Tygodnik Strefa Mińsk NR 29/30 (385/386)

Kiedy dziecko nie mówi - alternatywne i wspomagające metody komunikacji.

Zespół Niepublicznych Placówek Oświatowych "Możesz więcej" w Nowym Zglechowie rozpoczął realizację projektu "Cokolwiek się robi, nie sposób nie komunikować."

Opublikowano: 22 Września 2016, Czwartek, 10:38
Autor: admin
 0 0 0

Pracując z dziećmi z niepełnosprawnością sprzężoną spotykamy się z problemem braku lub niedostatecznie wykształconą u nich mową. Tradycyjnie rozumiana terapia logopedyczna nie przynosi niestety oczekiwanych rezultatów. Dzieci nie są w stanie porozumiewać się w sposób werbalny. Stwarza to duże problemy we wzajemnym komunikowaniu się i powoduje wiele stresujących dla nich sytuacji. Czują się niezrozumiane, wyobcowane i odizolowane od świata ludzi mówiących. Szansą na zmianę tej sytuacji jest porozumiewanie pozawerbalne w postaci umownych symboli i gestów, tzw. komunikacja alternatywna AAC, która dla wielu dzieci i dorosłych z poważnymi zaburzeniami mowy i języka, służy jako "głos"umożliwiający kontakt z innymi ludźmi, uczestniczenie w codziennym życiu oraz ułatwienia integrację społeczną.

Dzięki dotacji z Fundacji PZU w ramach konkursu dotacyjnego "Młodzi niepełnosprawni - sprawni z PZU" edycja 2016 w dniach 16-18 września br. rozpoczęliśmy realizację projektu "Cokolwiek się robi, nie sposób nie komunikować."

W tych dniach odbyła się część teoretyczna szkolenia "Porozumiewanie się bez słów"  prowadzonego przez Pania Ewę Przebindę - doświadczona trenerkę, specjalistkę ds. komunikacji wspomagającej i alternatywnej, twórczynię MÓWika.

W szkoleniu uczestniczyli nauczyciele i terapeuci zatrudnieni w Zespole Niepublicznych Placówek Oświatowych "Możesz więcej" w Nowym Zglechowie oraz rodzice naszych podopiecznych.

Kolejne spotkanie już w październiku.

Dziękujemy Fundacji PZU za finansowanie projektu oraz Fundacji IN CORPORE za znakomitego wykładowcę.
Tekst i zdjęcia: Urszula Wiśniewska - Dyrektor Zespołu Niepublicznych Placówek Oświatowych "Możesz więcej"

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania