Tygodnik Strefa Mińsk NR 29/30 (385/386)

2. edycja szczepień przeciwko HPV

Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki wraz z Radą Miasta, podobnie jak rok temu, podjęli decyzję o sfinansowaniu programu szczepień profilaktycznych przeciwko zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)

Opublikowano: 26 Kwietnia 2016, Wtorek, 00:07
Autor: btsd
 0 0 0

Rusza 2. edycja programu darmowych szczepień przeciwko wirusowi HPV dla mieszkanek Mińska Mazowieckiego.

Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki wraz z Radą Miasta, podobnie jak rok temu, podjęli decyzję o sfinansowaniu programu szczepień profilaktycznych przeciwko zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Sczepienia te skutecznie zmniejszają ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy. Szczepienia są bezpłatne dla ok. 200 dziewczynek urodzonych w 2003 roku, zameldowanych na terenie miasta Mińsk Mazowiecki.

Jest to już druga odsłona programu walki z rakiem szyjki macicy w Mińsku Mazowieckim. Co roku szczepionki przeciwko HPV będą podawane dziewczynkom z kolejnych roczników. Szczepienia chroniące przed zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego są najskuteczniejsze u osób, które jeszcze nie miały z nim kontaktu. Zalecane są dziewczętom w wieku 11-13 lat. Wykonuje się je powszechnie w Europie, Stanach Zjednoczonych i w Australii, w Polsce finansowane są przez odpowiedzialne samorządy, które myślą perspektywicznie o zdrowiu.

Czym jest wirus HPV?
Wirus brodawczaka ludzkiego występuje u prawie 90% ludzi i ma ponad 200 odmian. Bardzo łatwo można się nim zakazić. Najczęstsze objawy, występujące u zakażonych to pojawienie się zmian na skórze: brodawek czy kłykcin kończystych. Wirus HPV może być również przyczyną powstawania nowotworów, w tym raka szyjki macicy, pochwy, sromu, szyi i głowy oraz odbytu.

Szczepienie przeciwko wirusowi HPV jest w polskim kalendarzu szczepień zalecanych. Koszt takiego szczepienia to ok. 1200 zł. Dla wielu rodziców to bariera nie do pokonania. Wielu rodziców zdaje sobie sprawę z zagrożenia, jakim jest zakażenie HPV. Jednak nie mogą pozwolić sobie na taki wydatek. Dlatego tak ważne jest wsparcie ze strony samorządów. Z szansy bezpłatnych szczepień skorzystało już wiele młodych dziewcząt z gmin i miast w całej Polsce, które od lat są szczepione dzięki finansowaniu z budżetów samorządowych. W większości krajów Unii Europejskiej kampanie bezpłatnych szczepień są finansowane centralnie i cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Szczepienia w Mińsku Mazowieckim
Ze szczepień mogą skorzystać dziewczynki urodzone w 2003 roku, zameldowane w mieście Mińsk Mazowiecki. Szczepienia są dobrowolne oraz bezpłatne i w całości finansowane z budżetu miasta.

Wszędzie tam, gdzie prowadzone są szczepienia, dodatkowo odbywają się również spotkania edukacyjne dla rodziców i uczniów. Są one doskonałą okazją do tego, aby zachęcić matki do wizyty u ginekologa i wykonania cytologii. Pełna profilaktyka raka szyjki macicy powinna bowiem opierać się na 3 filarach: edukacji, szczepieniach i cytologii.

Spotkania edukacyjne dla rodziców dzieci urodzonych w 2003 roku odbędą się w Mińsku Mazowieckim 25 kwietnia 2016 (poniedziałek) w:
- Szkole Podstawowej nr 1, ul. Kopernika 9 – godz. 17.30 – 18.30
- Szkole Podstawowej nr 2, ul. Dąbrówki 10  – godz. 19.00 – 20.00
Spotkanie poprowadzi dr n. med. Teresa Marek – Szydłowska, pediatra, specjalista immunologii klinicznej z Krakowa.

Szczepienia będą podawana schematem 2-dawkowym. Podanie pierwszej dawki  rozpoczyna się 25 kwietnia i potrwa do 31 maja 2016 roku. Nie warto więc zwlekać i najlepiej od razu udać się do przychodni.

Realizatorem szczepień jest Przychodnia Zdrowia Centrum DĄBRÓWKA,
ul. Dąbrówki 52 w Mińsku Mazowieckim; tel. 25 6333 555, 25 785 60 51 oraz Przychodnia Zdrowia Centrum w Mińsku Mazowieckim , ul. Piłsudskiego 42A, tel. 25 6 333 555; tel. 25 785 60 96.

Rak szyjki macicy – podstawowe dane
Rak szyjki macicy (RSM) to drugi pod względem częstotliwości występowania nowotwór złośliwy wśród kobiet w wieku 20-44 lat. Według danych z 2010 roku w Polsce liczba zachorowań na nowotwory złośliwe szyjki macicy wyniosła ponad 3000 kobiet, z czego ponad 1700 chorych zmarło. Oznacza to, że statystycznie, w Polsce codziennie umiera niespełna 5 kobiet z powodu raka szyjki macicy.

Szczepionka przeciw zakażeniom wirusem HPV to najmłodsze osiągnięcie wakcynologii - nauki o szczepieniach. Istnieje wiele typów wirusa HPV, a za najgroźniejsze uważa się typy 16 i 18, które odpowiadają za około 70 proc. przypadków raka szyjki macicy (RSM). Szczepienia połączone
z regularnie wykonywaną cytologią mogą skutecznie ochronić kobiety przed RSM.

mat. realizatora

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania