Tygodnik Strefa Mińsk NR 23/24 (379/380)

Nowe oblicze matematyki

Matematykę często klasyfikuje się jako przedmiot trudny, który spędza sen z powiek zarówno uczniom, jak i rodzicom.

Opublikowano: 16 Sierpnia 2016, Wtorek, 15:08
Autor: admin
 0 0 0

Dane nie są satysfakcjonujące….

Matematykę często klasyfikuje się jako przedmiot trudny, który spędza sen z powiek zarówno uczniom, jak i rodzicom. Niestety ma to odzwierciedlenie w danych statystycznych. Najwięcej trudności na maturze przysparza matematyka. W tym roku aż 17% wszystkich absolwentów (13 proc. w liceach i 25 proc. w technikach) nie zdało matury z tego przedmiotu. Jak wynika z badań dotyczących nauczania matematyki w gimnazjum (2012 r.) oraz w szkole podstawowej (2014 r) przeprowadzonych przez Instytut Badań Edukacyjnych, matematyka rozumiana jest jako bezkrytyczne odtwarzanie wszystkich zadań i metod proponowanych w podręczniku i w innych materiałach edukacyjnych, niezależnie od możliwości uczniów i sytuacji w klasie. Lekcje prowadzone są najczęściej schematycznie. Częstym błędem popełnianym przez rodziców i nauczycieli jest narzucanie swojego sposobu myślenia, przez co blokuje się kreatywność dziecka oraz autorskie rozwiązania. Dzięki użyciu kilku sprawdzonych nietypowych metod, nauka matematyki może być przyjemna i efektywna. Doskonałe zastosowanie będą mieć historyjki i opowiadania, łamigłówki, wierszyki, rymowanki oraz elementy muzyczne, które nie tylko angażują dzieci w zajęcia, ale również wspomagają proces zapamiętywania. Ponadto atrakcyjną narzędziem do nauki matematyki są tablice z kolorowymi obrazkami prezentującymi konkretną scenkę (tzw. MathBoard). Nieskomplikowana historia prowokuje uczestników zajęć do dyskusji oraz uczy wykonywać wiele matematycznych operacji, takich jak kategoryzowanie, dodawanie, odejmowanie, analizę różnic.

Matematyka nie musi być nudna ani trudna!

W każdym dziecku drzemie matematyczny potencjał. Warto wiedzieć, iż dzieci kilkuletnie mają predyspozycje do przyswajania dwa razy więcej informacji niż w późniejszych latach. Dzieje się tak, ponieważ podstawowa sieć neuronów w mózgu tworzy się do 6 roku życia. Im jest gęstsza, tym sprawniej przebiegać będą w przyszłości procesy poznawcze dziecka. Ważne jest więc, aby dostarczyć mu bodźców, które pobudzają rozwijanie połączeń nerwowych, kształtując jednocześnie umiejętność koncentracji oraz logicznego myślenia. Matematyka jest wokół nas. Nieświadomie wykorzystujemy ją w naszym codziennym życiu m.in. porównując oferty zakupowe, planując budżet domowy, korzystając z przepisów kulinarnych etc. Dlatego warto pokazać dzieciom, że wiedza matematyczna jest potrzebna, praktyczna i przyjemna. Dzieci najefektywniej przyswajają nowe umiejętności oraz wiedzę poprzez doświadczenie, wykorzystując intuicyjną ciekawość świata, kreatywność. W tradycyjnej praktyce edukacyjnej dość trudno wprowadzić model, który umożliwia dzieciom naukę w tak sprzyjających warunkach.

Alternatywą, która sprawia, że matematyka może być nie tylko interesująca, ale również chętnie wykorzystywana w codziennym życiu jest program nauczania matematyki MathRiders dla dzieci i młodzieży w wieku 4-18 lat.

Autorka Ewa Kowalik - posiada długoletnie doświadczenie w pracy na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego przy koordynacji projektów krajowych i międzynarodowych w zakresie pedagogiki przedszkolnej, wczesnoszkolnej oraz CLIL.

MathRiders to:

  • atrakcyjne formy prowadzenia zajęć dostosowane do wieku dzieci

  • indywidualne podejście do każdego dziecka

  • małe grupy (4-8 osób)

  • nauka logicznego myślenia i wnioskowania

  • przygotowanie do sprawdzianów i egzaminów

  • ciekawe materiały edukacyjne, w tym specjalistyczne karty pracy

  • budowanie pewności siebie

 

Zapraszamy na bezpłatne zajęcia pokazowe. PRZYJDŹ I PRZEKONAJ SIĘ, ŻE TO DZIAŁA!

Studio Nauczania MathRiders Mińsk Mazowiecki

ul. Chełmońskiego 18/4
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. 515 808 027
e-mail:
minsk-mazowiecki@mathriders.com
http://www.mathriders.pl/minsk-mazowiecki

 

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania