Tygodnik Strefa Mińsk NR 29/30 (385/386)

Krajowa Wystawa Psów V i IX Grupy FCI

Pole namiotowe! Po prostu pole namiotowe z dziwnie dużą – jak na przeciętne pole namiotowe - ilością psów

Opublikowano: 24 Kwietnia 2016, Niedziela, 23:18
Autor: btsd
 0 0 0

Krajowa Wystawa Psów V i IX Grupy FCI w Mińsku Mazowieckim – 7 maja br.

Pole namiotowe! Po prostu pole namiotowe z dziwnie dużą – jak na przeciętne pole namiotowe - ilością psów. Takie wrażenie może odnieść osoba, która pierwszy raz zjawi się na wystawie odbywającej się na świeżym powietrzu. Namiotom i psom towarzyszą oczywiście ludzie, w rozmowach między sobą posługujący się językiem, który wydaje się być całkowicie oderwany od wydarzenia, w którym uczestniczą. Możecie Państwo usłyszeć rozmowy o „portkach”(1), „chorągwiach”(2), „cęgach”(3,) „stomatologach”()4, „siodłach”(5), czy też „wzięciu BOB-a”(6) .

Staniecie się Państwo także, świadkami różnych niespotykanych zabiegów o charakterze fryzjersko – kosmetycznym, którym będą poddawane psy przed wejściem na ring i zaprezentowaniem ich sędziemu kynologicznemu. Sama ocena psów na ringu, również może być niezrozumiała dla postronnego widza. Postaram się więc, wyjaśnić Państwu podstawowe zasady jakimi żądzą się wystawy.

Pozwolę sobie zacząć od rozszyfrowania fragmentu tytułu, tj. „V i IX Grupa FCI”. Wystawa, na którą mamy przyjemność Państwa zaprosić, jest organizowana przez najstarszą i największą organizację kynologiczną w Polsce, a mianowicie Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP), który jest członkiem największej międzynarodowej organizacji kynologicznej Fédération Cynologique Internationale (FCI) z siedzibą w Belgii. Według nomenklatury FCI, wszystkie rasy psów są podzielone na 10 grup (od I do X), z których w Mińsku Mazowieckim będą prezentowane rasy psów zaliczanych do grupy V i IX. Grupa V to szpice i psy w typie pierwotnym, zaś grupa IX to psy ozdobne i do towarzystwa. Wśród przedstawicieli klasyfikowanych w grupie V znajdziemy rasy zarówno cieszące się dużą popularnością, a tym samym i rozpoznawalnością np. akity, samojedy, siberian husky czy też alaskan malamuty, jak i rasy niemal zupełnie nieznane, nawet osobom związanym z kynologią. Mam przyjemność poinformować Państwa, że na wystawie w Mińsku Mazowieckim zostaną zaprezentowani przedstawiciele grupy V, których populacja wynosi od jednego osobnika do kilkudziesięciu, na całą Polskę. Będą to m.in. thai ridgeback dog, podenco z Ibizy (szorstkowłosy i gładkowłosy) oraz thai bangkaew dog. Zdjęcia i krótkie informacje o tych rasach, znajdziecie Państwo na końcu niniejszego artykułu. W przypadku ras sklasyfikowanych w grupie IX, takich „unikatów” nie ma, co bynajmniej nie oznacza, że przeciętny miłośnik psów będzie doskonale znał wszystkie te rasy. Mamy tu bowiem zarówno powszechnie znane pudle, buldożki francuskie, mopsy lub shih-tzu, jak i ciut mniej znane rosyjskie toye, kontynentalne spaniele miniaturowe w odmianach phalene i papillon, hawańczyki, czy też biszony kędzierzawe.

Przejdźmy teraz do kwestii związanych z organizacją wystawy i oceną psów. Psy zgłaszane są na wystawę w klasach, określonych regulaminem wystaw ZKwP. W każdej z klas, regulamin określa wiek psa, który do danej klasy może być zgłoszony. Unika się w ten sposób sytuacji, w której o zwycięstwo w jednej klasie walczyłby 4 miesięczny szczeniak z 4 letnim championem. Stosując pewnego rodzaju uproszczenie, klasy można podzielić na: szczeniąt, młodzieży, psów dorosłych (w tym użytkową i championów) oraz weteranów, czyli psów które ukończyły 8 lat.

Naturalną konsekwencją zgłaszania psów do danych klas, jest ich rywalizacja w tych klasach. Warto wiedzieć, że najpierw psy i suki wystawiane są odrębnie. Dopiero później pojawiają się na ringu razem i rywalizują o określone tytuły. I tak przykładowo psy i suki z klasy młodzieży osobno rywalizują o tytuł zwycięzcy młodzieży, a potem już razem o najlepszego juniora w rasie Z kolei psy i suki dorosłe, „walczą” o tytuły najlepszego dorosłego psa i najlepszej dorosłej suki. O najważniejsze tytuł, a mianowicie zwycięzcy rasy (innymi słowy najpiękniejszego psa z wszystkich wystawianych w danej rasie) walczą psy i suki z klasy młodzieży i klas dorosłych, które wcześniej uzyskały ww. tytuły.
Oceny psów na ringu dokonuje sędzia kynologiczny, któremu w pracy pomagają gospodarz ringu i protokolant. Sędzia ocenia zarówno wygląd psa (eksterier), jak i jego temperament oraz charakter. Ocena sędziego odbywa się zarówno w statyce, tj. gdy pies stoi w przyjętej dla danej rasy pozycji wystawowej, jak i w ruchu, gdy pies biega wokół ringu. Oczywiście pies nie stoi i nie biega samodzielnie, tylko jest wystawiany przez wystawcę. Po dokładnym obejrzeniu psa, sędzia opisuje go (zarówno zalety i wady) i wystawia psu ocenę. Skala ocen – niczym w szkole – jest sześciostopniowa i zaczyna się od „nie do oceny”, a kończy na „doskonałej”. Dodatkowo sędzia może (nie musi!) przyznać psu wniosek na młodzieżowego lub dorosłego championa.

Creme de la crème każdej z wystaw stanowią konkurencje finałowe, które odbywają się na ringu określanym mianem honorowego. W Mińsku Mazowieckim ring ten będzie zlokalizowany na tarasie Pałacu Dernałowiczów. W konkurencjach finałowych uczestniczą przedstawiciele wszystkich ras, którzy uzyskali tytuły uprawniające do tego uczestnictwa. Wśród konkurencji, które będą mogli Państwo obejrzeć na wystawie w Mińsku Mazowieckim będzie m.in. wybór najpiękniejszego młodszego szczenięcia, szczenięcia, juniora, zwycięzcy grupy (V i IX), weterana, psa oddziału warszawskiego, a także najlepszej pary i grupy hodowlanej. Kulminacyjnym punktem wystawy będzie wybór najpiękniejszego psa wystawy, o który to tytuł będą rywalizowali zwycięzcy grup V i IX, czyli najpiękniejszy pies z grupy V z najpiękniejszym psem z grupy IX.

Nie pozostaje mi już nic innego, jak tylko serdecznie zaprosić Państwa na Krajową Wystawę Psów V i IX Grupy FCI w Mińsku Mazowieckim – 7 maja br. o godz. 10:00 do parku przy Pałacu Dernałowiczów. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Na stoiskach rozstawionych na wystawie, będziecie Państwo mogli zaopatrzyć się w najlepszej jakości karmy dla swoich pupili, jak również inne gadżety, dedykowane nie tylko psom, ale i ich właścicielom. Dodatkowo będzie istniała możliwość zrobienia swojemu psiakowi profesjonalnej sesji fotograficznej. Na wystawie będzie funkcjonował punkt gastronomiczny.

1. „Portki” – dłuższa sierść na tylnych stronach ud psa.
2. „Chorągiew” – długie włosy na spodniej stronie ogona.
3. „Cęgi” – określenie jednego z rodzajów zgryzu u psa.
4. „Stomatolog” – sędzia, który dużą wagę przykłada do oglądania psiego uzębienia.
5. „Siodło” – zapadnięcie grzbietu psa.
6. „Wziąć BOB-a” – uzyskać tytuł zwycięzcy rasy, z ang. Best of breed i stąd skrót BOB.

Cezary Szczepaniak
ZKwP O/Warszawa


PODENCO Z IBIZY KRÓTKOWŁOSY
Jedna z najstarszych ras na świecie, prawdopodobnie pochodząca od starożytnych egipskich psów myśliwskich. W Hiszpanii psy te służyły oraz służą obecnie do polowań na króliki. Rasa ta charakteryzuje się łagodnym charakterem. Podenco są przyjacielskie, radosne oraz aktywne, bardzo dobrze sprawdzają się na coursingach (zawdzięczają to sylwetce charta). Bywają czasem uparte oraz niezależne, jednak przy tym jest to bardzo inteligentna i szybko ucząca się rasa.
Na zdjęciach pies Bailar Back To Innocence, właściciel Paulina Balas Łomianki, hodowca Tim Hendriks Holandia.

THAI RIDGEBACK DOG
To rasa pochodząca z Tajlandii mająca już ponad trzy wieki. Thaie to psy dobrze umięśnione, proporcjonalne i eleganckie o dużym temperamencie. Wykorzystywano je do eskorty konwojów i do stróżowania. Obecnie Thaie to psy do towarzystwa, bardzo czujne, inteligentne, niezależne. Oddane i przywiązane do swojej rodziny, potrzebują bliskości i dużo uwagi. Jeśli nie są odpowiednio prowadzone mają skłonności do włóczęgostwa. Thaie mają charakterystyczną pręgę na grzbiecie, którą tworzy sierść rosnąca w przeciwnym kierunku.
Na zdjęciach HAVA Habas, hodowca Anna Karpińska - Kamińska, właściciel Iga Wachowicz (hodowla Holly Thai Collie).

THAI BANGKAEW DOG
Wg legendy Thai Bangkaew Dog pochodzi z Bangkaew Wat, świątyni w prowincji Phitsanulok w Tajlandii, gdzie oddano ciężarną sukę. Ponieważ w okolicy nie było psów, uznano że ojcem szczeniąt jest szakal złocisty albo dhole (cyjon rudy). Rasa jest uznana prowizorycznie przez FCI. Thai Bangkaew Dog jest psem stróżującym - o silnym instynkcie terytorialnym, rodzinnym, jednak wymagającym prawidłowej socjalizacji.
Na zdjęciach Amica Jednicka, hodowca Michaela Semerakova, właściciel Katarzyna Jabkowska.

PODENCO Z IBIZY SZORSTKOWŁOSY
Podenco z Ibizy to rasa wywodząca się z Balearow, dawniej używana do polowań na króliki. Jest to jedna z najstarszych współcześnie istniejących ras pierwotnych. Są to psy szybkie i zwinne, szybko przywiązujące się do właściciela. Aktualnie hodowane są w celach wystawowych, ale z powodzeniem startują także w biegach.
Na zdjęciach Quemh's Bel'a Resco, hodowca Karl-Erik Mårtensson, właściciel Magdalena Kostrzewska.


Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania