Tygodnik Strefa Mińsk NR 29/30 (385/386)

Ogrodzenie Cmentarza Żydowskiego

29 czerwca w Mińsku Mazowieckim ruszyła budowa ogrodzenia cmentarza żydowskiego przy ulicy Dąbrówki. Prace potrwają do połowy lipca.

Opublikowano: 1 Lipca 2016, Piątek, 18:36
Autor: btsd
 0 0 0

W Mińsku Mazowieckim 29 czerwca ruszyła budowa ogrodzenia cmentarza żydowskiego przy ul. Dąbrówki. Prace potrwają do połowy lipca br.

Wykonawcą zlecenia jest firma budowlana wyłoniona przez właściciela terenu Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie na podstawie procedury ofertowej. W toku prac ogrodzony zostanie cały cmentarz przy zachowaniu istniejącego już ogrodzenia na niektórych odcinkach.
Prace uwzględniają tradycję żydowską, co oznacza, że teren cmentarza nie zostanie naruszony, a pieńki drzew znajdujące się na linii ogrodzenia nie będą wykopane.Za pomocą środka biobójczego zostanie jedynie zahamowany wzrost roślin pod ogrodzeniem.  Obowiązująca zasada nienaruszalności miejsca pochówku i ochrona cmentarzy jest szczególnie ważna w kulturze żydowskiej.

Ogrodzenie będzie się składać ze słupków metalowych, na których osadzone zostaną poziome deski modrzewiowe. Ogrodzenie ma na celu zabezpieczenie cmentarza przed dewastacjami oraz zachowaniami niegodnymi miejsca pochówku.

Budowę ogrodzenia finansuje Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie przy wsparciu finansowym ESJF - European Jewish Cemeteries Initiative (Inicjatywa na Rzecz Żydowskich Cmentarzy w Europie). ESJF dzięki środkom z Republiki Federalnej Niemiec opiekuje się wieloma cmentarzami żydowskimi w Europie Środkowej i Wschodniej.

- Bardzo cenimy naszą bliską współpracę z Gminą Wyznaniową Żydowską w Warszawie - mówi Philip Carmel dyrektor wykonawczy ESJF - Mamy nadzieję na kolejne wspólne przedsięwzięcia na rzecz ochrony cmentarzy żydowskich w Polsce.

oprac. Biuro Komunikacji Społecznej - Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie  

fot.: Izabella Walewska-Ogrodnik

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania