Tygodnik Strefa Mińsk NR 29/30 (385/386)

Radni przeciw podziałowi Mazowsza

Radni Miasta Mińsk Mazowiecki przegłosowali uchwałę intencyjną w sprawie zachowania integralności administracyjnej województwa mazowieckiego

Opublikowano: 29 Kwietnia 2016, Piątek, 00:46
Autor: btsd
 0 0 0

Radni Mińska Mazowieckiego przeciw podziałowi Mazowsza.

Na sesji w dniu 25 kwietnia 2016 roku Radni Miasta Mińsk Mazowiecki przegłosowali uchwałę intencyjną skierowaną do Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów, Marszałka Sejmu RP i Marszałka Senatu RP w sprawie zachowania integralności administracyjnej województwa mazowieckiego. Przyjęte stanowisko jednoznacznie sprzeciwia się podziałowi Mazowsza, innego niż statystyczny (NUTS).

- Mińsk Mazowiecki w naturalny sposób jest przypisany do Warszawy i województwa mazowieckiego w obecnym kształcie. Podział administracyjny polegający na wyłączeniu miasta stołecznego Warszawy spowoduje, że Mińsk Mazowiecki znajdzie się w rejonie o najniższych dochodach własnych. Nie pozwoli to realizować wielu zadań, a bez wkładu własnego ubiegać się o środki unijne. Zachodzi obawa o spowolnienie rozwoju miasta, jak miało to już miejsce w latach 1975 – 1998, gdy byliśmy w woj. siedleckim, wyłączeni z woj. warszawskiego -  argumentował za podjęciem uchwały przedstawiciel projektodawców radny Jerzy Gryz.

- To bardzo ważna deklaracja Rady Miasta Mińsk Mazowiecki, wskazująca jednoznacznie kierunek, z którym identyfikują się niemal wszyscy mieszkańcy naszego miasta, kierunek na Warszawę, z którą jesteśmy związani nie tylko funkcjonalnie i historycznie, ale też mentalnie. – powiedział burmistrz Marcin Jakubowski. - Mam nadzieję, że ten apel mińskich samorządowców, podobnie jak apele płynące z innych stron naszego województwa, oddali na zawsze ponurą wizję Mińska Mazowieckiego w województwie płockim, siedleckim czy radomskim - dodał.

Apel poparli wszyscy miejscy radni za wyjątkiem radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Społeczność #jednomazowsze

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania