Tygodnik Strefa Mińsk NR 29/30 (385/386)

Przyjaciele Szkoły Dialogu

Dla klasy realizującej innowację pedagogiczną z elementami edukacji wielokulturowej była to wspaniała lekcja.

Opublikowano: 22 Maja 2016, Niedziela, 20:52
Autor: btsd
 0 0 0

14 maja 2016 r. klasa II F wsparta przez dwie osoby z klasy II D – czyli prawie wszyscy uczestnicy Szkoły Dialogu z Gimnazjum Miejskiego nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim wzięli udział w spotkaniu z grupą liderów polskiej opinii publicznej - dziennikarzami, wydawcami książek, przedsiębiorcami, prawnikami, osobami ze środowiska filmu i telewizji, czyli Grupą Przyjaciół Szkoły Dialogu. Wraz z grupą wspomnianych liderów spotkali się z nami przedstawiciele Fundacji Forum Dialogu – organizacji pozarządowej zajmującej się działalnością na rzecz zbliżenia pomiędzy Polakami a Żydami, przeciwdziałaniem antysemityzmowi i ksenofobii, a także edukacją na rzecz tolerancji. Fundację reprezentowali Agnieszka Markiewicz – dyrektor ds. Programowych i Jakub Petelewicz – dyrektor ds. Edukacyjnych.

Spotkanie rozpoczęło się i zakończyło w budynku naszego gimnazjum, w międzyczasie udaliśmy się na wycieczkę po mieście. Naszym zadaniem było oprowadzenie Grupy Przyjaciół Szkoły Dialogu po miejscach związanych z mińskimi Żydami. Wcześniej odbyły się warsztaty, podczas których my finaliści Szkoły Dialogu i Grupa Przyjaciół poznawaliśmy się i wymienialiśmy wrażenia. Rozpoczęliśmy warsztatami speed dating, czyli krótkimi rozmowami - każdy z każdym. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zbiornika wodnego niedaleko naszej szkoły tzw. łazienek, kiedyś miało być to miejsce kąpieli rytualnych pobożnych wyznawców judaizmu. Potem dotarliśmy na cmentarz popularnie, choć błędnie nazywany kirkutem. Nasi goście bardzo byli zdziwieni ilością zachowanych macew. Podczas drogi cały czas odpowiadaliśmy na pytania dotyczące naszego miasta i jego historii, nie tylko tej związanej z tematyką żydowską. Zakończenie wycieczki zaplanowaliśmy na dawnej Karczewskiej, dzisiejszej Piłsudskiego, gdzie pod nr 2 mieściła się synagoga. O synagodze i innych wielokulturowych ciekawostkach Mińska dopowiedzieliśmy już w budynku gimnazjum, gdzie przegonił nas ciągle padający deszcz.

Dla klasy realizującej innowację pedagogiczną z elementami edukacji wielokulturowej była to wspaniała lekcja. Mimo niesprzyjającej pogody, ulewy podczas wycieczki, tak trudno się było rozstać. W wolną sobotę spędziliśmy ze sobą ponad sześć godzin i nikt nie spieszył się do domu. Nasze sobotnie spotkanie stało się również tematem reportażu, który nagrywał Mikołaj Lizut producent i reporter radiowy radia TOKFM. Ciekawe, kiedy będziemy go mogli usłyszeć? Zostaliśmy też zaproszeni do zwiedzenia telewizyjnego studia TVN.

Julia Tomaszkiewicz za swoje zaangażowanie została zaproszona na udział w tygodniowej Letniej Szkole Dialogu, było to wyróżnienie, gdyż uczestnicy muszą mieć lat 16, a nie 15 jak Julka.  

Lilla Kłos

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania