Tygodnik Strefa Mińsk NR 31/32 (387/388)

Pielgrzymowali po raz piąty

We wtorek, 7 czerwca, sprzed budynku Gimnazjum Miejskiego nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim wyruszyła ponad 150-osobowa grupa rozśpiewanych pielgrzymów.

Opublikowano: 12 Czerwca 2016, Niedziela, 21:13
Autor: btsd
 0 0 0

We wtorek, 7 czerwca, sprzed budynku Gimnazjum Miejskiego nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim wyruszyła ponad 150-osobowa grupa rozśpiewanych pielgrzymów. W tym roku trasa pielgrzymki wiodła do kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Hucie Mińskiej.
Od kilku lat pielgrzymowanie do okolicznych kościołów jest jednym z tradycyjnych wydarzeń szkolnych organizowanych na przełomie maja i czerwca. Pomysłodawcą tego niezwykle radosnego i integrującego wydarzenia jest dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki, a od początku całość koordynuje nauczycielka religii Iwona Szulawska. Jak co roku, uczniowie mają wyznaczone odpowiedzialne zadania – jedni niosą tuby nagłaśniające, drudzy śpiewają w zespole, inni trzymają flagi papieskie oraz flagi z logo szkoły, a także transparenty. Każdy pielgrzym otrzymuje specjalnie przygotowany śpiewnik oraz butelkę wody i tak przygotowany wyrusza w drogę.

W czasie tegorocznej wędrówki organizatorom udało się również przekazać uczniom sporo elementów edukacyjnych dotyczących historii miasta i regionu. Dzięki uprzejmości proboszcza parafii Starokatolickiej Mariawitów ojca Jana Opali uczniowie poznali historię kościoła i zwiedzili jego wnętrze. Były też przystanki historyczne, m.in. przy tablicy poświęconej pamięci Rodziny Sażyńskich (przy ul. Wyszyńskiego), przy pomniku przyrody – tzw. „starej sośnie” na Stankowiźnie, przy pomniku rodziny Nalazków w Gliniaku, a na koniec wszyscy mogli zwiedzić kościół w Hucie Mińskiej, w którym znajdują się relikwie patrona gimnazjum. Szkolna pielgrzymka to okazja do wspólnej modlitwy, podziękowania za mijający rok szkolny oraz przedstawienia swoich własnych intencji, a nierzadko do pokonania swoich słabości czy ograniczeń. To również niecodzienna możliwość nauczenia się tańców religijnych pod czujnym okiem księdza Marcina i odtańczenia poloneza na środku ulicy... Ostatnim punktem programu każdej szkolnej pielgrzymki jest wspólny posiłek. Tym razem dla uczniów zostały przygotowane kiełbaski z grilla i zimne soki.

Warto też podkreślić, że po raz piąty nad bezpieczeństwem uczestników pielgrzymki w sposób profesjonalny czuwali mińscy policjanci i straż miejska, którym organizatorzy serdecznie dziękują. Jednocześnie wszyscy uczniowie papieskiego gimnazjum mogą się czuć zaproszeni do udziału w kolejnej pielgrzymce już za rok! Przed nami droga…

Agnieszka Kożuchowska

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania