukacji
i Kultury. Celem konkursu jest wspieranie ciekawych działań skierowanych do dzieci i młodzieży oraz propagowanie współdziałania pomiędzy podmiotami reprezentującymi sektor kultury i sektor oświaty.

Daję słowo, że cel konkursu już wkrótce się urzeczywistni.

Monika Marciniak – autorka i koordynatorka projektu z ramienia Muzeum Józefa Piłsudskiego
w Sulejówku
Katarzyna Łaziuk – koordynatorka projektu z ramienia GiLO im. Polskiej Macierzy Szkolnej
w Mińsku Mazowieckim

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania