Tygodnik Strefa Mińsk NR 1/2 389/390

Recytowali w Kałuszynie

19 maja 2016 roku w Szkole Podstawowej im. B. Prusa w Kałuszynie odbyła się czwarta edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Jednego Wiersza

Opublikowano: 26 Maja 2016, Czwartek, 23:53
Autor: btsd
 0 0 0

19 maja 2016 roku w Szkole Podstawowej im. B. Prusa w Kałuszynie odbyła się czwarta edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Jednego Wiersza.
Honorowy patronat nad konkursem objęli: Burmistrz Kałuszyna Marian Soszyński  i Starosta Miński Antoni Jan Tarczyński.

Pomysłodawczyni i prowadząca konkurs – pani Grażyna Michalska postawiła za cel skłonienie uczestników do kolejnej, czwartej już „rozmowy językiem poezji”, szukania własnej interpretacji utworu. W tym roku była to bajka "Przyjaciele" Ignacego Krasickiego. Jest to jedyny taki konkurs, w którym króluje jeden wiersz i mnóstwo interpretacji. Zabawa i nauka są wszechobecne.

By przeprowadzenie konkursu mogło się udać, zaangażowani byli nauczyciele: p. Dorota Kobeszko, p. Krystyna Osińska, p. Izabela Borucińska, p. Agnieszka Borucińska, p. Beata Marciniak, p. Katarzyna Mroczek oraz uczniowie klas II b i VI a.
W słoneczny czwartkowy poranek do naszej szkoły przybyli wraz z opiekunami przedstawiciele 18 szkół podstawowych - 30 recytatorów z klas I – VI.
Wszystkich zgromadzonych ciepło powitał Dyrektor Szkoły Podstawowej Marek Pachnik, który zwracając się do zebranych, wskazał jak ważne jest rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji oraz rozwijanie w dzieciach już od najmłodszych lat uzdolnień twórczych. Następnie przedstawił Jury konkursowe w składzie: przewodniczący p. Jacek Pacocha aktor, dyrektor Teatru Edukacyjnego ,,Atlantis”, dyrektor Biblioteki Publicznej w Kałuszynie, p. Anna Andrzejkiewicz oraz dwie panie pracujące w Bibliotece Publicznej w Kałuszynie: p. Izabela Borucińska i p. Iwona Budzyńska-Malinowska.
Następnie rozpoczęły się zmagania konkursowe. Publiczność oklaskiwała gromkimi brawami wszystkich uczestników recytujących ten sam wiersz "Przyjaciele". Za najciekawsze, najbardziej oryginalne interpretacje Jury przyznało miejsca i wyróżnienia:

Klasy I-III
I miejsce – Gabriela Miąskiewicz, uczennica II klasy Szkoły Podstawowej w Dobrem (opiekunowie: p. Aneta Bodecka i p. Katarzyna Kowalczyk)

II miejsce – Jagoda Michalik, uczennica I klasy Szkoły Podstawowej w Siennicy (opiekun: p. Magdalena Biernat)

III miejsce – Maria Gorczyca, uczennica I klasy Salezjańskiej Szkoły Podstawowej w Mińsku Mazowieckim (opiekun: p. Danuta Graboś)

Wyróżnienia:
Michał Zwierz, uczeń III klasy Szkoły Podstawowej nr 1 w Mińsku Mazowieckim (opiekun: p. Ewa Zagórska)

Zuzanna Wójcik, uczennica I klasy Szkoły Podstawowej w Wielgolesie
 (opiekun: p. Hanna Zawadka)

Klasy IV-VI
I miejsce – Daria Boryń, uczennica IV klasy Szkoły Podstawowej w Jeruzalu (opiekun: p. Elżbieta Żyła)

II miejsce – Anna Mroczek, uczennica V klasy Szkoły Podstawowej w Kałuszynie (opiekun: p. Krystyna Osińska)

III miejsce – Sebastian Ruta, uczeń V klasy Szkoły Podstawowej w Siennicy (opiekun: p. Magdalena Biernat)

Wyróżnienia:
Szymon Biernacki, uczeń V klasy Szkoły Podstawowej w Brzózem
 (opiekun: p. Elżbieta Malinowska)

Szymon Rokicki, uczeń V klasy Szkoły Podstawowej w Kołbieli
(opiekun: p. Beata Badurek)

Zdobywcom czołowych miejsc wręczono dyplomy, puchary i bony do Empiku. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, a nauczyciele podziękowania.
,,Recytacja to ważna sprawa” – powiedział na zakończenie aktor Jacek Pacocha. Podzielił się ze słuchaczami swoimi przemyśleniami dotyczącymi pracy z recytatorem. Stwierdził, że jest wiele czynników wpływających na osiągnięcie sukcesu. Każdy może recytować, ale nie każdy może zostać zauważony przez jurorów. W pracy z recytatorem ważne są następujące zasady: zrozumienie i analiza wybranego tekstu, dykcja, rytmy myśli i barwy emocji. Recytatorzy ,,malują słowem” swoje wystąpienie. Powinni więc ,,czuć” tekst, rozumieć go i przeżywać. Recytator winien zadać sobie pytanie, co chce przez ten utwór powiedzieć słuchaczom. Wszystkie wymienione elementy znacząco przybliżają sukces.
Gratulujemy zwycięzcom, zaś wszystkich miłośników recytacji zapraszamy za rok.

Tekst: Krystyna Osińska i Grażyna Michalska
Zdjęcia: Izabela Borucińska

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania