Tygodnik Strefa Mińsk NR 1/2 389/390

Złapali bakcyla

Czy szkoła to tylko nauka? Uczniowie z mińskiego Ekonoma dowodzą, że nie i pokazują jak można zarazić się teatrem.

Opublikowano: 25 Czerwca 2014, Środa, 22:22
Autor: admin
 0 0 0

Dlaczego Bakcyl?

Złapaliśmy teatralnego bakcyla.

Wasze przedstawienia oparte są na długich dialogach. W jaki sposób radzicie sobie z tak dużymi tekstami?

Nie radzimy sobie (śmiech), czytamy i powtarzamy tekst na próbach, no i oczywiście długie godziny w domu.

A co z tremą?

Stres pomaga nam, mobilizuje. Ktoś nas słucha, a my chcemy coś przekazać w zrozumiały sposób. Stres pozwala nam się skupić i zaprezentować nasze umiejętności. Ten dreszczyk pomaga też lepiej ukazać inne emocje.

Od kiedy zaczęła się Wasza przygoda z teatrem?

Tak na poważnie, to od gimnazjum.

Paula Wilczyńska – pracowałam w grupie „Teraz my” w Gimnazjum Miejskim nr 2 pod kierunkiem p.  Anna Lubienieckiej i p. Dorota Sugier.

Dominika Kur – miłością do recytacji i krasomówstwa zaraziła mnie p. Anetta Bodecka już w drugiej klasie Szkoły Podstawowej w Dobrem, po czym w zwartej klasie szkoły podstawowej wzięłam pierwszy raz udział w zmaganiach o Pałacową Maskę i otrzymałam wyróżnienie za kreację aktorską. Tak właśnie zaczęła się moja miłość do teatru.

Krzysztof Zajma – moją pierwszą nauczycielką, która pchnęła mnie w kierunku teatru była p. Magdalena Biernat w Szkole Podstawowej w Wielgolesie. Obecnie pracuję w MDK pod kierunkiem p. Małgorzaty Sulewskiej, która nauczyła mnie wszystkiego i obu paniom jestem niezwykle wdzięczny.

Mateusz Proczek – moja przygoda ze sceną rozpoczęła się od pierwszej klasy Gimnazjum w Dębem Wielkim, kiedy to p. Sylwia Szymczak przyjęła mnie do grupy teatralnej, przez cały czas pobytu w gimnazjum prowadziłem imprezy szkolne i brałem udział w konkursach recytatorskich i krasomówczych pod kierunkiem p. Marleny Pilarskiej.

Repertuar, który gracie jest dość archaiczny, napisany 50-60 lat temu. Jak się czujecie w takiej sztuce?

Te teksty są uniwersalne, każdy może interpretować je na swój własny sposób odnoszący się do sytuacji rodzinnej, społecznej czy politycznej w różnych skalach.

Jak szkoła reaguje na waszą pasję? Trudno jest to pogodzić z nauką?

Akurat ZSE bardzo pomaga nam w realizowaniu pasji, szczególnie dopinguje nam Pani Dyrektor. Mamy naszą „Norę”, czyli miejsce do ćwiczeń. Lubimy naszą szkołę, naszą klasę, mamy dobry kontakt z wychowawczynią p. Katarzyną Wiącek, więc i nauka nie nastręcza nam dużych problemów. Poza tym udzielamy się w konkursach przedmiotowych i bierzemy czynny udział w życiu szkoły.

Co daje wam teatr? Jak zmienił się Wasz świat?

Każde przedsięwzięcie jest dla nas wyzwaniem, zmusza nas do pracy nad sobą. Musimy opanować tekst, połączyć w spójną całość grę zespołu, wykreować emocje. Stajemy się coraz bardziej pewni siebie, silniejsi, szczególnie, że efekty naszej pracy są tak widoczne. Sukces zawsze jest motywujący, więc nasz apetyt ciągle rośnie. Chcemy doskonalić nasz warsztat i zdobywać nowe laury. A przede wszystkim jest to dla nas ogromna przyjemność.

Wasze spektakle nie są komediami, ale i tak wywołują na widowni fale śmiechu. Czy żywe reakcje pomagają, czy przeszkadzają w grze?

Nie wszystkie są komediami. Bywają w nich sceny komiczne, które podkreślamy, lecz nie popadamy w komizm. Widzimy zainteresowanie widowni, mamy kontakt z publicznością, co dodatkowo jeszcze bardziej nas motywuje. Na Festiwalu „Srebrna Maska” jeden z jurorów tak skomentował nasz występ: „ … a zresztą, co ja się czepiam, cała sala bawiła się świetnie!”

Czy w przyszłym roku szkolnym Bakcyl również zamierza podbijać teatralne sceny? Będzie już w klasie maturalnej.

Mamy nadzieję, że uda nam się pogodzić pasję z przygotowaniem do matury. Planów i zamiarów jest wiele, ale niech to pozostanie tajemnicą. Element zaskoczenia jest przeczesz w teatrze bardzo ważny.

Czy wiążecie swą przyszłość z teatrem? Studia? Praca?

W naszych głowach każdego dnia rodzi się inny plan na naszą przyszłość, ale na pewno byłoby pięknie, gdyby teatr odegrał w tej przyszłości ważną rolę.

Dominika – Ja od dłuższego czasu myślę o tym, by spróbować zdawać do szkoły teatralnej. Chciałabym, aby moje studia i praca miały związek z tą artystyczną szkołą świata, ponieważ każdy z nas chciałby przecież robić to, co lubi, co kocha.

Krzysztof – Każdy z nas chciałby też w przyszłości powiedzieć, że marzenia się spełniają, a praca w teatrze na pewno jest jednym z marzeń. Miejmy nadzieję, że po ukończeniu szkoły będziemy się spotykać na korytarzach akademii teatralnych, a może nawet, na deskach polskich teatrów.

 

Grupa teatralna „Bakcyl” z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mińsku Mazowieckim

Skład: Dominika Kur, Mateusz Proczek, Paula Wilczyńska, Krzysztof Zajma

Opiekun: Robert Łubkowski

 

Nasze osiągnięcia:

  • 18 marca 2014 r. – zdobycie I miejsca i „Pałacowej Maski” w Zmaganiach o Pałacową Maskę w MDK w Mińsku Mazowieckim ze spektaklem „Policja”;
  • 13 maja 2014 r. - zdobycie III miejsca w VIII Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Artystycznej – Kulturomaniak 2014 w Mrozach ze spektaklem „Policja”;
  • 15 maja 2014 r. - zdobycie I miejsca i „Srebrnej Maski” w XIX FESTIWALU TEATRÓW DZIECIĘCYCH I MŁODZIEŻOWYCH „SREBRNA MASKA” w  CKiS im. A. Meżeryckiego w Siedlcach ze spektaklem „Policja”;
  • 8 czerwca 2014 r. – zajęcie II miejsca w XIV Mazowieckim Festiwalu Teatrów Amatorskich organizowanym przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie ze spektaklem „Policja”;

 

 

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania